۱۰ گام اساسی در راه اندازی کسب و کار به روز

چگونه می توانیم یک کسب و کار به روز راه اندازی کنیم

اگر تصمیم دارید که یک کسب و کار به روز و جدید بنا کنید باید بدانید که گویی در حال ساختن یک ساختمان هستید. شما در ابتدا باید پی ریزی خوبی داشته باشید و سپس به سراغ اسکلت و چارچوب آن بروید و در نهایت دیوارها و پنجره ها را تکمیل کنید، در این صورت می توانید بگویید که ساختمان شما تکمیل است.

پادکست کسب و کار به روز

شاید با خود این تصور را داشته باشید که اولین گام برای این که بتوانید یک کسب و کار به روز ایجاد کنید انتخاب آن است. اما قبل از آن به شما پیشنهاد می کنیم که مرحله ی دیگری را پشت سر بگذارید زیرا در غیر این صورت زیربنای کار شما سست خواهد بود. شما در این مرحله باید به ارزش های فردی خود بپردازید و آن ها را مورد بررسی قرار دهید.

مطمئنا تاکنون که در حال خواندن این مقاله هستید نتوانستید تعریف درستی از ارزش هایتان برای خودتان داشته باشید. از همین رو اکنون فرصت مناسبی است که به درون خود فکر کنید تا ببینید چه چیزهایی برایتان اهمیت دارد و از ارزش بسیار زیادی برخوردارند. در آن صورت می توانید کسب و کار به روز و جدید خود را براساس ارزش هایی که دارید پایه گذارید کنید.

۱ – اساس کارتان را بر پایه ارزش های درونی تان قرار دهید

برای اولین قدم در این راه یک کاغذ و قلم بردارید و در قسمت تیتر آن بنویسید: «ارزش های من»! مطمئنا اکثر شما می نویسید: صداقت، یکرنگی، سلامتی، ثروت، خلاقیت، شهرت و انزوا. اما باید بدانید که این ها ارزش های شما نیستند. شما باید به دقت در رابطه با ارزش های خود فکر کنید.

باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید به دنبال درستی یا نادرستی جواب های خود بروید، زیرا اصلا اهمیت ندارند. چیزی که اهمیت دارد این است که چه چیزهایی برای شما ارزش محسوب می شود. هیچکس حق قضاوت در رابطه با ارزش های دیگران را ندارد، حتی تردید در مورد آن ها اشتباه است.

چیزی که مهم است این است که شما بتوانید تعریف درست و واضح و درستی از ارزش های خود داشته باشید و بتوانید آن را بر روی کاغذ بنویسید. این ارزش ها می توانند به شما کمک کنند تا تصمیم های درستی برحسب ارزش های خود بگیرید همچنین اگر بتوانید براساس ارزش های خود عمل کنید مطمئن باشید که آن کار می تواند نتیجه ای بسیار سودمند برای شما به همراه داشته باشد؛ همچنین لذت انجام آن کار دوچندان می شود. مطمئنا اگر تصمیم های مهم و اساسی را برخلاف ارزش های خود اتخاد کنید، احساس خوبی نخواهید داشت و کسب موفقیت نیز سخت خواهد شد.

اگر بخواهیم در این رابطه مثالی را برای شما عنوان کنیم باید بگوییم که حقیقت را به عنوان یک ارزش در زندگی خود در نظر بگیرید حال فرض کنید، برای این که بتوانید در یک معامله بزرگ موفق شوید باید دروغ بگویید. برای این کار نیازی نیست که دروغ بزرگی بگویید حتی با کمی اغراق شاید بتوان قضیه را سر هم آورد. اما با این حال این مسئله باعث ناراحتی شما خواهد شد و بر روی کارتان آثار مخربی خواهد داشت باید بدانید که «رالف والدو امرسون» می گوید: «هیچ چیزی به اندازه مجموعه اصول و ارزش های انسان، به زندگی او جهت نمی دهد.»

در این مجموعه شما باید ارزش های خود را ارزیابی کنید. مطمئن باشید که این ارزش ها جهت های زندگی شما را مشخص کرده اند. لازم است بدانید که شما نمی توانید به سرعت ارزش های خودتان را شناسایی کنید؛ از همین رو نیازی نیست عجله کنید تنها کافی است یک کاغذ و قلم همراه خود داشته باشید تا با هر بار فکر کردن به آن چیزی را در آن یادداشت کنید. دقت داشته باشید تنها هدف این کار برقراری ارتباط بیشتر با خودتان است.

حتما با افراد زیادی روبه رو شده اید که در تمام طول زندگی شان به فکر برآورده کردن انتظارات دیگران می باشند. در واقع خودشان را از داشتن یک زندگی شاد و لذت بخش محروم می کنند. اگر شما این گونه هستید که جلب رضایت دیگران برایتان از اولویت بیشتری برخوردار است و کارهایی را انجام می دهید که خلاف خواسته درونی شما می باشد؛ باید به شما بگوییم که در هر دو حالت شما از یک زندگی طبیعی محروم هستید. در این قسمت بهترین فرصت را در اختیار شما قرار داده ایم تا توانایی های خود را بشناسید و در صورتی که آن را شکوفا نکرده اید اکنون زمان خوبی برای رسیدن به آنهاست.

کسب و کار به روز

۲ – پنج مورد از مهم ترین ارزش های خود را انتخاب کنید

برای راه اندازی یک کسب و کار به روز و جدید در وهله اول باید یک لیست تهیه کنید. پس از نوشتن لیستی از ارزش های خودتان باید پنج مورد از آن ها را که برای شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است را انتخاب کنید. و در طول یک هفته سعی کنید هر روز به یکی از آن ها فکر کنید و در رابطه با آنان یک الی دو پاراگراف توضیح دهید که علت این که این موضوع برای شما ارزشمند محسوب می شود چیست.

شاید با خود بگویید که دوست ندارم چیزی بنویسم. در واقع بسیاری از افراد با تمرین نوشتن آشنایی ندارند و علاقه ای هم به آن ندارند، از همین رو توصیه می شود که این افراد هنگامی که در حال انجام کاری هستند به ارزش های خود فکر کنند و از خود بپرسند که آن ارزش خاص، چرا برایشان پر اهمیت است و چگونه می تواند کسب و کار جدیدشان را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که بتوانید ارزش های درونی خود را به خوبی بشناسید، می توانید تصمیم های ارزشمندتری بگیرید که موفقیت در کسب و کار به روز و جدیدتان را تضمین کند. همچنین لازم است بدانید که ارزش های فردی، پایه و اساس یک کسب و کار به روز محسوب می شوند.

۳ – به دنبال کار مورد علاقه خود بروید

در واقع گام بعدی که باید طی کنید این است که بررسی کنید که چه انتظاری از راه اندازی کسب و کار به روز و جدیدتان دارید. دوست دارید از زمانی که برای کار کردن صرف می کنید لذت ببرید و چیزی نصیبتان شود؟ در واقع شغل ایده آل شما چگونه است؟ پاسخ دادن به این سوال ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

۴ – دوست دارید زمان خودتان را با چه آدم هایی سپری کنید؟

در واقع اگر بتوانید به این سوال جواب دهید تقریبا توانسته اید بخش مهمی از راه را طی کنید. شما باید بر روی کار مورد علاقه خود تمرکز کنید. به عنوان مثال کار کردن با افراد مسن بسیار متفاوت با افراد همسن خودتان می باشد. این که انتخاب کنید با چه کسانی همکار شوید مطمئنا بر روی تولیدات، خدمات، تبلیغات و همچنین روش های فروش تاثیرگذار خواهد بود. اگر در نظر دارید که در حین کار کردن لذت ببرید و لحظات خوبی داشته باشید حتما برای پاسخ دادن به این سوال با دقت فکر کنید.

ثروتمند شدن و رسیدن به استقلال مالی

۵ – دوست دارید چند ساعت در روز کار کنید؟

همه ی کارها دارای ساعات مشخصی هستند و باید در ساعت های خاصی از روز و روزهای مشخصی از هفته انجام گیرد. اگر تصمیم دارید که مغازه ای به صورت خرده فروشی باز کنید باید در روزهای تعطیل نیز باز باشید. اگر تمایل دارید که تعطیلات آخر هفته در کنار خانواده خود باشید، داشتن یک مغازه خرده فروشی گزینه مناسبی برای شما نمی باشد. دوست دارید کجا کار کنید؟ آیا دوست دارید در خانه کار کنید؟ دوست دارید سفر کنید؟ آیا برایتان مهم است که مجبور به مسافرت به شهر دیگری نشوید؟

۶ – دوست دارید چه کار کنید؟

فردی را می شناسم که تمایل زیادی به ورود به دنیای تجارت و کسب و کار به روز داشت، اما نمی دانست چه کاری باید انجام دهد. با بررسی هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که فروشندگی و انجام کارهای فروش می تواند گزینه مناسبی برای او باشد. از همین رو از او سوال کردیم که تمایل دارد چه کالایی را به فروش برساند؟

کالاهای متنوعی وجود داشت که او می توانست یکی از آن ها را انتخاب کند از لوازم آشپزخانه تا جاروبرقی خانه. اما چیزی که اهمیت داشت این بود که کدام یک از این موارد احساس رضایت بیشتری را در او ایجاد می کرد. در این هنگام بود که او برای پاسخ دادن به این سوال سردرگم شد. از همین رو مجبور شدیم تا سوال دیگری را برای او مطرح کنیم این که در اوقات فراغت خود چه کارهایی انجام می دهد؟

در پاسخ گفت که ورزش را دوست دارد و در اکثر مواقع به ورزش می پردازد. واضح بود که اگر فروش کالاهای ورزشی را به او می سپردم، می توانست در این راه موفقیت بسیار زیای کسب کند. در واقع فعالیت در چیزی که به آن علاقه دارید می تواند بزرگترین مزیت برای شما باشد، زیرا اطلاعاتتان نسبت به آن افزایش پیدا می کند و در نتیجه پول بهتری نصیبتان خواهد شد.

فکر کردن در مورد نقاط ضعف و قدرت

۷ – نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنید

حال زمان آن فرا رسیده که به سراغ کارهایی بروید که در انجام آن ها بسیار خوب هستید و می توانید به خوبی آن را به اتمام برسانید. شما در وهله اول باید لیستی از کارهایی که به آن علاقه دارید و می توانید آن را به خوبی انجام دهید تهیه کنید. سپس باید به دنبال نقاط قوت و ضعف خود باشید و اگر ضعفی در آن دارید بتوانید آن را برطرف کرده و نقاط قوت خود را توسعه دهید.
دقت داشته باشید که ورزش و توانایی هایی که با آن مرتبط هستند جزء نقاط قوت شما محسوب می شوند، از همین رو شاید در نظر داشته باشید که در ارتباط با ورزش خود کار انجام دهید. و یا اگر در اعداد و محاسبات احساس ضعف می کنید سعی کنید آن ها را توسعه دهید.

۸ – اگر ایده ای به ذهنتان رسید، آن را پرورش دهید

اگر تمایل دارید که یک مغازه داشته باشید باید آن را در ذهن خود تجسم کنید که هم اکنون صاحب مغازه دلخواه خود هستید. دقت داشته باشید که این تصویر ذهنی دقیقا همان چیزی باشد که از مغازه خود انتظار دارید. باید خود را مشغول صحبت با مشتریان تصور کنید و حتی به ساعت های کاری و فشاری که به شما وارد می شود فکر کنید.

روش هایی که برای تبلیغ مغازه خود در نظر گرفته اید و خدماتی که در نظر دارید در اختیار مشتریان خود قرار دهید. از جمله تصوراتی است که باید به صورت دقیق داشته باشید. فکر کردن به نقاط مثبت و منفی از نکات حائز اهمیت می باشد، اگر اطلاعات کافی ندارید لازم است که تحقیقات لازم در آن زمینه را انجام دهید و نکته ی مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا کسب و کار به روز و جدیدتان با ارزش های فردی شما همخوانی دارد یا خیر.

اگر بتوانید در انجام این تمرین موفق شوید شاید به این نتیجه برسید که تصوراتی که از قبل داشته باشید بسیار دور از ذهن و شغل مورد علاقه شما باشد و اکنون اصلا آن را دوست ندارید.

۹ – مهارت های خود را افزایش دهید

دقت داشته باشید که هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد و آزاد هستید هر کاری که دوست دارید را انجام دهید. اما چیزی که اهمیت دارد این است که شما تصویر ذهنی دقیقی از کاری که به آن علاقه دارید ایجاد کنید سپس توانایی های خود را در آن توسعه دهید. به عنوان مثال شما تمایل دارید که شغلی با درآمد بالا داشته باشید مسلما برای این که به آن برسید باید مهارت های خود را در تجارت بالا ببرید تا بتوانید به این خواسته خود برسید.

دقت داشته باشید منظور از این که میتوانید هر کاری انجام دهید این نیست که شغل مورد نظرتان به یکباره وارد زندگی تان شده و همه چیز را تغییر دهد و همه چیز بر وفق مراد پیش برود. در واقع کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار به روز به هیچ وجه این گونه پیش نمی رود.

شما باید امکانات خود را بسنجید و طبق آن پیش بروید و با کمک آن ها یک استراتژی دقیق و مناسب برای اهدافتان داشته باشید. این که در نظر دارید یک کسب و کار به روز ایجاد کنید به این معنی است که شما امکانات خود را در نظر گرفته اید و برای رسیدن به نقطه هدف در تلاش هستید و در این مسیر باید چیزهای زیادی یاد بگیرید و برای رسیدن به تکامل و رشد هر روزه تلاش کنید. در واقع در تجارت نیز مانند زندگی ابتدا باید راه رفتن را بیاموزید تا بتوانید دویدن را شروع کنید.
قبل از این که بتوانید رویای کارآفرینی خود را محقق کنید باید مشخص کنید که آیا انجام این کار هزینه های مادی و معنوی شما را کاهش می دهد یا خیر!

۱۰ – شما دارای یک مزیت هستید

این را همواره با خود تکرار کنید که یک کارآفرین خوش شانس هستید، این که توانسته اید به آرزوی خود فکر کنید و شانس داشتن آن را امتحان کنید و با رعایت نکاتی که گفته شد بتوانید آن را نزدیکتر از هر زمانی به خودتان بدانید. هر چند باید بدانید کارآفرینی و راه اندازی یک کسب و کار به روز به این معنی نیست که یک شبه می توانید پولدار شوید، بلکه باید کم کم بر مهارت ها و دانش خود بیافزایید و صبر پیشه کنید و ناامیدی را کنار بگذارید.

اگر بتوانید نکات گفته شده را رعایت کنید مطمئن باشید که می توانید موفق شوید. خواندن کتاب های کارآفرینی و بهره گرفتن از تجربیات سایر کارآفرینان می تواند به شما کمک کند تا برنامه ریزی دقیق تر و استراتژی مشخص تری را برای موفقیت داشته باشید و همچنین آگاهی درستی نسبت به کنترل بخش مالی خود داشته باشید. زیرا مدیریت مالی یکی از اصول مهم تجارت محسوب می شود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.