۳ مورد از مهم ترین وظایف مردان در زندگی مشترک از دیدگاه اسلام

آیا با وظایف مردان در زندگی مشترک آشنایی دارید؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله های قبل به طور مفصل در مورد وظایف زن ها در برابر شوهران خود در زندگی مشترک پرداختیم. حال در این مقاله قصد داریم به ۳ مورد از مهم ترین وظایف مردان در برابر همسران خود اشاره کنیم که اسلام و امامان معصوم در مورد آن ها بسیار سفارش کرده اند. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست وظایف مردان در زندگی مشترک

۱ – مدارا کردن و مشورت کردن با همسر

یکی از وظایف مردان این است که باید در خانه، نقش مدیر را داشته باشند و امورات منزل را مدیریت کنند. به علاوه آن ها باید در کارهای منزل از ابتکار و مشورت زن برای حل مشکلات موجود استفاده کنند. گاهی اوقات پیش می آید که در خانه، بین زن و شوهر اختلاف پیش می آید. در چنین مواردی بهتر است که مرد به جای لجاجت و یکدندگی، با سازش و مدارا، اختلافات رابطه زناشویی را خاتمه دهد و سعی کند دل همسر خود را به دست آورد. زن ها بسیار احساساتی هستند وقتی ببینند که مرد خانه با آن ها با سازش و محبت رفتار می کند، سریع ناراحتی شان فروکش می کند و عشق و علاقه شان نسبت به همسر و رابطه زناشویی بیشتر و قوی تر خواهد شد.

حضرت علی (ع) در مورد این وظایف مردان در رابطه زناشویی می فرماید: «در هر حال با زنان مدارا کنید و با سخن خوب و زبان نرم، آن ها را به انجام کارهای شایسته وادار کنید، شاید برخورد شما آن ها را به کارهای خوب وادار کند.»

بنابراین نتیجه می گیریم که مدارا کردن و سازش، یکی از اصول مهم در زندگی اجتماعی و برخورد با مردم است که به ما کمک می کند با دیگر افراد بهتر کنار بیاییم. رسول خدا (ص) فرمودند: «مدارا با مردم، نیمی از ایمان است.» حضرت علی (ع) در سخنانی فرمودند: «مدارا با مردم، میوه ی خردمندی است.» هم چنین در احادیث می خوانیم: «مدارا با مردم، از بهترین کارها است.» و «سازگاری با مردم، سلامتی دین و دنیا را به همراه دارد.»

رسول خدا (ص) فرمود: «سه چیز است که در هر کس نباشد هیچ کاری از او پایان نپذیرد: تقوایی که او را از انجام گناهان باز دارد، اخلاق خوبی که بتواند با مردم سازگار باشد و حلم و بردباری که با آن، نادانی اهل جهالت را تحمل کند.»

پذیرش تقاضای مشروع همسر

۲ – پذیرش تقاضای مشروع همسر

مسلما هر زن و مردی در زندگی مشترک، از یکدیگر خواسته هایی دارند. اگر درخواست های زن از مرد، برای برای سامان دادن و پیشرفت زندگی باشد، مرد نباید به هیچ وجه مخالفت کند؛ اما اگر زن درخواستی نادرست و نامشروع داشته باشد، مثلا تصمیم بگیرد که به مجلس گناه برود یا کاری انجام دهد که در آن مفسده باشد، مرد باید جلوی او را بگیرد و خود را شریک گناه زن نکند.
از رسول خدا (ص) نقل است که در مورد این وظایف مردان فرمود: «مردی که همسرش را اطاعت کند، خداوند او را با صورت در آتش می اندازد.» مردم پرسیدند: مقصود از اطاعت زن چیست؟ حضرت فرمود: «این که زن از او بخواهد به حمام و عروسی یا مجالس عزا برود و لباس نازک بپوشد و مرد به این کار اجازه دهد.»

از کلمه «لباس نازک» می توان فهمید که منظور از این عبارت، رفتن به آرایشگاه ها و عروسی های پرمفسده است که موجب فروپاشی بنیان خانواده می شود و به شدت برای رابطه زناشویی خطرناک است. لازمه شرکت در چنین مراسماتی معمولا پوشیدن لباس نازک و رعایت نکردن حجاب و نشان دادن خود به نامحرمان است. البته لازم است به این نکته بسیار مهم اشاره شود که اسلام به هیچ وجه رفتن به هر آرایشگاه و هر حمام و هر مدل عروسی را نهی نکرده است؛ بلکه فقط مراسماتی را منع کرده که در آن احتمال فحشا و گناه وجود دارد.

مردان باید بدانند که در برابر دین و رفتار همسر خود مسئولیت دارند و نمی توانند همسر خود را در انجام کارهای خلاف آزاد بگذارند؛ زیرا در این صورت، مرد نیز در گناهان زن شریک است. یکی از وظایف مردان این است که نباید به همسرش اجازه دهد که بدون رعایت حجاب و عفت عمومی به بعضی از جلسات و مهمانی ها برود. هم چنین نباید اجازه دهد برای دیگران، لباس های تحریک آمیز و زننده بپوشد و برای افراد غریبه دلبری کند.

ورود به خانه

۳ – ورود به خانه

وقتی مردی می خواهد وارد خانه ای شود، باید با خبر وارد شود، سلام کند، در بزند، جمله «یا الله» را بگوید و از بی خبر و سر زده وارد شدن به جایی به شدت خودداری کند. امام رضا (ع) فرمود: «وقتی مرد وارد خانه می شود، باید سلام کند و چون می خواهد داخل شود، کفش خود را بر زمین بزند و سرفه کند. این کار را باید انجام دهد تا به اهل خانه بفهماند که او آمده است تا مبادا چیزی را که دوست ندارد مشاهده کند.»

در ابتدای این مقاله، درباره چند مورد از مهم ترین اعمال و رفتاری که یک مرد مسلمان باید به عنوان شوهر انجام دهد اشاره کردیم. با ذکر دو حدیث ارزشمند این بخش را به پایان می رسانیم.

امام صادق (ع) در مورد وظایف مردان در رابطه زناشویی می فرماید: «شوهر در خانه به سه ویژگی نیازمند است که باید آن ها را به دست آورد؛ اگرچه در او نباشد. این ۳ ویژگی عبارت است از: رفتار خوب و شایسته با اهل خانه، توسعه دادن برای اهل خانه در عین دوری از ولخرجی و اسراف نکردن در خوراک ، پوشاک و … و غیرت ورزیدن همراه پاکی و حسن ظن».

رسول خدا (ص) در مورد وظایف مردان فرمود: «مرد در زندگی با همسر خود باید این ۳ موضوع را رعایت کند: با همسرش همراهی و همفکری داشته باشد تا به این وسیله محبت و عشق او را به خود جلب کند، با اخلاق خوب با او زندگی کند و قلب و دل او را با رفتار خوب و آراستن خویش به سوی خود جلب نماید و در خرج زندگی با سخاوت باشد.»

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.