۱۱ درمان های طبیعی برای چربی خون بالا

درمان گیاهی چربی خون بالا با طب سنتی

چربی خون به افزایش نسبت چربی هایی مانند کلسترول و تری گلیسرید در خون گفته می شود. چربی خون به تنهایی بیماری محسوب نمی شود ولی در صورت عدم کنترل آن، منجر به بیماری های خطرناکی می شود. نوع تغذیه افرادی که چربی خون بالا دارند در کنترل این موضوع بسیار مؤثر است.

پادکست چربی خون بالا

خطرات ابتلا به چربی خون بالا

چربی خون بالا به مرور در رگ ها نشست کرده و منجر به گرفتگی رگ ها می شود. تنگی رگ ها خود عامل سکته های مغزی و گرفتگی در قلب است. تنگی عروق قلبی یکی از پرخطرترین گرفتگی های عروقی محسوب می شود و در صورت بروز آن رژیم های غذایی به فرد مبتلا کمک می کند. سرعت درمان در افرادی که چربی خون بالا دارند اهمیت دارد. رژیم غذایی مناسب بهترین روش برای پایین آوردن چربی خون است.

درمان های طبیعی چربی خون بالا

در طب سنتی گیاهان دارویی برای درمان چربی خون بالا توصیه شده است. روش استفاده و میزان استفاده از هر دارو متفاوت است. برخی از گیاهان تأثیر بیشتری بر کاهش چربی خون دارند. برای اثرگذاری برخی از داروهای گیاهی به زمان طولانی تری نیاز است. برخی از گیاهان کاهش دهنده کلسترول و تری گلیسرید خون هستند و اختلالات ناشی از سوخت و ساز بدن و افزایش کلسترول و چربی خون را بر طرف می کنند.

طب سنتی و درمان چربی خون بالا

در طب سنتی از گیاهان متفاوتی برای پیشگیری، درمان و رفع بیماری ها استفاده می شود. برای درمان چربی خون بالا مصرف آویشن، سیاه دانه، دانه تره، زنیان و عناب توصیه می شود. دوستان عزیز سایت آگاه باشیم شما می توانید ۱۱ مورد از تأثیرگذارترین روش های درمان چربی خون بالا در طب سنتی را در این مقاله بخوانید. با ما همراه باشید.

۱ – آویشن کاهش دهنده طبیعی چربی خون

در طب سنتی اعتقاد بر این است که چربی خون در افراد بلغمی به وجود می آید. این افراد با دفع رطوبت های بدن می توانند از چربی خون بالا نیز رها شوند. برای دفع رطوبت بدن بلغمی ها گیاه آویشن پیشنهاد می شود. نوشیدن دم کرده آویشن، درمانی طبیعی برای رفع چربی خون بالا است. این گیاه در کاهش کلسترول خون تأثیر مثبتی دارد.

۲ – سیاه دانه معجزه ای در درمان چربی خون بالا

سیاه دانه در کاهش چربی خون نقش مؤثری دارد. سیاه دانه را که به صورت دانه های ریز و سیاه است، میل کرده و یا آن را کمی ساییده و مصرف کنید. مصرف سیاه دانه به صورت کوبیده شده اثر بیشتری دارد. در طب سنتی توصیه می شود سیاه دانه را در زمان مصرف بکوبید و آن را به صورت ساییده شده نگاهداری نکنید.

۳ – نقش سبزی ها در کاهش کلسترول خون

سیر یکی از پرخاصیت ترین گیاهان است. سیر در کاهش چربی خون نقش زیادی دارد. ترکیب سیر با لیمو یک داروی فوری در درمان چربی خون بالا است. دانه تره از دیگر گیاهان دارویی است که بر روی پایین آوردن چربی خون تأثیر دارد. همچنین گیاه سویا، جعفری، گیاه جومینگ، شوید و گشنیز در کاهش چربی خون بسیار مؤثر هستند. سعی کنید این گیاهان را در غذاهای سالم و سالادها مصرف کنید. مصرف سیری که سرخ شده باشد و یا شویدی که در پلوی پر روغنی ریخته شده است مسلما خاصیت کمتری دارد.

دمنوش های مؤثر در درمان چربی خون بالا

۴ – دمنوش های مؤثر در درمان چربی خون بالا

چای چینی یا چای پور یکی از مؤثرترین دمنوش ها در کاهش چربی خون است. این چای چینی خواص بسیاری دارد و چربی خون بالا را کنترل می کند. دمنوش زنیان نیز درمان گیاهی دیگری برای کنترل سطح چربی خون است. دم کرده میوه عناب نیز در درمان این بیماری مفید است. شوید نیز به صورت دم کرده در این مورد استفاده می شود. به هر کدام از دمنوش ها کمی لیموعمانی نیز اضافه کنید. لیموعمانی نیز خاصیت کنترل کننده چربی دارد. یک ترکیب مناسب برای دمنوش شوید و لیمو عمانی است. این دمنوش را یک ساعت قبل وعده های غذایی بنوشید و تأثیر آن را بر کاهش چربی خون ببینید.

دمنوش دیگری که در کاهش کلسترول مفید است دم کرده پوست نارنگی است. پوست نارنگی را به همراه زنجبیل دم کرده و به طور روزانه مصرف کنید. در این درمان زیاده روی نکنید و آن را در کنار سایر درمان های خانگی به کار ببرید. دمنوش پوست نارنگی و زنجبیل در درمان چربی خون بالا تأثیر زیادی دارد.

۵ – سماق درمان گیاهی چربی خون بالا

اگر روزانه مقداری سماق مصرف کنید چربی خون شما کاهش می یابد. سماق سوخت و ساز بدن را بالا می برد. با افزودن سماق به ماست یا برنج خود به طور روزانه از آن استفاده کنید. سماق بر روی صفرا اثرگذار است و به این علت باعث کاهش چربی خون می شود.

۶ – مواد غذایی دارای ساپونین

در برخی گیاهان ساپونین وجود دارد. ساپونین جذب بدن انسان نمی شود. این ماده خاصیت کف کنندگی دارد. ساپونین سطح کشش را کاهش داده و منجر به دفع مواد چربی می شود. با خوردن مواد غذایی که ساپونین دارند چربی اضافه بدن خارج شده و چربی خون کاهش می یابد. تخم شوید یکی از گیاهانی است که دارای ساپونین است.

۷ – آنتوم مخلوط مؤثر گیاهی در کاهش چربی خون

آنتوم نام دارویی با پایه گیاهی است که در داروخانه ها به فروش می رسد. این داروی کاملاً گیاهی از ترکیب شاه تره، کاسنی و شوید تهیه شده است. قرص های آنیوم کاهش دهنده چربی خون هستند و در اصطلاح طب سنتی طبیعتی گرم دارند.

۸ – شوید درمان طبیعی چربی خون بالا

شوید گیاهی است که بسیار در کاهش چربی اضافی خون مؤثر است. این گیاه را به صورت تازه یا خشک شده می توانید استفاده کنید. یک روش عالی برای استفاده درمانی از شوید نوشیدن دمنوش آن است.

۹ – استفاده از کاسنی

کاسنی و به خصوص عرق کاسنی در درمان چربی خون بالا مفید است. کاسنی خواص بسیاری دارد و در درمان بیماری های گوناگونی به کار می رود. برای کاهش چربی اضافه خون و جلوگیری از افزایش کلسترول از کاسنی استفاده کنید. یک روش مفید در استفاده از کاسنی برای درمان چربی خون بالا، خوردن نصف استکان عرق کاسنی به صورت ناشتا در صبح است.
کاسنی در پاکسازی بدن به کار می رود و برای کبد نیز مفید است. نام عربی کاسنی الهندبا است و در احادیث نیز از آن یاد شده است؛ و پیامبر آن را برگی بهشتی می داند. در طب سنتی اعتقاد بر این است که کاسنی طبیعتی سرد دارد.

۱۰ – شاه تره یا آرتیشو درمانی طبیعی

شاه تره را به نام آرتیشو و یا کنگر فرنگی نیز می شناسند و این گیاه برای کاهش چربی خون بالا مورد استفاده قرار می گیرد. آرتیشو فواید بسیاری دارد و در رژیم های گیاه خواری به وفور استفاده می شود. برای تنظیم چربی خون خود این سبزی معطر را در برنامه غذایی تان قرار دهید. می توانید کنگر فرنگی را به شکل سوپ مصرف کنید.

۱۱ – سیر درمان طبیعی

سیر ضدعفونی کننده طبیعی است. سیر یکی از پرکاربردترین گیاهان در طب سنتی است. خواص بسیاری داشته و در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد. سیر به کاهش چربی خون کمک می کند. به دلیل خواص ضد میکروبی آن استفاده های گوناگونی دارد. برای سیستم گوارش و دستگاه عروقی بدن مفید است و به تنظیم و تعادل باکتری های مفید در بدن کمک می کند. برای درمان عفونت ها کاربرد دارد و در کلسترول بالا نیز از آن استفاده می شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.