کبد چرب و علایم و علل ابتلا به آن

کبد چرب

کبد یکی از مهم ترین ارگان های بدن است و مانند یک صافی برای مواد غذایی عمل می کند. یعنی غذا و نوشیدنی ها از این بخش عبور می کنند و مواد خطرناک و غیر مفید از آن ها جدا می شوند. وجود چربی در کبد کاملاً طبیعی است اما اگر چربی از میزان معینی، یعنی چیزی در حدود ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن بیشتر شود، به آن کبد چرب (Fatty Liver) یا استئاتوز می گویند که به معنای تجمع چربی در کبد است.

پادکست کبد چرب و علایم و علل ابتلا به آن

چربی بیش از حد، عملکرد کبد را دچار مشکل می کند. این بیماری نشانه ی خاصی ندارد، اما قابل پیشگیری و درمان است. در بعضی موارد باعث ایجاد زخم های کبدی یا التهاب شده و در شدیدترین موارد، نارسایی کبدی را برای فرد به همراه دارد.

کبد چرب یک بیماری رایج بوده و برای بسیاری از افراد بی خطر است، به گونه ای که حدودا می توان گفت ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت کره ی زمین درگیر آن هستند. توجه کنید که این مشکل اغلب در افرادی در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال مشاهده می شود و انواع دیگر آن خطرناک و غیرعادی است. در چنین شرایطی فرد مبتلا باید به سرعت تحت درمان قرار بگیرد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به اطلاعات جامعی درباره ی کبد چرب، علایم، دلایل و روش های مفید برای درمان آن به روش طب سنتی اشاره کنیم. پی در ادامه با ما همراه باشید.

انواع کبد چرب

کبد چرب به سه دسته کلی تقسیم می شود که شامل این موارد است: کبد چرب غیرالکلی، کبد چرب الکلی و کبد چرب حاد بارداری. توضیحات هر یک از این کبدهای چرب را در ادامه شرح داده ایم.

۱ – کبد چرب غیر الکلی

همان طور که از نام بیماری پیداست، ربطی به مصرف الکل ندارد و هنگامی ایجاد می شود که کبد در شکستن و تجزیه چربی ها ناتوان است. در نتیجه یک توده ی چربی در کبد به وجود می آید که در این حالت وزن توده، بیشتر از ۱۰ درصد وزن بدن بیمار است. این بیماری به چند دسته مختلف تقسیم می شود که در حادترین موارد، باعث سیروز کبدی و یا نارسایی می شود.

۲ – کبد چرب الکلی

زیاده روی در مصرف الکل باعث می شود که کبد آسیب دیده و توانایی شکستن چربی ها را نداشته باشد؛ چون آنزیم های آن مختل شده اند. در این حالت فرد بیمار باید از مصرف الکل اجتناب کند تا به تدریج درمان شود، اما در صورت ادامه این روند و وارد شدن الکل به بدن، ممکن است بیماری خطرناکی به نام سیروز کبدی به وجود آید.

۳ – کبد چرب بارداری

نوع بسیار نادر و کمیابی از این بیماری است، اما به هر حال مادران باردار باید توجه کنند که ابتلا به کبد چرب در این دوران حساس، می تواند خطرات بزرگی برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. علت این نوع بیماری تا حد زیادی برای دانشمندان ناشناخته مانده است؛ اما آن ها بر این باورند که هورمون های ترشح شده در دوران بارداری، احتمالاً باعث این مشکل می شود.

علایم این بیماری در ماه سوم بارداری خود را نشان می دهند و شامل حالت تهوع، استفراغ، درد در قسمت بالایی سمت راست شکم، زردی و کسالت عمومی می باشد. در این وضعیت باید آزمایش های لازم برای شناسایی کبد چرب انجام شود، چراکه ممکن است مشکلاتی همانند نارسایی کبدی، نارسایی کلیه، عفونت و یا خونریزی ایجاد کند. طبق آمارها، این بیماری در اکثر مادران پس از زایمان از بین می رود، اما اگر از دسته ی زنان باردار هستید و علایم ذکر شده را حس کردید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کبد چرب

علایم ابتلا به کبد چرب

کبد چرب یک بیماری خاموش است، یعنی این که در ابتدا خود را به شدت بروز نمی دهد و نشانه ی خاصی ندارد. به همین دلیل اکثر افراد دیر متوجه آن می شوند و ممکن است در مواردی بیماری پیشرفته تر شده و نارسایی کبد را به وجود آورد. به طور کلی علایمی مانند ضعف و خستگی زیاد، کاهش وزن یا اشتها، تهوع، گیجی و عدم تمرکز می تواند نمایانگر ابتلا به این بیماری باشد. همچنین درد در مرکز و یا سمت راست قسمت بالایی شکم یا بزرگ شدن کبد، همه از نشانه های کبد چرب هستند.
اگر فرد بیمار دچار سیروز کبدی هم شود؛ احتمالاً چنین مشکلاتی در او به وجود می آید:

احتباس مایعات

کاهش ماهیچه ها

خونریزی داخلی

زردی پوست و چشم ها

نارسایی کبدی

دلایل ابتلا به کبد چرب کدامند؟

پزشکان هنوز به دلیلی قطعی برای ابتلا به کبد چرب دست پیدا نکرده اند، اما می توان گفت که این بیماری در اثر رعایت نکردن رژیم غذایی اصولی و همچنین در افرادی که از دیابت نوع ۲ و فشار خون بالا رنج می برند، بیشتر از سایر افراد به چشم می خورد. مصرف الکل و برخی از داروها همچون آسپرین، داروهای استروئیدی، تاموکسیفن و تتراسیکلین هم در بروز مشکلات کبدی موثر هستند.

از عوامل تاثیرگذار دیگر می توان به کم کاری غده ی تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم و همین طور سوءتغذیه و کلسترول خون بالا اشاره کرد. قبلاً هم گفتیم که در دوران بارداری ممکن است مادران با مشکلاتی از این دست مواجه شوند.

نحوه تشخیص بیماری کبد چرب

آزمایشات مختلفی برای تشخیص کبد چرب وجود دارد که به شرح زیر است:

۱ – آزمایش خون که عملکرد آنزیم های کبدی را می سنجد.

۲ – تصویربرداری از کبد که به وسیله ی روش های متفاوتی از جمله ام آر آی (MRI)، سی تی اسکن و اولتراسوند قابل انجام است.

۳ – آزمایش بافتی که در آن، یک بخش کوچک از کبد توسط سوزنی برداشته می شود تا بررسی های دقیقی روی آن انجام بگیرد. روش هایی برای کاهش خطر ابتلا به کبد چرب

اولین و مهم ترین کار برای پیش گیری از بیماری کبد چرب، داشتن برنامه غذایی سالم، مقوی و حفظ تناسب اندام به وسیله ورزش و پیاده روی است. یک رژیم غذایی سالم را باید حاوی میوه، سبزیجات، غلات و چربی های سالم دانست. از طرفی باید وزن خود را کنترل کنید چرا که چاقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به کبد چرب محسوب می شود. افزایش توده چربی بدن به واسطه افزایش ورود اسید های چرب آزاد به کبد، باعث افزایش تجمع تری گلیسرید در این عضو شده و وضعیت خطرناکی را ایجاد می کند.

همان طور که اشاره کردیم، مصرف الکل تاثیری به شدت منفی بر عملکرد کبد دارد و خطر ابتلای کبد چرب را بیشتر می کند. بنابراین لازم است که افراد جدا از ورود الکل به بدن جلوگیری کنند.

مهم ترین علت مرگ و میر در بیماران مبتلا به کبد چرب، بیماری های قلبی و عروقی است. در اکثر کشورهای دنیا، افراد در اثر مصرف بیش از حد الکل، به کبد چرب الکلی مبتلا می شوند. اما در ایران اکثراً دلایل دیگری برای این بیماری وجود دارد.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.