چگونگی حل مشکلات در رابطه زناشویی

روش های برطرف کردن مشکلات رابطه زناشویی

ذهنیت سیاه و سفید باعث می شود که فرد احساس کند که در خانه بیش از هرکس دیگری می داند و مانند یک رئیس با همسر یا فرزندهایش صحبت کند. ذهنیت سیاه و سفید به این معنا است که فرد در مکالماتش همیشه از کلمه ای مانند باید استفاده می کند و همیشه با همسر و فرزندش کاملا دستوری برخورد می کند. مثلا به آن ها می گوید که باید فلان کار را انجام دهید، یا باید فلان چیز را تهیه کنید.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم این نکته را همواره به خاطر داشته باشید، تا زمانی که در رابطه با فرزندانتان از طریق والد- فرزند جلو بروید به هیچ نتیجه خوبی نمی رسید، زیرا همسرتان را در مرحله ی پایین تر قرار داده اید و او مجبور می شود از طریق کارهایی که بعضا به رابطه زناشویی آسیب می رساند، خودش را بالاتر جلوه دهد.

پادکست چگونگی حل مشکلات در رابطه زناشویی

برقراری تعادل در رابطه زناشویی

در رابطه زناشویی تان باید سعی کنید تعادل را برقرار کنید و همسرتان را در اولویت اول خود قرار دهید. خودخواهی شما باعث می شود که نتوانید آن ذهنیت سیاه و سفیدتان را از خودتان دور کنید و این کار برایتان سخت می شود. هرکس بر اساس باورهایش تعریف می شود اما بعضی از انسان ها باورهایشان را تبدیل به یک عادت در خودشان کرده اند.

اگر با باورهای شخصی خودتان بزرگ شده باشید مشکلاتی در رابطه زناشویی برایتان ایجاد خواهد شد. مثلا تا به امروز با تنها سفر کردن همسرتان مشکل داشته اید و زمانی که او می خواهد برای یک جلسه کاری به شهر دیگر برود با او به مشکل بر می خورید! یا زمانی که همسرتان قصد دارد پولی را در کاری سرمایه گذاری کند و شما با این کار در باورتان مخالف بوده باشید، امروز هم به مخالفت و مشاجره با همسرتان می پردازید و همین مسائل در رابطه زناشویی شما ایجاد مشکل می کند.

با ذکر یک مثال می خواهیم این قضیه و باورهای جداگانه را برای شما عزیزان شرح دهیم. زن و مردی قصد داشتند یک ماشین برای خودشان تهیه کنند. مرد مزیت ها و معایب ماشین ها را بررسی می کرد و به کیفیت آن ها اهمیت می داد، اما برای زن تنها راحتی و خریدن سریع آن ماشین اهمیت داشت. کندی و بررسی های مرد باعث عصبانی شدن زن شده بود و در آخر هم آن ها بابت چنین قضیه ای با هم به بحث و مشاجره پرداختند. آن ها می توانستند با سه مرحله از شروع چنین دعواهای بی دلیلی جلوگیری کنند:

۱ – از پافشاری در برابر اشتباه بودن نظر دیگری دست بکشند.

۲ – از طرف مقابل بخواهند که منطق خود را توضیح دهد که دقیقا چه چیزی را باید درک کنند. ممکن است مرد بگوید که برای خرید ماشین اهمیت زیادی قائل است و نمی خواهد یک ماشین بی کیفیت بخرد و زن هم بگوید که این همه زمان برای خریدن ماشین بی دلیل است و نمی خواهد که تعطیلات تابستانی شان بیهوده خراب شود.

۳ – از کارهایی که می خواهند انجام دهند و در آن با یکدیگر موافقت دارند یک لیست تهیه کنند.

حال به همین روش ممکن است که مرد تحقیق هایش را محدود به چند ماشین کند و زن کمی بیشتر به مرد زمان بدهند و به همین راحتی مشکلشان را برطرف کنند. زمانی که زوجین بتوانند از ذهنیت سیاه و سفید و واژه ی باید دوری کنند، مطمئنا می توانند به راحتی مشکلات رابطه زناشویی خود را برطرف نمایند.

حل مشکلات در رابطه زناشویی

تمام مشکلات را می توان با مدیریت برطرف کرد

امروزه همه در دوره ای زندگی می کنند که می توانند جواب های مختلفی به سوال های جهان بدهند. زمانی که زن و مرد می خواهند با هم صحبت کنند ممکن است یکی از آن ها احساس کند که دیگری می خواهد با خودخواهی کردن فقط با منطق خودش جلو برود و به نظر دیگری اهمیتی ندهد. البته که در رابطه زناشویی باید تمام بحث ها را با سازش و صلح جلو برد و خودخواهی و پافشاری هیچ تاثیری در حل شدن موضوع ندارد.

بسیاری از بحث ها را می توان با یک راه حل ساده تمام کرد و به نتیجه رسید. مثلا زن و شوهری همیشه از یاد می بردند که باید دهم هر ماه قسطشان را پرداخت کنند و همین موضوع تبدیل به مسئله ی بزرگی برای آن ها شده بود. ساده ترین راه حل این بود که آن را در جای مشخصی در خانه یادداشت کنند، یا برنامه ریزی کنند که از حسابشان به طور خودکار برداشته شود. برخی از مشکلات هم هستند که نمی توان به سادگی یا با یک راه حل، آن ها را برطرف کرد و باید ابتدا آن ها را مدیریت کرد. این مشکلات می توانند شامل موارد زیر باشند:

– سلامتی

– پرورش کودک

– پول و ثروت

– تفاوت های شخصیتی در فرد

– تفاوت در باورها و ارزش ها

مدیریت هر کدام از این ها سخت نیست و با یک برنامه ریزی آسان می شود. مثلا اگر هر روز در ترافیک گیر می کنید می توانید زمان خود را مدیریت کنید و زودتر از منزلتان حرکت کنید. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بعضی از کارها را نمی توان حل کرد، بلکه تنها می توان آن را مدیریت کرد.

آگاهی کلید حل مشکل است

زن و مرد باید بابت مشکلات رابطه زناشویی خود آگاه باشند و بدانند با خودخواهی نمی توان آن مشکل را حل کرد و بلکه باید به دنبال راه حل یا مدیریت آن باشند. اگر در پرورش کودک مشکل دارند یک گفتگو برای خودشان مطرح کنند و در آن به دنبال راه حل باشند. دعوا و مشاجره هیچ گاه روش خوبی نبوده است و نخواهد بود. آگاهی تنها کلید مشکل هاست و باعث می شود که انسان از مشکلات و سختی هایش دور بماند و زمان و آرامش خود را از دست ندهد، در نتیجه به موفقیت در رابطه زناشویی و زندگی مشترک خود دست پیدا کند.

100%
نظرسنجی
  • لطفا به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.