۳ مورد از بارزترین ویژگی های افراد عصبی که در حالت عادی متوجه آن نیستید

آیا بارزترین ویژگی های افراد عصبی را می شناسید؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در مقاله های قبل در مورد چگونگی تشخیص افراد عصبی صحبت کردیم. حال در این مقاله قصد داریم به ویژگی های افراد عصبی و رفتارهای آن ها اشاره کنیم. شما با اطلاع از این ویژگی ها می توانید آگاهانه افراد عصبی را شناسایی کنید و در جهت رسیدن به رشد و توسعه فردی به آن ها کمک کنید. اما ابتدا می خواهیم یک اشاره مختصر به عوامل تکان دهنده افراد عصبی داشته باشیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

عوامل تکان دهنده ی افراد عصبی

هر عاملی که بتواند در تصور یک انسان بگنجد، می تواند یک فرد عصبی را تکان دهد. اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید، مردان بسیاری را می بینید که با وجود آن که هیکلی نیرومند دارند، اما نمی توانند به جلسه ی مصاحبه ای بروند و این در حالی است که اهمیت ندارد آن مصاحبه بسیار بی ارزش باشد و یا در مقابل به اندازه کل زندگی آن ها ارزش داشته باشد.

شما افرادی را می توانید ببینید که حتی با صدای پشه ای کوچک، ترس بر آنان غلبه می کند. یا افرادی را می بینید که به دلیل دلهره شان از رفتن به مهمانی خودداری می کنند. انسان هایی که نمی توانند مسافرت های هوایی داشته باشند. هم چنین می توانید خانم هایی را ببینید که با وجود آن که فرزندان بسیار زیادی دارند، اما از رفتن به پزشک، خوردن برخی میوه ها و داشتن روابط اجتماعی با دیگران به شدت دلهره دارند. هم چنین برخی افراد نیز دلهره اصلی شان این است که دیگران در مورد آن ها چه فکرهایی می کنند.

ویژگی های افراد عصبی

بارزترین ویژگی های افراد عصبی چیست؟!

دوستان عزیز در این قسمت قصد داریم به بارزترین و مهم ترین ویژگی های افراد عصبی اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

۱ – احساس بی ارزش بودن و بی لیاقتی

یکی از بارزترین ویژگی های افراد عصبی این است که این گونه افرد از آن جایی که دچار مشکلات روانی و عاطفی می باشند، همواره احساس می کنند فردی بی ارزش و بی لیاقت هستند. آن ها احساس می کنند که یک انسان نرمال نیستند، از این بابت همواره دغدغه شان این است که آیا کاری را انجام بدهند و یا از انجام دادن آن خودداری کنند. یا این که مردد هستند، به صورت مطلق کاری را انجام بدهند و یا به شدت از انجام دادن آن دوری کنند.

این گونه یکی از ویژگی های افراد عصبی این است که در واقع به جای دیدن مشکلات زندگی شان و طرز فکر خودشان، اقدام به بزرگ کردن نکات منفی درونی شان می کنند. هم چنین افراد عصبی با این ویژگی، اگر در کاری موفق نشوند آن را پیروزی و اگر به صورت تام شکست بخورند، آن را شکست تلقی می نمایند. جالب تر این که آن ها تلاش می کنند علاوه بر خودشان، اطرافیانشان را نیز محکوم به داشتن چنین زندگی نمایند.

یکی از مثال های بسیار بارزی که می توان در این زمینه مطرح نمود، شخصی است که اقدام به آزار و اذیت همسرش با سرکوفت زدن به وی می کند. پس از مدتی همسر این آقا، دیگر توان تحمل را نداشته و به سراغ پسر عموی خود جهت درد دل کردن می رود. اما کم کم احساس عذاب وجدان خیانت بر او غلبه می کند. چنین شخصی با داشتن این احساس نمی تواند در زمینه مادی، برای فرزندانش عملکردی درست داشته باشد.

در نتیجه بسیار سخت است که به این شخص بفهمانید، انتظاراتی که از خودش دارد نرمال نیستند و در نتیجه به جای آن که احساس خیانت به همسر باعث اذیت شدن او شود. احساس بی ارزش بودن، انتقاد و سرزنش درونی اش او را اذیت می کند.

۲ – احساس گناه داشتن در خود و سرزنش درونی

یکی دیگر از ویژگی های افراد عصبی است، که آن ها دارای مشکلات روحی هستند، همچنین کدهای ذهنی فوق العاده ای نیز دارند. آن ها تلاش می کنند نه تنها خودشان، بلکه سایر افراد را نیز به خاطر خواسته ها و رفتارهایشان سرزنش نمایند. همان گونه که زیگموند فروید می گوید: «به خصوص این گونه افراد عصبی نمی توانند رابطه ی اجتماعی شان را شکل دهند و توانایی خوبی در این زمینه ندارند».

این مساله در واقع جزئی ترین بخش برای افراد عصبی می باشد. چرا که این دسته از ویژگی های افراد عصبی باعث می شود، که آن ها علاوه بر خواسته های خودشان، خود را به خاطر خواسته های دیگران نیز سرزنش کنند. این گونه افراد سعی می کنند تا بیش فعالی را در فکرشان پرورش دهند و در مقابل در عمل افرادی بسیار آرام و خنثی می باشند. در واقع این افراد همواره می دانند که چه کاری درست است و باید انجام داده شود، اما از انجام دادن آن خودداری می کنند و بعدها به خاطر انجام ندادن آن کار، خودشان را سرزنش کرده و افسوس می خورند.

برای مثال فردی عصبی را در نظر بگیرید که شغل او فروش کتاب دایره المعارف به صورت حضوری، در درب منزل ها می باشد و رفتاری مناسب و زیبا دارد. در نتیجه چون احساس می کند که می تواند در کارش پیشرفت نموده و باعث افزایش سطح علمی کشورش شود، احساس خشنودی داشته و علاقه ی زیادی نسبت به کارش دارد.

حال تصور کنید این شخص پس از مدتی در کارش شکست خورده و فروش او به شدت کاهش پیدا کند. در واقع دلیل اصلی شکست چنین شخصی تفکرات درونی او مبنی بر حقیقت نداشتن گفته هایش در هنگام تبلیغات برای فروش کتاب ها بوده است. در نتیجه ساعت های زیادی وقت می گذارد تا مسائل اخلاقی خود را تغییر دهد و با تغییر گویش خود مجدد شرایط را بررسی می کند.

کم کم این فرد عصبی با این ویژگی جدیدش به شنونده حس خوشایندی القا نمی کند و صحبت هایش به گونه ای خواهد بود که انگار به جای تعریف کردن از کتاب، از کتاب بد گویی کرده است. بنابراین میزان فروش وی هر روز کمتر از قبل خواهد شد. اما اگر این فرد عصبی با این ویژگی که دارد کم کم آشنا شده و به این نتیجه برسد که ترس درونی اش تنها عامل شکست وی بوده و دلیل اصلی این ترس نیز، پنهان شدن پدرش پشت دروغ هایش در مقابل مادرش برای جلوگیری از آشکار شدن کارهایش بوده است؛ می تواند در این زمینه مجدد پیشرفت کرده و به رشد و توسعه فردی هم دست پیدا کند.

حساس بودن

۳ – شکاک بودن و حساس بودن افراطی

یکی دیگر از ویژگی های افراد عصبی این است که آن ها به شدت شکاک و حساس هستند. افراد عصبی با مشکلات روحی و روانی، همواره نسبت به هر چیزی شک دارند، بنابراین عملکردشان نیز همراه با شک است. این گونه افراد هیچ گاه نمی توانند به این باور برسند که فرد مورد علاقه دیگران نمی باشند و سرانجام با پیگیری شدید و تلاش برای کشف این مساله، متوجه این موضوع می شوند. در نتیجه این مساله باعث می شود تا برای مدت زمان طولانی عذاب وجدان داشته باشند و احساس کنند، فردی گناه کار هستند.

هرچقدر این احساس در افراد عصبی بیشتر شود، تلاش می کنند تا علت مورد علاقه نبودنشان را فراموش کرده و از آن دوری کنند. به گونه ای که کم کم به مرحله ای می رسند که بقیه افراد را مقصر این مساله می دانند و با گناهکار شمردن آن ها، به آن ها تهمت بدبینی هم می زنند. در واقع با این اتفاق کم کم نسبت به دیگران تنفر پیدا می کنند.

برای مثال این دسته از ویژگی های افراد عصبی را در نظر بگیرید، زمانی که شما هر چند دقیقه یک بار دو انشگتتان را بر روی لب هایتان قرار می دهید و لب بالایی تان را به سمت بینی تان می برید. متوجه حرکات شما می شوند و از شما می پرسند که آیا دلیل گرفتن بینی تان، بوی بد آن شخص می باشد یا خیر؟ در آن صورت مسلما پاسخ شما منفی خواهد بود؛ اما این در حالی است که آن فرد این دیدگاه را نسبت به باقی افراد هم دارد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله به روش های تشخیص اختلال های هیجانی و عصبی در افراد، و ویژگی های افراد عصبی با اختلالات درونی اشاره کردیم، تا شما راحت تر بتوانید با این گونه افراد آشنایی داشته باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.