همه چیز در مورد شیر مادر – قسمت اول

خلاصه نوشته: نکاتی مهم در مورد شیردهی مادر به نوزاد شیرخواره وجود دارد که در صورت رعایت نکردن آن ها ممکن است که کودک دچار مشکلات گوارشی و تغذیه شود. شیردهی مادر به بچه نکات مهمی دارد و بسیاری از مادران خصوصا آن دسته از مادرانی که تجربه فرزند داری نداشته اند در زایمان اول و روزهای نخست زندگی نوزادشان، نمی دانند که چگونه باید به او شیر دهند!

تغذیه نوزادان با شیر مادر

از طرفی قبل از به دنیا آمدن نوزاد نیز یک نوع شیر مفید و مقوی به نام آغوز در بدن مادر ساخته می شود. آغوز، نوزادی را که هنوز متولد نشده را تغذیه کرده و مواد مغذی مورد نیاز را در اختیار نوزاد قرار می دهد و او را به خوبی سیر می کند. شیری که به آن آغوز گفته می شود پروتئین های فراوانی را داراست که این پروتئین ها تمام نیازهای کودک را برطرف می نمایند.

از جمله پروتئین هایی که در آغوز وجود دارد می توان آنتی بادی هایی را نام برد که در برابر عفونت ها از بدن نوزاد محافظت می کنند. دیگر ماده ای که در شیر آغوز وجود دارد لاکتوز است، که یک نوع قند به حساب می آید. یک نوزاد به کالری های فراوانی برای رشد نیازمند است و وظیفه لاکتوز به دست آوردن همین کالری ها می باشد. شیر اصلی مادر نیز دو تا چهار روز پس از زایمان جایگزین آغوز شده و تغذیه ی نوزاد را فراهم می آورد.

پادکست همه چیز در مورد شیر مادر – قسمت اول

شیر مادر، بهترین تغذیه برای نوزاد!

گفتیم که بهترین تغذیه برای یک نوزاد شیر مادر می باشد. این شیر هر پروتئین و ماده معدنی که نوزاد به آن نیازمند باشد را برای او فراهم می کند و در نتیجه سلامتی نوزاد نیز حفظ می شود. گرچه شیر مادر رقیق تر از شیر خشک به نظر می آید، اما مواد غذایی بسیاری دارد. همانند آغوز، شیر اصلی مادر حاوی مواد بسیاری است که نوزاد را در برابر بیماری های متفاوتی حفظ می کند. از جمله این مواد می توانیم مواد ضد میکروبی که آنتی بادی ها و گلبول های سفید زیر مجموعه آن ها هستند را نام برد.

با توجه به این موضوع که دستگاه ایمنی یک انسان در سن ۶ سالگی به تکامل می رسد، پس وظیفه ی مقابله با عفونت ها در سنین نوزادی بر عهده ی آنتی بادی های موجود در شیر مادر می باشد. نکته ی دیگری که می توان در مورد شیر اصلی مادر اشاره کرد چربی بیشتر آن به نسبت شیر آغوز می باشد. این چربی بیشتر به نوعی منبع اصلی رشد نوزاد محسوب می شود پس وجود آن در شیر مادر ضروری به نظر می رسد و در نتیجه تغذیه ی مفیدتری را برای نوزاد فراهم می آورد.

اکثر مادران، در اولین روزهای بعد از زایمان، سعی و تلاش خود را به کار می گیرند تا اضافه وزنی که طی دوران بارداری به دست آورده اند، را کاهش دهند. کاهش وزن مسئله ای قابل فهم است، اما به شرطی که این کاهش وزن همراه با رژیم های دشوار و سخت نباشد. رژیم هایی که حتی برای افراد معمولی نیز خطرناک می باشد، چه برسد به مادرانی که مدت زیادی از دوران بارداری آنان نگذشته است.

همه چیز در مورد شیر مادر

فواید شیردهی توسط مادران چیست؟!

نکته ای که باید در اینجا به آن اشاره کرد آن است که بیشتر بانوان با شیری که با آن نوزاد خود را تغذیه می کنند وزن خود را نیز کاهش می دهند. اما در این بین نکته ی مهم رعایت اصول شیردهی و تغذیه می باشد تا با مشکلی رو به رو نشوند. با وجود آن که، کاهش وزن دائم تاثیری بسیار ناچیزی روی شیردهی می گذارد، اما برای آن که شیر کافی برای تغذیه نوزاد تولید شود، مادر بایستی همه روزه کالری مناسب و ضروری را دریافت کرده و هم چنین برخی ویتامین ها و مواد معدنی را نیز بیشتر مصرف نماید. از جمله این مواد می توان به ویتامین D، اسید فولیک، کلسیم، فسفر و منیزیم اشاره کرد.

چگونگی تقویت شیر مادر

مورد دیگری که لازم است به آن اشاره کنیم استفاده از مکمل های غذایی توسط مادران است تا بدین وسیله سایر مواد مورد نیاز نوزاد از طریق شیر به او منتقل شود. این ویتامین ها که با نام «ویتامین های مادران» ارائه می شوند، منبع بسیار خوب و مناسبی از مواد معدنی بوده که می تواند همه ی چیزهایی که نوزاد به آن ها احتیاج دارد را در اختیارش قرار دهد.

این ویتامین های مخصوص لازم است تا زمانی که نوزاد از شیر گرفته نشده است، مصرف گردند و تغذیه ی مورد نیاز نوزاد را فراهم کنند. مورد دیگر این است که برخی از مادران به مقادیر بیشتری از ویتامین D جهت تغذیه ی کودک نیاز دارند. با توجه به آن که ویتامین D از طریق نور خورشید فعال می شود، نوزادهایی که دارای پوست تیره تری می باشند، یا آن که به میزان کمتری در معرض نور خورشید قرار می گیرند، ممکن است به دلیل کم بودن میزان این ویتامین به بیماری راشیتیسم که به عبارتی به آن نرمی استخوان گفته می شود، مبتلا شوند.

این دسته از نوزادان بایستی هنگامی که از شیر مادر تغذیه می نمایند ویتامین D مورد نظر را نیز مصرف کنند. هم چنین مورد دیگری که بایستی به آن اشاره کرد میزان شیر مادران می باشد که ارتباط متقابلی با میزان مصرف مایعات دارد. پس برای آن که شیر کافی برای تغذیه نوزاد تولید شود لازم است که مادر روزانه حدود یک لیتر مایعات مصرف کند. به این صورت مقدار شیر مورد نیاز جهت تغذیه ی نوزاد فراهم شده و نوزاد از این جهت کمبودی نخواهد داشت.

چه عواملی موجب ترشح شیر مادر می شود؟

با گذشتن از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز نوزاد و همین طور عواملی که باعث تولید شیر کافی مادر می شوند، به عوامل موثر در کیفیت شیردهی مادر به بچه می رسیم. هورمون های موثر بر ترشح شیر از جمله عوامل تعیین کننده کیفیت شیر مادر می باشد. مواردی که می توان از آن ها به عنوان عوامل موثر بر ترشح شیر نام برد عبارتند از: تحریک شدن نوک سینه ی مادر، عوامل بصری خاص که برای توضیح بهتر آن می توان دیدن نوزاد را نام برد.

به این صورت که نوک سینه مادر با مشاهده نوزاد تحریک شده و در نتیجه شیر بیشتری نیز ترشح می گردد. یا می توان به صداهای مختلف اشاره کرد که می تواند باعث افزایش ترشح شیر مادر شود. مثلا صدای گریه کردن نوزاد باعث افزایش ترشح شیر مادر خواهد شد. حتی گاها بوهای خاصی نیز هستند که می توانند باعث تحریک سینه مادر و در نتیجه افزایش ترشح شیر مادر شوند. همه ی محرک هایی که در بالا نام بردیم هر کدام به طور خاص باعث افزایش ترشح شیر خواهند شد.

مورد دیگری که می توان درباره ی این محرک ها اشاره کرد، ترشح بی موقع شیر مادر می باشد. مثلا گاهی پیش می آید که با بلند شدن صدای نوزاد، پیامی اشتباه به مغز مادر ارسال شده و در نتیجه شیر مادر بی موقع ترشح خواهد شد.

بایدها و نبایدها برای تغذیه مادر و تاثیر آن بر روی شیردهی

شما به عنوان یک بزرگسال و انسان بالغ می توانید هر آنچه که نیاز دارید از غذا گرفته تا انواع نوشیدنی ها را در طول روز میل نمایید و این در صورتی است که نوزاد شما در چند ماه اولیه زندگی اش نمی تواند چیزی جزء شیر مادرش را تغذیه کند و تنها چیزی که سبب سیری و رفع گرسنگی اش می شود، شیر مادر است! از طرف دیگر این نوع تغذیه شماست که باعث می شود نوزاد با نوشیدن شیر شما احساس سیری کند و این یعنی اینکه هر گونه تغذیه ای که داشته باشید، تاثیر مستقیمی بر روی شیرتان خواهد گذاشت.

متاسفانه بسیاری از نوزادان به خاطر تغذیه نادرست مادران در همان روزهای ابتدایی به دنیا آمدن شان با مشکلات گوارشی بسیاری روبرو می شوند، پس توصیه می کنیم که در مصرف مواد غذایی خود حتما دقت داشته باشید و حد امکان سعی کنید پیش از به دنیا آوردن فرزند خود به کلاس های مشاوره و نگهداری از نوزادان بروید و به توصیه های پزشک عمل کنید. یک سری مواد غذایی و نوشیدنی وجود دارد که توصیه می کنیم در مصرف آن ها دقت کنید، برای مثال سعی کنید که تا ۳ ماه اول شیردهی، کافئین کمتری وارد بدن تان کنید این کافئین در چای و قهوه به مقدار زیادی وجود دارد. در صورت نوشیدن چای هم بهتر است که چای کمرنگ میل نمایید. اگر متوجه شدید که ترشح شیرتان کم است، مقداری جوانه گندم را به سالاد و یا یک لیوان شیر اضافه کرده و بنوشید. تغذیه موادی همچون عدس، سیب زمینی، هویج هم باعث افزایش شیر می گردد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.