آشنایی با معضلات ورود به دوران نوجوانی فرزندان

مشکلات والدین با ورود به دوران نوجوانی فرزندان

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم یکی از مسائلی که به طور به خصوص در والدین مختلف مشاهده کرده ایم، آن است که آن ها سعی می کنند تا فرآیند تربیت فرزند خود را به گونه ای انجام دهند که در آینده تبدیل به یک فرد شایسته و موثر در اجتماع شود. اما در همین هنگام است که دوران سخت نوجوانی از راه می رسند و تمام کارهایی که والدین تا اینجا انجام داده اند را تحت تاثیر قرار می دهد. فردی که در دوران کودکی، بسیار زیبا و خوش برخورد و خوش خنده بود، حالا با ورود به دوران نوجوانی شبیه به یک موجود پشمالو و یک دنده شده است که فقط نظریات خودش را قبول دارد و به دیگران هیچ توجهی نمی کند.

پادکست ورود به دوران نوجوانی

با گذشتن بچه ها از دوران کودکی و ورود به دوران نوجوانی هورمون های آن ها شروع به ترشح موادی می کند که در نهایت عصبانیت را به وجود می آورد و فرد به شخصی تبدیل می شود که جامعه از هیچ منظری نمی تواند وی را در درون خود قبول کند. این مسئله به این دلیل است که والدین در تربیت فرزند خود به خوبی عمل نکرده اند و به عبارتی دیگر نتوانسته اند فرزند خویش را در این سن حساس کنترل نمایند.

البته که همه ی والدین از کودکی تا ورود به دوران نوجوانی فرزند خویش را به دقت نظاره کرده اند، اما گاه سهل انگاری هایی، حتی در والدین به وجود می آید که در نهایت یک اثر سوء در تربیت فرزند می گذارد و نوجوانی نیز دوره ای حساس است که بچه ها در آن اوج خشم و عصبانیت خویش را نشان می دهند. این روند ادامه دارد، تا این که پدر و مادر از نظر عاطفی و فیزیکی دچار مشکل می شوند و باید به نزد پزشکان مختلف برای معالجه ی خویش مراجعه کنند.

تزریق امیدواری به پدر و مادر توسط پزشک

یک پزشک گاهی می تواند با استفاده از ترفندهایی ناامیدی های موجود در والدین را کاهش دهد و آن ها را امیدوار به زندگی کند و به آنان بگوید که ورود به دوران نوجوانی برای فرزندشان بسیار پیچیده تر از دوران کودکی است و این طبیعی است که مشکلات والدین نیز در این مرحله از زندگی فرزندشان افزایش یابد. از طرفی بالاخره این دوره از زندگی نیز تمام خواهد شد و فرزند آن ها وارد دوره ای جدید از زندگی اش می شود که دردسر کمتری را برای پدر و مادر به وجود خواهد آورد.

ولی این مسئله که والدین با حرف های یک پزشک امیدوار شوند و بدانند که فرزندشان به زودی به روند طبیعی برمی گردد و دیگر آن ها را عذاب نمی دهد، همیشه هم جواب نمی دهد و پدر و مادر برای کنترل کردن فرزند خویش در زمان ورود به دوران نوجوانی نیاز به یک عامل خارجی دارند. عاملی که بتواند فرزند آن ها را نجات داده و به روند طبیعی و روزمره ی دوران کودکی برگرداند که گرچه در آن دوره نیز بچه ها دردسر درست می کردند، اما حداقل به میزان بیشتری تحت کنترل پدر و مادر قرار داشتند.

در ادامه ی این مقاله قصد داریم تا به طور کامل و مفصل به بررسی امور تربیتی در فرزندان بپردازیم و ورود به دوران نوجوانی آنان را به طور کامل تحت بررسی قرار دهیم. اگر چه یک مقاله به صورت تنها نخواهد توانست مسائل مربوط به زندگی نوجوانان را به طور کامل بیان نماید، اما شما با نکاتی آشنا خواهید شد که به یقین شما را در ادامه ی امر تربیت فرزند خود آشنا خواهد کرد.

شروع تغییرات در کودک

شروع تغییرات در فرزندان

برای آن که این مقاله را بهتر درک کنید اجازه دهید در همین ابتدا با یکی از مهم ترین مسائلی که شما پس از دوران کودکی و ورود به دوران نوجوانی فرزند خویش با آن رو به رو خواهید شد، آشنا کنیم. اولین چیزی که باید بدانید آن است که چه بخواهید و چه نخواهید ورود به دوران نوجوانی برای بچه ها سخت ترین دوره ی زندگی آن هاست و این سختی مطمئنا برای پدر و مادر بیشتر نیز خواهد بود. پس بهتر است هر طور که شده با آن کنار بیایید و بپذیرید که بچه دار شدن سختی هایی نیز دارد.

گذشته از این که بیشتر شیرینی های بچه ها در دوران کودکی و نوزادی آن هاست، اما مرحله ی نوجوانی نیز یکی از مراحل جذاب از زندگی فرزندان ما می باشد که اگر دقت کنیم و در تربیت فرزند خویش تمام موارد ممکن را زیر نظر بگیریم به این نتیجه دست خواهیم یافت که این دوران نیز می تواند برای ما به خوبی بگذرد. مثلا حس مسئولیت پذیری که فرزندانتان در این دوره کم کم با آن رو به رو می شوند، تنها یکی از مسائلی خواهد بود که زندگی پدر و مادر را به وجد خواهد آورد.

بلوغ و شروع تغییرات در زندگی بچه ها

ورود به دوران نوجوانی همراه با بلوغ شروع می شود و به طور تقریبی تا سن بیست سالگی نیز ادامه خواهد داشت و در این مرحله فرزند شما به مجموعه تغییرات فیزیولوژیکی می رسد که می تواند برای خودش استقلال شخصیتی پیدا کند. این مجموعه تغییرات فیزیولوژیکی از سن یازده سالگی برای پسران شروع می شود.

البته باید توجه داشت که ممکن است این مجموعه تغییرات کمی زودتر یا دیرتر نیز به وقوع بپیوندند که چندان جای نگرانی ندارد و می توانید انتظار داشته باشید که پس از شروع این دوران به مرور فرزند شما به روال عادی زندگی خویش بازگردد. این مسئله در دخترها از ده سالگی روی می دهد و در آن ها نیز ممکن است که نشانه های بلوغ اندکی زودتر یا اندکی دیرتر شروع شود.

آغاز تغییرات فیزیکی و جنسی در بچه ها

پس از ورود به دوران نوجوانی باید انتظار داشته باشید که به مرور تغییرات زیادی را در ظاهر او مشاهده کنید. برای مثال تغییرات فیزیکی و بعد از آن ظاهر شدن نشانه های جنسی ثانویه از جمله مهم ترین تغییراتی هستند که می توان آن ها را در بچه ها مشاهده کرد.

در دختران، رشد استخوان ها و عضلات به سرعت شروع می شود و با آغاز چرخه ی قاعدگی به تکامل می رسد. این در حالی است که این تغییرات کمی بعدتر و با سرعت کندتری در بچه ها صورت می پذیرد. مجموعه ترکیبات بدن نیز در این سنین دچار تغییراتی می شود. مثلا مهم ترین تغییر در ورود به دوران نوجوانی نسبت به دوره ی کودکی را در بچه ها می توان به میزان چربی موجود در بدن اشاره کرد. میزان درصد چربی در دوران بلوغ، در دختران افزایش پیدا می کند و در پسران به تدریج کاهش پیدا می کند و به کم ترین میزان خود می رسد.

تغییرات بدنی در کودک

تغییرات بدنی در بدن کودک و تاثیر آن

به وجود آمدن تغییرات فیزیکی در بدن کودک برای او عجیب و ناگوار خواهد بود و باعث به وجود آمدن یک حادثه ی پر چالش روانی می شود. به طور طبیعی فرد در دوره ی نوجوانی به استقلال علاقه دارد. هر فردی پس از آن که از دوره ی کودکی عبور کرد و به نوجوانی رسید، دوست ندارد که کسی به او دستور دهد که فلان کار را انجام دهد و یا آن که پدر و مادر تصور کنند که فرزندشان از قدرت کافی برای زندگی کردن برخوردار نیست.

پدیده ی استقلال نیز مهم ترین تغییر در رفتار فرزندان ما می باشد که با ورود به دوران نوجوانی به وقوع می پیوندد. برخی از پدر و مادرها نسبت به این استقلال بی توجهی می کنند و توانایی های فرزندان خویش را قبول ندارند. استقلال یک کودک ثابت می کند که او در حال تلاش کردن برای به دست آوردن هویت روانی و اجتماعی و فیزیکی خویش می باشد و برای آن که به طور مستقل کارهای خویش را انجام دهد آماده شده است.

از سویی دیگر والدین نیز در برخی از موارد باید به فرزند خود اجازه دهند تا روی پای خود بایستد و به انجام امور شخصی به صورت تنها بپردازد. این یکی از موضوعات جالبی است که در دوره ی کودکی فرزندان ما وجود نداشته است؛ آن ها در کودکی دوست داشتند که ما به آن ها در کارهایشان کمک کنیم و همه جا و همه وقت کنار آن ها باشیم، اما اکنون با ورود به دوران نوجوانی، این ویژگی در آن ها از بین رفته است و آن ها می خواهند مستقلا به انجام برخی امور بپردازند و در صورتی که پدر و مادرشان در این رابطه در کارشان دخالت کند، نوعی احساس ضعف می کنند. آن ها دوست دارند که شخصیت مستقل خودشان را بسازند و به طور جداگانه وارد زندگی در دنیای واقعی و اجتماع شوند.

پیشرفت و تکامل فرزندان در دوره ی نوجوانی و پس از آن

نه تنها با ورود به دوران نوجوانی تغییرات فیزیکی در فرزندان ما به وجود می آید، بلکه برخی از تغییرات در موقعیت اجتماعی و فیزیکی آن ها نیز حادث می شود و کودک را وارد مرحله ای از پیشرفت و تکمیل می کند و او را وارد چرخه ای می کند، که به او این توانایی را می دهد تا با موفقیت از مراحل مختلف عبور کند و پس از آن وارد دوره ای جدید شود که ما به آن دوره ی بزرگسالی می گوییم.

در این زمان نوجوانان توجه ویژه ای به اندام های خود می کنند و همین طور یک نوع احساس خود آگاهی در آن ها به وجود می آید که با موارد دیگری مخلوط می شود و در مجموع رفتار او را تغییر می دهد. فرد در این مرحله جرات این را پیدا می کند تا ارزش های خودش را بشناسد و بر روی آن ها تاکید داشته باشد. هم چنین در این دوره به دنبال جذابیت های مختلف زندگی می رود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.