۷ شیوه افراد موفق برای کسب اعتماد به نفس

شیوه هایی که افراد موفق پس از شکست های سنگین مجدد به کسب اعتماد به نفس می پردازند

همه ما، افراد حساسی هستیم و هرچه قدر هم که باهوش یا موفق باشیم، یک شکست غیرقابل پیش بینی می تواند تاثیر بسیار زیادی در اعتماد به نفس ما بگذارد. زمانی که همه چیز خوب پیش می رود و ناگهان اتفاق بدی می افتد، پذیرش اتفاق های بد برای ما دشوار می شود. افراد موفق این موضوع را درک می کنند و از روش های بسیار هوشمندانه ای استفاده می کنند تا بتوانند بعد از تجربه شکست های بسیار سخت، کسب اعتماد به نفس نمایند و به حالت طبیعی خود بازگردند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله به ۷ روش کاربردی برای کسب اعتماد به نفس بیشتر به منظور دستیابی به رشد و توسعه فردی در زندگی اشاره خواهیم کرد. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست کسب اعتماد به نفس

۱ – آن ها خود را دوباره اثبات می کنند

موضوعی که بیشتر افراد موفق از آن آگاهی دارند این است که شکست برای افراد مهم و خاص اتفاق می افتد. هیچ گونه خصومت شخصی در این بین وجود ندارد. اگر شما تا به حال در موضوعی با شکست مواجه نشده اید، به این معنی است که برای آن تلاشی نکرده اید و اگر در کاری با شکست مواجه شده باشید باز هم به این معنا نیست که شما یک بازنده اید.

افراد موفق شرایط مورد نظر خود را تجسم می کنند و دوباره تأکید می کنند که رویاها و اهدافشان معتبر هستند. زمانی که احساسات منفی بر آن ها غلبه می کند، آن ها به طور قاطع بیان می کنند که «من می توانم!»

افراد موفق با انجام این کار، بر ذهن ناخودآگاه خود اثر می گذارند، تمایلات خود را در مرکز ذهن قرار می دهند، رفتار خود را تغییر می دهند و عقاید و واکنش های خود را بازسازی می کنند و به کسب اعتماد به نفس می پردازند. در نهایت، باید بگوییم که حقیقت بسیاری در جمله زیر وجود دارد:

«چیزی که در درون شما است همانی است که به ساختن شما و انجام تمام کارها در زندگی شما کمک می کند.»

۲ – آن ها به خود کمی استراحت می دهند و کارهایی که دوست دارند را انجام می دهند

افراد موفق، معمولاً، بعد از تجربه کردن شکست، کمی استراحت می کنند. این کار به آن ها اجازه می دهد تا از شکست های خود رهایی یابند، خودشان را آرام کنند، از خلاقیت های خویش استفاده کنند و در مورد اتفاقات واقعی که در زندگی می افتد آگاهی پیدا کنند. آن ها خود را با افراد مثبت اندیش و حمایتگر سرگرم می کنند و زمانی را به کارهای ساده مانند ماهی گیری، کتاب خواندن، انجام کارهای خیریه و یا رفتن به دورهمی های خانوادگی اختصاص می دهند تا بتوانند مجدد کسب اعتماد به نفس کنند.

بیل گیتس و آریانا هافینگتون جزء افراد موفقی هستند که علاقه دارند از فناوری دور شوند و کتاب بخوانند. آن ها می گویند این کار باعث سرگرم شدن شان می شود و آن ها را از یک روز پر استرس دور می کند. به نظر می رسد عوارض ناشی از تلاش های بی نتیجه، کسب و کارهای از دست رفته و نتایج منفی با این کار، قابل تحمل تر شده و موجب کسب اعتماد به نفس بیشتر می شود.

تفکر

۳ – آن ها در مورد شکست و موفقیت خود تفکر می کنند

افراد موفق نه تنها علاقه دارند که در مورد داستان های موفقیت آمیز خود فکر کنند، بلکه تمایل دارند که از شکست های خود درس بگیرند؛ چرا که هر دو موقعیت های بسیار خوبی را برای فرد مهیا می کنند. شما می توانید با تفکر در مورد شکست یا موفقیت خود به نقاط ضعف یا قوت خود پی ببرید. شما با این کار می توانید مشکلات شخصی خود را بهتر بشناسید. علاوه بر این، این کار می تواند بهترین راه برای گام برداشتن به سمت موفقیت را به شما نشان بدهد.

اپرا وینفری از اولین کار تلویزیونی خود اخراج شد. وی بعد از فکر کردن در مورد تجربیات خود به این نتیجه رسید که ساختن یک شبکه تلویزیونی شخصی، بهترین کار برای او خواهد بود! به همین خاطر است که او اکنون شبکه شخصی او بسیار معروف شده و او به یک میلیاردر بزرگ در صنعت رسانه تبدیل شده است.

۴ – آن ها خود را می بخشند

تحقیق انجام شده در دانشگاه برکلی توسط جولیا برِینز و سِرِنا چن پیشنهاد می دهد که توانایی بخشیدن خود و یاد گرفتن از اشتباهات، یک نکته کلیدی برای موفقیت است. بسیاری از افراد موفق این موضوع را می دانند. آن ها بعد از تجربه اشتباه، با خود نمی جنگند، چرا که می دانند سخت گرفتن به خود هیچ کمکی به آن ها نمی کند، بلکه تنها در کسب اعتماد به نفس آن ها خلل ایجاد می کند و شرایط را برای بازگشت به موقعیت طبیعی خود و کسب اعتماد به نفس مجدد دشوارتر خواهد کرد.

در حقیقت، افراد موفق این موضوع را می دانند و دقیقا این کار را انجام می دهند. باید این موضوع را بدانید که اگر خود را نبخشید، به خودتان ظلم کرده اید. هر زمانی که شما به این باور برسید و یاد بگیرید که خود را ببخشید، درست لحظه ای خواهد بود که به خود اجازه رشد کردن دوباره، دستیابی به رشد و توسعه فردی و انجام تمام کارها را می دهید.

۵ – آن ها شک داشتن به خود را مدیریت می کنند

زمانی که افراد موفق، اشتباهی مرتکب می شوند احساسات خود را مورد بررسی قرار می دهند و با خود بحث می کنند تا فکرهای منفی و شک را از خود دور کنند تا با آرامش به کسب اعتماد به نفس بپردازند. برخی از آن ها، ترس و نگرانی های خود را به طور کاملاً واضح بر روی کاغذ می نویسند و آن ها را به آرامی و کاملاً منطقی به چالش می کشانند.

اگر آن ها نگرانی و شک های خود را به طور موشکافانه تحلیل کنند، به نتایج بسیار خوبی می رسند. با این حال، اگر این نگرانی ها بر پایه خطرهای واقعی باشد، باید روش های دیگری را برای مدیریت آن ها به راه خود اضافه کنید.
در این روش، نکته ای وجود دارد که باعث کسب اعتماد به نفس مجدد می شود و عوارض اشتباه را قابل تحمل می کند. کنفوسیوس در این باره می گوید : «افرادی که فکر می کنند می توانند و افرادی که فکر می کنند نمی توانند، هر دو درست می گویند؛ شما به هر آنچه فکر می کنید تبدیل می شوید.»

۶ – آن ها روش خود را بازسازی می کنند

جنون به این معنا است که برای یک چیز مشخص بارها تلاش کنید اما هر بار نتایج متفاوتی را انتظار داشته باشید. افراد موفق در این باره، اطلاعات بهتری دارند. آن ها دائماً روش خود را بازسازی می کنند و از راه های جدیدی که در تجربیات قبلی یاد گرفته اند، استفاده می کنند. این کار باعث می شود که نگاه بهتر و دقیق تری به برنامه، راه حل و یا سیستم ایجاد شود و باعث کسب اعتماد به نفس مجدد شود.
توماس ادیسون، با همین روش به یکی از معروف ترین مخترعان آمریکا تبدیل شد. جمله معروفی که ادیسون گفته، این است که «من هرگز شکست نخورده ام. من فقط ده هزار راه دیگر پیدا کردم که جواب دیگری داشتند.» این، همان راز موفقیت او به عنوان یک مخترع برجسته است که توانسته ابزارهای بسیار زیادی مانند گرامافون، لامپ الکتریکی و دوربین عکاسی متحرک را اختراع کند.

کسب اعتماد به نفس

۷ – آن ها برای کسب اعتماد به نفس روی پای خود می ایستند و تعهد می دهند که موفق شوند

بعد از تمام نکاتی که گفته شد، در نهایت افراد موفق بر روی پای خود می ایستند و کار خود را ادامه می دهند. آن ها هرگز از هدفی که دارند عقب نشینی نمی کنند. بعد از آن، با اعتماد به نفسی که از شکست های قبلی به دست آورده اند، با سرعت بیشتری به کار خود ادامه می دهند.

آن ها ایجاد قدم های پایدار و کوچک را از شکست های قبلی خود یاد گرفته اند و مجدد به کسب اعتماد به نفس پرداخته اند. افراد موفق در نهایت کار خود را آغاز می کنند و حتی هدف های بزرگتری را برای خود مشخص می کنند.

موسیقی دان معروف، باب مارلی دقیقا دو روز قبل از کنسرت زنده مورد اصابت گلوله قرار گرفت اما باز کنسرت خود را اجرا کرد. چرا؟ چون او معتقد بود «افرادی که تلاش می کنند دنیا را به جای بدتری تبدیل کنند حتی یک روز هم استراحت نمی کنند، پس چرا من این کار را انجام دهم؟!» این موضوع دقیق همان چیزی بود که باعث شهرت او شد. هر قدمی که شما بعد از یک شکست بردارید، تعهدی برای تصمیم شما است و هر پیروزی، جایزه ای برای این تعهد شما می باشد که موجب کسب اعتماد به نفس بیشتر و رسیدن به رشد و توسعه فردی می شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.