۷ مورد از مهم ترین وظایف زن در زندگی مشترک

آشنایی با وظایف زن ها در زندگی زناشویی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله های قبلی در مورد حق و حقوق زنان در رابطه زناشویی از دیدگاه اسلام و معصومین به طور مفصل صحبت کردیم. اکنون در این مقاله قصد داریم به وظایف زن در برابر همسر اشاره کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست مهم ترین وظایف زن در زندگی مشترک

۱ – عدم تصرف در مال شوهر

یکی از وظایف زن این است که باید پاسدار و نگهدار مال شوهرش باشد. زنان، امین شوهر خود هستند و باید از امانت شوهر خود به خوبی مراقبت کنند. اگر زنی می خواهد در مال شوهرش تصرف کند، باید از او اجازه بگیرد و بدون اجازه شوهرش، پول او را خرج نکند. حتی برای صدقه دادن هم زن اجازه همچین کاری را ندارد.
بنابراین خانم ها باید قبل از پول برداشتن از حساب همسر، به آن ها اعلام کنند تا موافقت همسرشان را بتوانند بگیرند. خانم های عزیز نباید فراموش کنند که امانت دار مال همسر خود هستند و به خاطر خویشاوندان و حتی در راه خدا هم نمی توانند بدون اجازه به مال شوهر دست ببرند. در حدیث آمده است: «از مال شوهر، بدون اجازه او صدقه ندهید.»

۲ – گرفتن روزه مستحبی تنها با رضایت شوهر

زنان در اختیار شوهران خود هستند و نباید کاری کنند که حتی برای یک لحظه، حق همسرشان ضایع شود. به همین دلیل یکی از وظایف زن این است که به غیر از کارهای واجب، برای انجام دیگر کارهای دینی باید از شوهر خود اجازه بگیرند. اعمالی نظیر روزه مستحبی ممکن است با ضایع شدن حق همسر همراه باشد. در نتیجه اگر شوهر به این کار اجازه ندهد و با روزه گرفتن همسرش موافق نباشد، روزه زن باطل است و هیچ ثوابی نمی برد. به علاوه نذری که مانع از پرداختن به حقوق شوهر شود نیز باطل است. رسول خدا (ص) فرمود: «زن نباید بدون اجازه شوهر، روزه مستحبی بگیرد.»

۳ – حفظ آبرو و حیثیت شوهر

همان طور که مال شوهر در دست زن امانت است، تمام زندگی شوهر از قبیل فرزندان، آبرو و ناموس او هم امانت است. از وظایف زن خوب این است که باید هم حافظ اموال شوهرش باشد و هم از آبرو و حیثیت او مراقبت کند و با پاکدامنی، ناموس همسرش را حفظ کند. به علاوه از فرزندان شوهرش نیز باید به خوبی مراقبت و نگهداری کند.

امام رضا (ع) می فرماید: «هیچ سودی بهتر از این نیست که انسان دارای همسری خوب و شایسته و با ایمان باشد که هر وقت او را ببیند، خشنودش سازد و هر وقت از او جدا شود، حافظ خود و مال شوهر باشد.» در این حدیث نورانی از امام رضا (ع)، شرایط همسر صالحه سه چیز است:

۱ – خوش برخورد باشد تا در هنگامی که چشم شوهر به او می افتد، قلبش شاد شود.

۲ – خود را به دیگر مردان نشان ندهد و آبرو و ناموس شوهرش را حفظ کند.

۳ – از مال و ثروت همسرش به خوبی نگهداری کند و حافظ آن ها باشد.

تامین غذا و پوشاک همسر

۴ – تامین غذا و پوشاک همسر

یکی دیگر از وظایف زن خوب این است که باید به قدری هنرمند و مدیر باشد که بتواند امورات زندگی را به خوبی و به صورت شایسته اداره کند. زن کدبانو و هنرمند، خانمی است که در غذا پختن، تمیز کردن خانه، شستن لباس ها، رسیدگی به کارهای فرزندان و دیگر امورات زندگی، چیزی کم نگذارد. مردان دوست دارند خانمی با سلیقه داشته باشند که در زندگی آن ها تنوع به وجود آورد.

دقت روی این موضوع و دوری از بی نظمی و شلختگی، باعث آرامش روحی خانواده می شود و به زندگی، نشاط و سرزندگی می بخشد. پس از وظایف زن این است که باید به جای اتلاف وقت با شبکه های مجازی و رفتن به مهمانی های متعدد، به زندگی و رابطه زناشویی خود برسند، خانه را تمیز و زیبا کنند و محیط خانه را منظم و باصفا نگه دارند.

زنان به قدری توانمند هستند که می توانند خانه را به بهشت روی زمین یا جهنم سوزان تبدیل کنند. وقتی زنی باسلیقه و خوش اخلاق باشد و به دور شوهرش مثل پروانه بچرخد، می تواند دل شوهرش را جذب کند و او را دیوانه خودش کند. به طوری که همسرش هیچ لذتی را به اندازه بودن در کنار او نتواند حس کند. پس از مهم ترین وظایف زن این است که با مهر و عشق خود زندگی را شیرین و باصفا کنند و با رفتار شیرین خود، مشکلات مادی را کمرنگ و بی اهمیت کنند؛ به گونه ای که غم و غصه از دل شوهر و فرزندانش بیرون برود.

بیشتر بدانیم : دلیل اصلی افسردگی زنان

۵ – تربیت درست فرزندان

بچه ها بیشترین زمان را با مادرشان می گذرانند و بیشتر با مادر خود احساس انس و نزدیکی دارند. به همین دلیل مادران باید نسبت به وظیفه مهم خود یعنی «تربیت فرزند» آگاه باشند و با تمام وجودشان برای تربیت درست فرزندان خود تلاش کنند. بنابراین یکی از وظایف زن ها این است که باید از همان ابتدای خردسالی بچه ها را با ادب و مهارت های زندگی سالم و خداشناسی آشنا کنند.

کودکان تمام کارها و رفتارهای مادر خود را الگوی خود قرار می دهند. موضوعاتی مانند ادب، شیوه برخورد با بزرگترها، رموز بندگی خدا، نماز خواندن، پیروی از خدای بزرگ، صداقت، پاکی و خوش اخلاقی از جمله چیزهایی است که بچه ها از پدر و مادر خود یاد می گیرند. پس یکی از وظایف زن ها این است که نباید از نقش مهم خود در تربیت فرزندان غافل شوند و باید بدانند که تربیت درست یک فرزند و خدا پرست شدن او از تمام دنیا و نتایج دنیوی باارزش تر است.

۶ – تحمل مشکلات زندگی

زندگی هرکسی با فراز و نشیب های زیادی همراه است. اگر مشکلات و غصه ها تقسیم شوند، فشار کمتری به مرد وارد می شود. یک خانم شایسته و یک همسر خوب، در برابر مشکلات و مسائل زندگی مانند یک یار و غمخوار در کنار همسرش حضور دارد و به او تسلی و آرامش می دهد. پس یکی دیگر از وظایف زن ها این است که باید در این مواقع با همسرشان راه بیایند و با مهربانی شرایط را تحمل کنند.

زندگی خالی از مشکل نیست و هیچ مشکلی در زندگی و رابطه زناشویی با غصه خوردن و ایراد گرفتن از شوهر حل نمی شود؛ بلکه با تدبیر و همکاری می توان بر هر مشکلی غلبه کرد. یک همسر باوفا باید سعی کند که با مشکلات کنار بیاید و به جای این که خودش نیز به مشکلات اضافه کند، با خردمندی و تفکر درست، مشکلات را برطرف نماید. وفاداری و همراهی زن از با ارزش ترین خصوصیات او در نگاه یک مرد است.

صرفه جویی و پس انداز

۷ – صرفه جویی

متاسفانه، امروزه جامعه به سوی مصرف گرایی، تجمل، تشریفات، رقابت، چشم و هم چشمی و دنیا پرستی در حال حرکت است. اگر این رقابت و مقایسه متوقف نشود، اتفاق های ناگواری رخ می دهد و مشکلات زیادی پدید می آید. مشکلاتی نظیر تورم، گرانی، فاصله طبقاتی، بیکاری و بالا رفتن سن ازدواج ریشه در همین مسئله دارد. دور شدن از قناعت و حریص بودن، دستاوردی جز ورشکستگی، بدهی، هزینه های سرسام آور، وام گرفتن از بانک و دادن قسط های طولانی ندارد.

زنان در جامعه، بیشترین نقش را در مصرف گرایی و بالا بردن هزینه های زندگی دارند. پس از وظایف زن ها این است که از تجمل و مصرف گرایی خودداری کنند و هزینه های اضافی را به شوهر خود تحمیل نکنند. اگر زنان پرتوقع و حریص باشند، مردان برای کسب درآمد بیشتر و برآورده کردن نیازهای همسرشان به کارهای نامشروع روی می آورند و دچار مشکلات دنیوی و اخروی می شوند. به همین دلیل، از جمله وظایف زن ها این است که باید قناعت ورزی را یاد بگیرند و باری بیشتر از توان همسرشان را به آن ها تحمیل نکنند.

رسول خدا (ص) می فرماید: «هر زنی با شوهر خود مدارا نکند و او را به تهیه و خریدن چیزی مجبور کند که توان آن را ندارد، خداوند هیچ کار خوبی را از آن زن قبول نمی کند و روز قیامت بر او غضب خواهد کرد.»

بنابراین مدارا کردن و سازش با همسر و تحمیل نکردن هزینه های اضافی، از وظایف زن های شایسته و مسلمان است. در اوایل اسلام، روزی امیرالمومنین (ع) به خانه آمد و از همسرش تقاضای غذا کرد. حضرت فاطمه (س) فرمود: «سه روز است که من و بچه ها غذا نخورده ایم!» حضرت علی (ع) فرمود: «چرا به من اطلاع ندادید که در خانه چیزی نیست؟» حضرت فاطمه (س) فرمود: «از خدا شرم کردم چیزی از تو بخواهم که شاید نتوانی آن را تهیه کنی.»

گرفتن جشن ها و عروسی های پرخرج، خرید اشیای گران قیمت و غیر ضروری، دنبال لباس های گران قیمت رفتن، مدبازی های بیش از حد از جمله چیزهایی هستند که باعث بالا رفتن هزینه زندگی می شود. اگر زنان خردمند باشند، با چیزهای دیگر سرگرم و با نشاط می شوند. زنان می توانند با تدبیر و تفکر عاقلانه، هزینه های زندگی را پایین آورند و حتی با درآمد کم نیز، زیباترین زندگی و رابطه زناشویی را تجربه نمایند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.