۶ توصیه موثر برای چربی سوزی و حفظ تناسب اندام

چربی سوزی و تناسب اندام با شش تکنیک کاربردی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب می‎ خواهیم مهم ترین نکات موثر در چربی سوزی را با شما همراهان گرامی به اشتراک بگذاریم. امروزه بسیاری از افراد به دنبال راه هایی برای چربی سوزی و رسیدن به اندامی متعادل و زیبا هستند. برای این کار باید بدن خود و نحوه استفاده آن از چربی ها را بهتر بشناسید؛ همچنین مراقب تغذیه خود و میزان کالری مصرفی باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست چربی سوزی

متابولیسم چیست و چگونه کار می کند؟

احتمالاً نام متابولیسم زیاد به گوشتان خورده است، اما شاید ندانید که چیست و چه کاری در بدنتان انجام می دهد. این واژه زمانی که درباره چربی سوزی صحبت می کنیم، کاربرد بیشتری دارد و می توان آن را کلید اصلی کاهش چربی دانست. در تعریف کلی متابولیسم می توان گفت که تمام واکنش های شیمیایی درون سلول های بدن است که در طول روز شما را زنده نگه می دارد.

در واقع می توان آن را غذایی دانست که به انرژی شیمیایی تبدیل می شود. این انرژی در بخش های مختلفی مانند رشد موها، ادامه ضربان قلب و عملکرد دستگاه های مختلف بدن مثل ریه و کلیه استفاده می شود.

اگر نحوه عملکرد متابولیسم را به درستی نشناسید، چربی را از دست نخواهید داد و احتمالاً پیشرفتی در حفظ تناسب اندام خود مشاهده نمی کنید. برخی فکر می کنند ساعت ها فعالیت در باشگاه می تواند چربی آن ها را بسوزاند، در حالی که اینطور نیست و باید از روش های خاصی برای افزایش متابولیسم و چربی سوزی استفاده کرد. ما سه نوع سوختن انرژی در بدن خود داریم که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم:

سوختن چربی نوع یک

در این نوع از متابولیسم، بدن شما کالری را در هنگامی که هیچ کاری انجام نمی دهید می سوزاند. مثلا زمانی که لم داده اید و تلویزیون تماشا می کنید. این متابولیسم برای ادامه عملکرد دستگاه های مهم بدن مثل مغز، قلب، کلیه، ریه، تقسیم سلولی، رشد و … نیاز است.

سوختن چربی نوع دو

متابولیسم هضمی است؛ یعنی در تبدیل غذاهایی که می خورید به انرژی کاربرد دارد. مثلا غذاهای شیرین را به قند ساده و پروتئین ها را به آمینواسید تبدیل می کند.

نوع یک و دو بین ۷۰ تا ۸۵ درصد از متابولیسم شما را تشکیل می دهند. پس حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد دیگر آن چه می شود؟ این درصد به فعالیت های جسمانی و تمرینی شما مربوط است که در مقایسه با دو نوع قبلی؛ مقدار کمتری را به خود اختصاص داده است.

سوختن چربی نوع سه

این نوع متابولیسم به حرکات و فعالیت های شما وابسته است. یعنی فعالیت های ورزشی و تمرین در باشگاه باعث فعال شدن آن می شوند. همچنین فعالیت های بدنی شما در طول روز به آن بستگی دارد.
شاید سوالی پیش بیاید که چرا فقط با فعالیت ورزشی نمی توان چربی سوزی کرد؟ پاسخ این است که تمرین و ورزش تنها ۱۵ الی ۳۰ درصد از متابولیسم بدن شما را تشکیل می دهد. بنابراین حداکثر ۸۵ درصد از مقدار کالری که در طول روز می سوزانید، مربوط به بدن شما و خارج از فعالیت های سخت بدنی است.

در ادامه راه هایی برای چربی سوزی مناسب به شما پیشنهاد می کنیم. توجه کنید که این کار زمان می برد و رسیدن به نتیجه به همین راحتی میسر نیست. به هر حال، این روش ها نتیجه بخش هستند فقط باید با رعایت تغذیه سالم و تمرینات ورزشی منظم برای رسیدن به هدفتان استوار و محکم باشید تا به تناسب اندام دلخواه خود دست پیدا کنید.

۱ – تنظیم کالری مصرفی

اگر می خواهید چربی سوزی کنید، به هیچ وجه مقدار کالری مصرفی خود را به یک باره کاهش ندهید. این کار هیچ سودی برای شما ندارد و بدن را وارد مرحله گرسنگی می کند که باعث کاهش متابولیسم می شود. در نتیجه چربی سوزی بسیار سخت تر خواهد شد.
برای این که به بدن خود اجازه دهید با متابولیسم صحیح کار کند، مقدار کالری را به تدریج و هر یک یا دو هفته کم کنید. بدین ترتیب با کاهش سرعت متابولیسم مواجه نخواهید شد.

۲ – با وزنه تمرین کنید

تمرین های استقامتی به همراه وزنه به چندین روش باعث چربی سوزی و کاهش وزن می شوند. این تمرینات باعث می شوند مقدار زیادی کالری بسوزانید و طبق تحقیقات، بر خلاف ایروبیک باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن شما تا ۳۹ ساعت بعد می شوند. علاوه بر این، توجه کنید که هر چه ماهیچه بیشتری داشته باشید، مقدار کالری سوزانده شده توسط بدنتان نیز بیشتر می شود.
ساخت ماهیچه بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر فقط بر روی چربی سوزی تمرکز کنید ممکن است در نهایت به فردی بی ماهیچه که در عین حال اضافه وزن دارد تبدیل شوید. تمرینات با وزنه کمک بسیاری به شما خواهند کرد پس آن ها را نادیده نگیرید.

چربی سوزی

۳ – چربی سالم بخورید

شاید برایتان عجیب باشد. آیا کسی که می خواهد چربی سوزی کند باید چربی بخورد؟! پاسخ بله است اما نه هر نوعی از چربی. شما می توانید با مصرف چربی های سالم به جنگ چربی های مضر بدن بروید. خوردن چربی سالم، باعث می شود چربی از دست بدهید، ماهیچه سازی کنید و پس از تمرینات، ریکاوری سریع تر و بهتری داشته باشید.
چربی موجود در ماهی از جمله امگا ۳ برای افراد بسیار مفید هستند. این چربی ها را در روغن ماهی، روغن زیتون، برخی از انواع کره و … می توان یافت.

۴ – مصرف پروتئین را بیشتر کنید

افزایش پروتئین مصرفی، متابولیسم شما را افزایش می دهد و به افزایش توده عضلانی کمک می کند. در دو مورد باعث افزایش سرعت چربی سوزی در بدن می شوند. در واقع بدن شما در زمان مصرف پروتئین می تواند کالری بیشتری نسبت به زمانی که قند مصرف کرده اید، بسوزاند.

حتی در یک تحقیق معتبر که در مجله فیزیولوژی آمریکا منتشر شد، این موضوع که پروتئین بر افزایش میزان چربی سوزی موثر است، مورد تایید قرار گرفت. به یک گروه از افراد، برنامه غذایی مملو از پروتئین دادند و گروه دیگر کمتر از میزان توصیه شده در RDA از پروتئین استفاده کردند. نتیجه این بود که افرادی با غذایی پروتئینی، مقدار بیشتری چربی سوزانده اند. بدین ترتیب تاثیر بسیار زیاد پروتئین در سوختن چربی و داشتن اندام مناسب، ثابت شد.

۵ – کاهش مصرف قندها

در هنگام چربی سوزی و کاهش وزن، کاهش قندها در تغذیه و رژیم غذایی به شدت به شما کمک خواهد کرد. قند مورد نیاز بدن شما باید از جو دوسر و سبزیجات دیگر تامین شود. واقعیت این است که بدن تا حدی به قند نیاز دارد و نمی توان مصرف آن را کاملاً قطع کرد. بنابراین متخصصان توصیه می کنند که قند مورد نیاز را در صبح و در زمان تمرینات جسمانی مصرف کنید.

۶ – وعده های غذا را بیشتر و مقدار را کمتر کنید

با افزایش تعداد وعده های غذایی و کاهش مقدار آن ها، می توانید مطمئن شوید که مواد مورد نیاز بدنتان برای چربی سوزی و ساخت ماهیچه، به آن می رسد. این کار باعث می شود همواره مواد مورد نیاز به بدنتان برسد و وارد مرحله گرسنگی نشوید. بنابراین سرعت متابولیسم بدن شما افزایش می یابد.

اگر تعداد وعده ها کم باشد احتمالاً میان آن ها دچار گرسنگی خواهید شد و بدین ترتیب، متابولیسم نیز سرعت کم تری خواهد داشت. گر بیش از حد گرسنه شوید، ماهیچه برای تامین انرژی بدن سوزانده می شود و قطعاً شما نمی خواهید این اتفاق بیفتد. با رعایت این نکات و کمی صبر، می توانید چربی سوزی کنید و به اندامی دلخواه و مناسب برسید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.