چگونگی تقویت عزت نفس در والدین

تقویت عزت نفس چه تاثیراتی روی پدر و مادرها دارد

انسان ها به این دلیل که همواره مورد قضاوت قرار می گیرند و یا از آسیب های دوره ی رشد و پیام های شخصی منفی تاثیر می پذیرند، تصور می کنند که آن چه در باور وجودی شان است منفی و آزار دهنده است و هر آن چه را که مثبت و زیبا است نادیده می گیرند و توجهشان بیشتر به سمت نکات منفی نسبت به نکات زیبای درونی جلب می شود.

برای شروع کردن ایجاد توجه به نیکی ها و نکات مثبت موجود در وجودتان، باید تلاش کنید عزت نفس بیشتری در خود ایجاد نموده و آن را رشد دهید، همواره تلاش کنید توجهتان را از مسائل منفی و شرورانه وجودی خود دور نمایید و تمرکزتان بیشتر روی موارد مثبت باشد. برای آن که بتوانید در وجود خود عزت نفس به وجود آورید و آن را رشد دهید، باید قضاوت های قدیمی را جا به جا کنید و عادت هایی در خود به وجود آورید که با توانایی های جدید و نقاط قوت شما یکی باشند.

پادکست تقویت عزت نفس در والدین

در واقع تنها شخصی که از نظر اهمیت برای هر فردی اولویت اول را دارد، فرزند آن شخص می باشد و مسلما والدین هر فردی بهترین و اولین معلم برای آموزش ایجاد و پرورش عزت نفس در هر شخص می باشند. در واقع میزان عزت نفس شما تا حد زیادی تعیین کننده ی روابط شما با فرزندانتان و میزان توجه شما به نیازهای فرزندان و نحوه ی رفتار شما با آن ها می باشد. لذا در ابتدا سعی کنید به کمک روش های مثبت برای پرورش عزت نفس، آن را در خود تقویت نموده و توانایی هایتان را باور کنید، به این وسیله عزت نفس بالای شما، تبدیل به الگویی برای فرزندانتان خواهد بود.

در واقع شما برای این که بتوانید عزت نفس را در وجود فرزندتان پرورش داده و تقویت کنید، در قدم اول باید عزت نفس درونی خود را تقویت نمایید و رفتارتان مطابق با شخصی باشد که عزت نفسی سالم و مناسب دارد.

پرورش عزت نفس در وجود پدر و مادر

افرادی که عزت نفسی پایینی دارند هیچ گاه نمی توانند خودشان را ببینند. در واقع این گونه افراد همواره در تلاش هستند تا نکات منفی و ضعف های درونی خودشان را چندین برابر نمایند و هیچ گاه توانایی هایشان را آن طور که باید نمی بینند، بنابراین تنها نتیجه ای که چنین تصوراتی در بر خواهد داشت، احساس بی کفایتی در انجام کارها می باشد. چرا که این افراد همواره خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و تصورشان این است که هر شخصی می تواند از آن ها لایق تر و شایسته تر باشد.

در واقع این گونه افراد به این دلیل که نمی توانند ضعف ها و کمبودهای دیگران را ببینند، زمانی که خود را با آن ها مقایسه می کنند خودشان را فردی غیرطبیعی و دیگران را کاملا طبیعی می بینند. برای آن که عزت نفس را در درون خود پرورش دهید، باید تلاش کنید که تصورها و تفکرهای قدیمی و نادرست درونتان را پاک سازی کنید و در جهت یادگیری درک مناسب نقاط قوت و ضعف خود بیشتر تلاش کنید.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله و مقاله های بعدی مربوط به این موضوع، به شما کمک خواهیم کرد تا بتوانید درکی درست از خودتان پیدا کنید و خودتان را به درستی توصیف نمایید، در نتیجه به جای آن که ضعف هایتان را بزرگ نمایی کرده و توانایی هایتان را کوچک بشمارید، یاد خواهید گرفت که خودتان را همان گونه که هستید بپذیرید و برای خودتان ارزش بیشتری قائل باشید.

تقویت عزت نفس

چگونه خود را بهتر از قبل مورد سنجش قرار دهیم؟!

در واقع قدم اول برای آن که بتوانید خودتان را بهتر بسنجید این است که بر روی کاغذی به صورت دقیق تصورات شخصی از خودتان و دیدی که نسبت به خود دارید را بنویسید. بدین صورت پرسش نامه ی خودپنداره ی زیر می تواند به شما کمک کند تا به صورت دقیق و سازمان بندی شده، خودتان را توصیف نمایید.

پرسش نامه خود پنداره جهت تقویت توصیف خودتان

سعی کنید تا جایی که می توانید از کلمات و عبارت هایی مشخص استفاده کنید و در مورد موارد زیر دقت بیشتری در توصیف ها به خرج دهید.

ظاهر جسمانی: مانند توصیف هایی همچون رنگ پوست، مو و غیره

نحوه ی برقراری ارتباط با دیگران: مانند برقراری ارتباط در موقعیت های اجتماعی و همچنین توصیف نقطه های ضعف و قوتتان در روابط مانند شنونده خوبی بودن، مهربان بودن، سازش با افراد

شخصیت: توصیف کردن تمامی نقاط مثبت و منفی موجود در شخصیتتان مانند شوخ طبع بودن و یا غیر منطقی بودن

نوع عملکرد شما در محل کارتان: هم چون اداره ی کارها به نحو احسن

نوع عملکرد شما در مورد وظیفه های روزانه در زندگی: مانند مسائل بهداشتی، نحوه آماده کردن غذا و … یا برای مثال می توان گفت، قرار ملاقاتم را از یاد برده ام یا آشپزی من چندان خوب نمی باشد.

نوع عملکرد ذهنی شما: مانند اندازه گیری میزان ظرفیت یادگیری و خلاقیت، میزان توانایی برای مقابله با مشکلات و مسائل مختلف زندگی

ارزیابی خود از نظر جنسی: بیان جملاتی مانند من قدرت بیان احساساتم را دارم یا از برقراری روابط عاطفی به شدت می ترسم.

پس از پر کردن پرسشنامه خود، تلاش کنید تا در مقابل تمامی نقاط مثبتی که داشته اید علامت مثبت بگذارید و در مقابل در برابر تمام موارد منفی که در شخصیت و رفتار دارید و یا مواردی را که دوست دارید در خود تغییر دهید علامت منفی بگذارید. اگر متوجه شدید که علامت منفی هایتان بسیار کم هستند در آن صورت باید بدانید که عزت نفس بسیار خوبی دارید و فقط تعداد کمی نقطه ضعف دارید و هرچقدر تعداد علامت منفی ها بیشتر باشد، نشان می دهد که باید تلاش بیشتری از خود نشان دهید تا عزت نفس و خود پنداره تان را تقویت نمایید.

داشتن نقاط ضعف و ایراد در خود نشان دهنده چیست؟!

در واقع این که شما ایراد هایی در خود دارید مشکل بزرگی نمی باشد، چرا که هر شخصی به نوبه ی خود عیب ها و ضعف هایی در خود دارد و نمی توان شخصی را پیدا کرد که کامل باشد و فهرستی از ویژگی هایی برای خود نداشته باشد که بخواهد آن ها را تغییر دهد.

در واقع مشکل اصلی داشتن و یا نداشتن این فهرست نیست، بلکه مشکل اصلی روش هایی هستند که به وسیله ی آن ها نقاط ضعفتان را به عاملی تخریبی برای خودتان تبدیل می نمایید. برای مثال مخفی کردن عصبانیت خود از دوستانتان یک نوع سنجش عاقلانه و منطقی می باشد، اما اگر همواره خودتان را محکوم به دروغگویی در مقابل دوستانتان نمایید، با این کار تنها عزت نفس خود را کاهش می دهید.

برای مثال این که متوجه بزرگی شکم خود باشید و بخواهید آن را کوچک کنید تا به تناسب اندام برسید، یک سنجش معقول می باشد که می خواهید این مسئله را تغییر دهید، اما اگر دائم بگویید من شکم گنده ام با این کار تنها خود ارزشی تان را کاملا نابود می کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.