۸ راهکار تست شده برای حفظ علاقه کودکان به کتاب خواندن

چگونه علاقه بچه ها به کتاب خواندن را حفظ کنیم؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مطلب قصد داریم نکاتی را مطرح کنیم که مطمئناً در مسیر تربیت فرزند و حفظ علاقه کودکان شما به کتاب خواندن کمک شایانی خواهد کرد. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

۱ – کتاب خواندن در سفرهای طولانی

زمانی که قصد رفتن به سفرهای طولانی با هواپیما یا قطار را داشته باشید، فرصت خوبی است که بچه ها را تشویق کنید تا به مطالعه کتاب بپردازند. البته بسیاری از بچه ها در زمان حرکت به ویژه در ماشین اگر کتاب بخوانند حالشان بد خواهد شد، اما به راحتی می توانند در قطار یا هواپیما به کتاب خواندن مشغول شوند. با توجه به این موضوع اول باید تنقلات و خوراکی ها را در اختیارشان قرار دهید و سپس کتاب هایی که برایشان در نظر گرفته اید را به آن ها بدهید.

۲ – به عنوان هدیه، کارت های هدیه کتاب فروشان را به دوستان بچه های خود بدهید

این مسئله کمک می کند تا فرزندان شما به همراه دوستان خود مشغول کتاب خواندن شوند. می توانید در کنار هدیه اصلی که برای مراسم های مختلف در نظر می گیرید، چنین هدیه هایی نیز مد نظر قرار دهید. با انجام دادن این کار، فرزندان شما به عنوان افراد دست و دلباز شناخته خواهند شد. مزیت دیگری که کارت های هدیه دارند این است که پدر و مادر دوستان فرزندتان نیز به کتاب فروشی ها مراجعه خواهند کرد و به این ترتیب بچه های آن ها نیز به کتاب خواندن تشویق خواهند شد. احتمالا آن ها نیز از علاقه فرزندان خود به کتاب خواندن خوشحال خواهند شد و تصمیم می گیرند مقداری بودجه به خرید کتاب اختصاص دهند.

۳ – بچه های خود را تشویق کنید که به دوستان شان کتاب قرض دهند

البته همان طور که می دانید ممکن است تعدادی از کتاب ها با این روش گم شوند، ولی باید این موضوع را در نظر بگیرید که دوستان کتاب خوان در مقایسه با دوستانی که علاقه ای به مطالعه کردن ندارند، برای فرزندان شما بسیار با ارزش تر هستند.

کتاب خواندن

۴ – نقش کتاب های علمی – تخیلی در حفظ علاقه پسرها به کتاب خواندن

در صورتی که پسری دارید که علاقه مند به تجربه کردن کارهای ماجراجویانه است، بهتر است برای وی کتاب هایی تهیه کنید که بر پایه تخیل باشند. برخی اوقات این گونه به نظر می رسد که این دسته از پسرها در دنیای اسرار آمیز خود غرق شده اند و به خصوص زمانی که سن و سال کمتری دارند، وقت زیادی را صرف انجام بازی های تخیلی و شمشیری می کنند.
بسیاری از آن ها در دوران مدرسه خیال بافی زیادی می کنند. ممکن است آن ها در دوران مدرسه علاقه زیادی به کتاب خواندن نداشته باشند، اما در صورتی که آن ها به وسیله کتاب های علمی – تخیلی و خیال انگیز به کتاب خواندن علاقه مند شوند، به احتمال بسیار زیاد تبدیل به دانش آموزان بسیار خوبی می شوند.

۵ – اگر بچه ها کتاب هایی که از کتابخانه گرفته اند را به موقع پس نمی دهند، شما این کار را انجام دهید

بهتر است که فرزندان خود را قانع کنید تا کتاب ها را به موقع تحویل دهند، اما در صورتی که از انجام این کار خودداری کردند، بهتر است خودتان این کار را انجام دهید، در غیر این صورت امکان دارد بچه هایتان دیگر به کتابخانه نروند. درست است که فرزندان شما باید مسئولیت پذیر باشند، اما این کار را می توانند با بیرون گذاشتن آشغال ها و یا انجام دادن کارهای دیگر یاد بگیرند.

۶ – خریدن کتاب و نخواندن آن

در صورتی که فرزندتان یک کتاب خریداری کرد، اما آن را در قفسه قرار داد و فوراً به خواندن آن مشغول نشد، جای نگرانی نیست و باید کمی به آن ها زمان بدهید. ممکن است برخی اوقات بچه ها کتاب هایی را خریداری کنند و در قفسه بگذارند و ماه ها بعد یا حتی سال ها بعد آن را بخوانند. ممکن است بعضی از آن ها برای تمام کردن یک کتاب مدت زمان زیادی نیاز داشته باشند. برخی از آن ها ممکن است یک کتاب را در مدت زمان کمی تمام کنند و هیچ مزاحمتی هم برای شما ایجاد نکنند. حتی در صورتی که آن کتاب را هیچ گاه مطالعه نکنند، باز هم متوجه می شوند که شما برای کتاب خواندن ارزش قائل هستید و حاضرید بارها برای خریدن کتاب پول خرج کنید.

کتاب خواندن

۷ – خریدن کتاب های واقع گرایانه برای دخترهای فعال در روابط اجتماعی

در صورتی که دخترتان علاقه مند به شرکت در فعالیت های اجتماعی است، بهتر است کتاب هایی برای وی تهیه کنید که بیشتر بر مبنای واقعیت باشد. این مدل دخترها معمولاً تمایل دارند و بسیار علاقه مند هستند که کتاب هایی را مطالعه کنند که در آن ها به واقعیت ها پرداخته شده باشد. معمولاً آن ها تمایل دارند رمان هایی را مطالعه کنند که به مشکلات دخترها می پردازد. هدف اصلی مطالعه کردن در بسیاری از این دخترها ، کسب اطلاعات بیشتر است.

این دسته از کودکان ترجیح می دهند کتاب هایی مانند «کلوپ خواهران» را مطالعه کنند، زیرا به وسیله خواندن چنین کتاب هایی متوجه می شوند که در یک گروه دوستانه چگونه باید رفتار کنند. همچنین با مطالعه کردن چنین مجموعه هایی، تعداد زیادی از حقه های دبیرستانی را یاد می گیرند. مطالعه کردن چنین کتاب هایی ضمن این که علاقه آن ها را به کتاب خواندن حفظ می کند، باعث می شود که در فعالیت های مدرسه نیز موفق تر باشند.

۸ – ساعت خواب برای بچه های خود تعیین نکنید

به خاطر داشته باشید که نباید برای بچه های خود ساعت خواب مشخص کنید و این اجازه را به آن ها بدهید تا هر وقت تمایل دارند به مطالعه کتاب های مورد علاقه خود مشغول شوند. شما تمایل دارید که عادت مطالعه کردن کتاب پیش از خواب در بچه های شما به وجود بیاید، به همین دلیل نباید نگران این باشید که چگونه سرگرم می شوند یا در طی روز به چه فعالیت هایی می پردازند، تنها موضوعی که اهمیت دارد این است که آن ها در طول روز مدت زمانی را به کتاب خوانی اختصاص خواهند داد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم امیدواریم راهکارهایی که در این مطلب با شما به اشتراک گذاشتیم را به خوبی اجرا کنید تا به وسیله آن بتوانید علاقه فرزند خود به مطالعه کردن را حفظ کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.