چرا انسان دچار افسردگی می شود – بخش دوم

انواع افسردگی و درمان آن ها

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در قسمت قبلی مقاله چرا انسان دچار افسردگی می شود به سه نوع مختلف افسردگی از دیدگاه رابرت برتون پرداختیم و دلایل ایجاد آن را بررسی کردیم. حال در این مقاله قصد داریم به انواع دیگر افسردگی اشاره کنیم. برای اطلاع از ادامه ی این مبحث با ما همراه باشید.

دپرسیون ناشی از بیماری های جسمی

حدود ۱۰ درصد از بیماران، افسرده چنین نوعی هستند که ناشی از بیماری های جسمی مانند دردهای طولانی، دیابت و … می باشد. بعضی از متخصصین معتقدند که افسردگی باعث می شود بیماری هایی مانند پارکینسون و ایدز در انسان ایجاد شود. البته بعضی داروها هم شامل این بیماری برای انسان می شوند. مانند ضد پارکینسون، آنتی بیوتیک ها، کورتیزون و از همه مهم تر نورولپتیکا که به معنای داروهای ضد افسردگی است.

معمولا ابتدا باید از بیمار سوال شود که تا به حال سابقه ی افسردگی داشته است یا نه! چون هیچ کسی با داروهای ضد افسردگی، درمان نمی شود، بلکه ابتدا باید بیماری های جسمی شخص مورد بررسی و معالجه قرار گیرد، و پس از آن به مشکل افسردگی آن فرد پرداخته شود. بسیاری از بیماران برای مدت طولانی تحت مصرف داروهای ضد افسردگی قرار می گیرند و هیچ جوابی نمی گیرند؛ به این دلیل که به بیماری جسمی و عصبی او هیچ توجهی نشده است.

پادکست چرا انسان دچار افسردگی می شود – بخش دوم

افسردگی زمستانی که به نام SAD معروف است

این نوع بیماری با کاهش زمان روزها و طولانی تر شدن شب ها، آغاز می شود. چنین افرادی همیشه احساس خستگی یا گرسنگی می کنند و تمایل زیادی به استراحت، خوردن غذا و خوراکی های شیرین دارند که البته با آمدن فصل بهار، مشکل آن ها بهبود پیدا می کند.

یکی از مهم ترین دلایل این نوع افسردگی، کاهش نور است. آمارها نشان می دهد در کشوری مانند آلاسکا، بیست درصد افراد دچار این نوع افسردگی هستند، در صورتی که در فلوریدا تنها دو درصد افراد این نوع بیماری را دارند، بنابراین نتیجه می گیریم کاهش نور روی افسردگی این افراد تاثیر به سزایی دارد.

چرا انسان دچار افسردگی می شود

افسردگی از نظر بیولوژی

بسیاری از محققین اعتقاد دارند که افسردگی شدید، ریشه های ارثی دارد، زیرا با تحقیق و پژوهش روی شخصی که این نوع بیماری را دارد و خانواده و اقوام او، بسیاری از افراد دیگر هم دچار این نوع افسردگی بوده اند. در این نوع خانواده ها احتمال ابتلای اعضای خانواده حدود ده تا بیست درصد است.

تحقیقات صورت گرفته بر روی دوقلوها هم این نظریه را تایید می کند؛ چون در دوقلوهای یک تخمکی، اگر یکی از فرزندها دچار این نوع بیماری شوند، دیگری هم احتمال پنجاه تا هفتاد درصد دچار این افسردگی می شود، اما در دوقلوهای دو تخمکی این احتمال به ده الی بیست درصد می رسد. البته در کنار همه ی این ها باید دقت کرد که شرایط محیطی و خانواده هم بر ابتلا به این بیماری افسردگی تاثیر دارد.

روانشناس ها برای این که بتوانند این نظریه را برای همه ثابت کنند، یک آزمایش انجام دادند. آن ها گروهی از افرادی که سی سال از زندگی مدرن و جامعه آمریکا دور بودند را انتخاب کردند و مورد آزمایش ژنتیکی قرار دادند. دکتر جانیس انگلند حدود هشتاد و یک نفر از این افراد را انتخاب کرد که نوزده نفرشان دچار افسردگی شدید بودند. او در این آزمایش به یازده کروموزوم بیمار برخورد کرد که عامل اصلی این بیماری بود. به همین دلیل به این نتیجه رسیدند که افسردگی شدید، ارثی است. البته منظورشان از ارثی بودن صد در صد نیست بلکه می تواند احتمال زیادی برای آن در نظر گرفت.

دلایل و ریشه های افسردگی

در طی سالیان دراز دانشمندان در تلاش برای پیدا کردن ریشه های افسردگی بودند که به یکی از ریشه های این بیماری که استفاده از داروی ضد فشار خون به نام رسرپین بود، پی بردند. آن ها فهمیدند که بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون بعد از استفاده ی چنین دارویی دچار افسردگی می شوند. دکتر ادوارد فرایس، هنگامی که بسیاری از بیمارانش خودکشی کردند، به خطر چنین دارویی پی برد. نکته ی جالب آن جا بود که اثر این دارو را حتی بر روی موش های آزمایشگاهی نیز تست کردند و موش ها بعد از استفاده تنبل شده بودند و تمایلی برای حرکت و خوردن نداشتند.

دانشمندها بعد از تحقیق به این نتیجه رسیدند که استفاده از این دارو نیز باعث می شود که آدرنالین و سروتونین در خون کمتر ترشح شود و در مغز نشانه های افسردگی شکل گیرد. با توجه به میزان ترشحات هورمون ها در افراد افسرده، ممکن است بروز بیماری های جسمی هم برای این افراد پیش بینی شود.

آن ها بسیار کم خواب هستند و شب ها چندین بار از خواب بیدار می شوند و با توجه به تمامی این ها، صبح ها بدون آن که احساس خواب آلودگی کنند بیدار می شوند. تحقیقات در آزمایشگاه های خواب نشان داد که خواب عمیق این افراد بسیار کوتاه و کم است. یک انسان عادی در خواب چشم هایش در زیر پلک حرکت می کنند و چندین بار این حرکت به مدت ده الی بیست دقیقه رخ می دهد. انسان عادی پنجاه دقیقه بعد از به خواب رفتن وارد خواب عمیق می شود، اما انسان های افسرده بسیار زودتر به خواب عمیق فرو می روند و مدت آن کمتر است.

البته دانشمندان با تحقیق فهمیدند که دلیل کم خوابی این افراد ترشح زیاد آستی لکولین که در ارتباط با دستگاه عصبی است، می باشد. ترشح این ماده باعث می شود که خواب عمیق انسان کوتاه تر شود. آن ها برای این که از این فرضیه مطمئن شوند آن را بر روی حیوانات هم امتحان کردند و به همین نتیجه رسیدند.

برخی از پزشک ها برای معالجه افسردگی سعی می کنند بیمارشان را یک شب از خواب محروم کنند. نتیجه اش این است که روز بعد بیماران سالم و سر حال هستند، اما دوام این نوع درمان تنها یک الی دو روز است. روش دیگر درمان این نوع بیماری، قرار دادن بیمار در برابر نور بسیار زیاد به مدت یک هفته است. البته این روش برای بیماران دچار افسردگی زمستانی صورت می گیرد، چرا که آن ها به دلیل کم شدن نور به این بیماری دچار شده اند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.