نکاتی در مورد کاهش وزن با رژیم غذایی که شاید متخصصان به شما نگویند

برای کاهش وزن باید این چند نکته ضروری را در مورد رژیم غذایی بدانید

بهترین عادت در تغذیه و رژیم غذایی، رژیمی است که منجر به داشتن وزن ایده آل و تقویت قوای جسمانی شود. برخی ها ممکن است بگویند عادات و رژیم غذایی اهمیت کم تری نسبت به خواب کافی دارد، استدلال آن ها هم این است که احیای قوا و عضله های بدن در طی خواب عمیق اتفاق می افتد. اگر شما به طور مرتب تمرین و ورزش کنید و یک رژیم غذایی مناسب را دنبال کنید، برای داشتن اندامی متناسب و قوای جسمانی علاوه بر این دو مورد، باید در طول شبانه روز ۷-۸ ساعت خواب کافی و مناسب نیز داشته باشید.

پادکست نکاتی در مورد کاهش وزن با رژیم غذایی

به همین منظور در این مقاله برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم به چند نکته در مورد رژیم غذایی سالم برای دست یابی به وزن ایده آل و افزایش قوای جسمانی اشاره می کنیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

آنچه باید در مورد فواید رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن بدانید

بسیاری از افراد با مواد مغذی مانند پروتئین، کربوهیدرات ها و چربی ها آشنا هستند. جنبش های بسیاری برای رایج کردن انواع رژیم غذایی که شامل شکر نمی شوند یا کربوهیدرات کمی دارند شکل گرفته است. مانند رژیم کتوژنیک که یک رژیم غذایی کتوژنیک یا رژیم کتون زا است. این نوع رژیم غذایی با چربی زیاد، مقدارِ کافیِ پروتئین و قندِ اندک، بدن را وادار می کند تا به جای قند، از چربی برای تأمین انرژی استفاده کند.

با این وجود گاهی اوقات تصمیم گیری در مورد این که چه چیزی برای وعده های غذایی خود آماده کنیم سخت می شود. برای مثال شخصی تصمیم می گیرد از رژیم غذایی با مصرف پروتئین بسیار بالا و توجه کم به کربوهیدرات ها و قند به یک رژیم غذایی که انطباق بیشتری با رژیم غذایی کتوژنیک داشته باشد تغییر جهت دهد. او در این رژیم غذایی گاهی اوقات ۱۶ تا ۱۸ ساعت مواد غذایی مصرف نمی کند؛ در این حالت بدن در وضعیت کتوز یعنی حالت متابولیکی قرار می گیرد، که گلوکز دریافتی از کربوهیدرات هایی مانند سبزیجات نشاسته ای، دانه ها، میوه ها و آردها به طور قابل توجهی کاهش یابد.

در این حالت بدن مجبور به یافتن منبع سوخت دیگری برای ادامه فعالیت های روزانه خود می باشد و چربی را جایگزین می کند. در غیاب گلوکز بدن شروع به سوزاندن چربی می کند و به جای آن کتون تولید می کند. هنگامی که سطح کتون خون به نقطه خاصی می رسد، شما وارد حالت کتوز می شوید که در آن حالت معمولا به کاهش وزن سریع و پایدار دست پیدا می کنید.

کاهش وزن با رژیم غذایی

کارهایی که برای کاهش وزن با رژیم غذایی باید انجام دهید

اولین نکته مهم این است که شما باید در مسیر کاهش وزن ثابت قدم باشید. شاید این را زیاد شنیده باشید و به نظرتان کلیشه ای باشد، اما مطمئن باشید که ۱۰۰ درصد درست و لازم است؛ زیرا بدن شما در طی فرایند کاهش وزن و افزایش قوای جسمانی نمی تواند خود را با ناهماهنگی ها وفق دهد.

رای این که تلاش های تان در این زمینه موثر باشد، باید در این راه ثابت قدم باشید و به آماده کردن وعده های غذایی تان اهمیت دهید. هنگامی که از قبل برای وعده های غذایی تان برنامه ریزی می کنید در واقع خود را برای موفقیت در هدف تان آماده می کنید. در اینجا ۳ گزینه برای آماده سازی وعده های غذایی ذکر کرده ایم:

۱- آماده سازی مقدار زیادی مواد غذایی پروتئین دار برای ۵ روز

پروتئین را در موادی مانند گوشت، نخود، لوبیا یا بعضی سبزیجات می توان یافت. برای این کار باید ۱ تا ۲ ساعت وقت بگذارید. مثلا می توانید در آخر هفته ها ساعاتی را برای این کار اختصاص دهید.

۲- آماده سازی مقدار کم تری مواد غذایی پروتئین دار برای ۳ روز

در این مورد هم مانند مورد ۱ عمل می کنیم. آماده سازی مواد غذایی پروتئینی از قبل به دلیل این که یک عنصر اصلی در نیازهای روزانه به شمار می رود مورد اهمیت است. رشد عضله ها به فاکتورهای مختلفی مانند جذب آمینه اسیدهای چند شاخه ای وابسته است که یک اسید آمینه با شاخه های چربی دار، یک شاخه اصلی دارد یعنی یک اتم کربن مرکزی متصل به سه یا چند اتم کربن است.

بدن برای زنده ماندن، رشد و البته برای کاهش وزنِ همراه با ساخت عضله به پروتئین نیاز دارد. به نظر شما بدن سازان، ستاره های سینما و همه افرادی که تناسب اندام دارند، چگونه به این تناسب دست پیدا کرده اند؟ یکی از این عوامل کلیدی ثبات در رژیم غذایی و فعالیت بدنی است.

۳- نوشیدن آب نیز یکی دیگر از عوامل کلیدی است

اهمیت نوشیدن آب در کاهش وزن بر کسی پوشیده نیست، اما برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله های مرتب با این موضوع را مطالعه کنید. در مورد میوه ها و سبزیجات هم می توانید نیاز ۲ تا ۳ روز خود را خرید کنید.

نیازی نیست برای خرید سبزی های آماده، سالاد و … هزینه زیادی بپردازید، برنامه هایی را در این زمینه دانلود کرده و روی گوشی تان نصب کنید، یا آگهی فروشگاه های محلی را نگاه کنید و بعد از این که از کالاهای آن ها مطلع شدید به خرید بروید. مواد غذایی مورد نیاز ۲ تا ۳ روز خود را خریداری کنید، با این کار هم در وقت و هم در هزینه های خود صرفه جویی می کنید. هم چنین شما می توانید زمان خرید خواروبار خود را در زمانی که فروشگاه ها مواد غذایی فاسد شدنی خود را با ۲۰ تا ۶۰ درصد تخفیف می فروشند، خریداری کنید.

افزایش قوای جسمی

چگونه قوای جسمانی افزایش پیدا می کند ؟

بدیهی است که تمرینات و حرکات بدنی باعث افزایش قوای جسمانی و تقویت عضله ها می شود. اما در این مورد هم ثبات عامل بسیار کلیدی محسوب می گردد. شما باید حداقل ۳ روز در هفته فعالیت بدنی داشته باشید که منجر به افزایش ضربان قلب شما و عرق کردن بدن شود و ۴ روز دیگر نیز فعالیتی با شدت کم تر داشته باشید. شما باید حرکاتی مانند پیاده روی با قدم های سریع و حرکت اسکات را انجام دهید.

زمانی که بدن شما در حال فعالیت ورزشی است، تمام انتقال دهنده های عصبی مغز شما شروع به فعالیت می کند و مواد شیمیایی در سطح بدن به صورت مناسب انتشار پیدا می کند. با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پیاده روی سریع در روز شما متوجه تغییرات مثبتی در گردش خون، تنفس، کاهش وزن، رشد عضلات و شادی و نشاط در طول روز می شوید. با داشتن تحرک کافی مغز شما نیز عملکرد بهتری خواهد داشت که در نتیجه آن می توانید تصمیمات بهتری بگیرید و انرژی خود را به کارهای مثبت اختصاص دهید.
برای تناسب اندام و رژیم غذایی سالم خودتان آشپزی کنید

تلاش برای تهیه غذا در آخرین لحظات آنچنان دلچسب نیست، پس حداقل آماده کردن غذا از یک روز قبل باعث می شود دیگر نگرانی نسبت به میزان کالری دریافتی و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود نداشته باشید. همچنین حواستان به یخچال باشد که هنگام آشپزی با یک یخچال خالی مواجه نشوید، تا مجبور شوید فست فود سفارش دهید.

تغذیه از فست فودها ممکن است در آن لحظه به شما حس خوبی بدهد، اما این گونه غذاها که با گلوتن، گندم غنی شده و دیگر مواد طعم دهنده اضافه شده پخته می شوند، به شدت باعث افزایش وزن، التهاب و .. می شوند و رژیم غذایی برای کاهش وزن شما را بر هم می زند. شما می توانید با روش های خلاقانه در حین آشپزی لذت ببرید. در هر صورت اگر شما بعضی از این دستورالعمل ها را امتحان کنید، نه تنها آشپزی کردن با مواد غذایی سالم را تجربه خواهید کرد، بلکه دستاوردهای مهمی مانند کاهش وزن و یا افزایش قدرت عضلانی نیز عایدتان می شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.