کسب و کار موفق و چگونگی ایجاد آن – قسمت دوم

کارآفرینی و ایجاد کسب و کار موفق از نظر برایان تریسی

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در قسمت اول این مقاله به تعدادی از عوامل مهم در ایجاد یک کسب و کار موفق اشاره کردیم. اکنون قصد داریم این مبحث را ادامه دهیم. با ما همراه باشید.

پادکست کسب و کار موفق

روی فروش تمرکز کنید

در حوزه کسب و کار، موضوع فروش از همه چیز مهم تر است. فروش منبع نقدینگی محسوب می شود و نقدینگی هم برای بقای شرکت و ادامه کسب و کار لازم است. همیشه در کسب و کار موفق شاهد سطح فروش بالا هستیم در حالی که کارهای ناموفق، در فروش محصولات خود به شدت مشکل دارند و در آن ناتوان هستند. بنابراین باید به وسیله یک برنامه دقیق بر روی بخش فروش تمرکز کنید.

بر اساس قانون احتمالات می توان میزان فروش را پیش بینی کرد. طبق این قانون، هر چه بیشتر افراد را به شکل حضوری ببینید و محصولتان را بهتر تبلیغ کنید، احتمال این که فروش بیشتری داشته باشید افزایش می یابد. برای افزایش میزان فروش، تماس خود با مشتریان را بیشتر کنید و به طور مداوم محصول و خدمات را معرفی کنید. از هر ابزار در دسترس برای ارتباط با مشتری ها و جذب افراد بیشتر در کسب و کار خود استفاده کنید.

اکثر شرکت های موفق در دنیا یک یا چند فروشنده عالی دارند که هر روز کار آن ها را تبلیغ می کند. شرکت های ضعیف نیز آن هایی هستند که در بخش فروش مشکل دارند. بنابراین یک کارآفرین موفق، به فروش محصول یا خدماتش اهمیت ویژه ای می دهد و خودش باید به یک متخصص درجه یک در این زمینه تبدیل شود. تا زمانی که کسب و کار شما فروش بسیار خوبی کسب نکرده باید به تلاش ادامه دهید و تمام تمرکز را روی فروش قرار دهید.

بهره از اینترنت برای فروش بهتر

امروز تعداد زیادی از مشتریان مایل هستند خریدهای خود را از طریق اینترنت انجام دهند. حتی اگر افراد به طور مستقیم از اینترنت خرید نکنند، قبل از تماس گرفتن با شما یا مراجعه حضوری، از طریق اینترنت محصولات را سنجش می کنند.

شما می توانید به راحتی وب سایت فروش آنلاین را راه اندازی کنید و محصولات خود را در آن به نمایش بگذارید. محصولات را با جزئیات و قیمت در سایت قرار دهید و همواره آن را به روز نگه دارید. همچنین از آدرس ایمیل برای پاسخ به سوالات افراد بهره بگیرید و محصولات جدید یا خدمات و تخفیفات ویژه خود را از طریق ایمیل به دست مشتریان برسانید. در دنیای امروز، راه اندازی یک وب سایت مناسب کار چندان سختی نیست. خودتان می توانید کم کم این موضوع را یاد بگیرید و وب سایتتان را ایجاد کنید یا کار را به افراد ماهر در این بخش بسپارید.

کسب و کار موفق

بهره گیری از اصل راهرو

برایان تریسی می گوید در پژوهش هایی که طی سال ها در کالج بپسون انجام شد، محققان با کارآفرینانی که بعد از فارغ التحصیلی به ایجاد کسب و کار روی آورده اند و افرادی که هیچ استفاده ای از تحصیلاتشان نکردند، مصاحبه کردند. می توان گفت که تقریباً در همه موارد کارآفرینان موفق یک خصوصیت مشترک داشتند و این بود که آن ها کسب و کار خود را بدون وجود ضمانتی برای موفقیت راه انداخته اند. از طرفی، افراد ناموفق منتظر بودند تا همه چیز رو به راه شود و سپس یک کسب و کار موفق راه بیندازند که مطمئناً در آینده هم به موفقیت نخواهند رسید.

هنگامی که یک کارآفرین کسب و کار موفق خود را راه اندازی کرد، در مسیر راهرو حرکت می کند یعنی زمانی که در این راهروی پیش رفتند، درهایی باز شد که آن ها را به سوی مکان ها یا فرصت های تازه ای راهنمایی می کرد. اگر کارآفرینان حرکت رو به جلو برای رسیدن به هدفشان نداشتند، این درهای باز شده یا همان فرصت ها را نادیده می گرفتند.

از وقت خود به درستی استفاده کنید

در دنیای کسب و کار، وقت شما ارزشمندترین سرمایه ی شما و تنها چیزی است که واقعا برای فروش دارید. سعی کنید از قانون هشتاد بیست استفاده کنید زیرا طبق آن، هشتاد درصد موفقیت شما در کارها از بیست درصد کارهایی که انجام داده اید، نشات می گیرد. عادت کنید که همیشه روی آن بیست درصد فعالیتی که باعث موفقیت شما می شود تمرکز داشته باشید.

هیچ گاه سعی نکنید ابتدا کارهای کوچک و کم اهمیت را از پیش رو بردارید. یک کارآفرین موفق باید مهم ترین فعالیت ها را انتخاب کند و تا زمانی که آن ها را به پایان نرسانده، دست از تلاش برندارد. یک تکنیک فوق العاده موثر وجود دارد که در چند مرحله به شما می آموزد بازدهی و کارایی خود را بسیار بیشتر از قبل کنید.

اول این که هر روزتان را باید با برنامه ای شروع کنید که آن را از شب قبل تهیه و تنظیم کرده اید. مرحله دوم این است که لیست و برنامه خود را اولویت بندی کنید یعنی بدانید کدام کارها مهم تر هستند و باید زودتر انجام شوند. در مرحله سوم لازم است از پر اهمیت ترین کار شروع کرده و حتما آن را به اتمام برسانید. حتی اگر لازم باشد تمام وقت خود در روز را برای آن صرف کنید اما حتماً آن کار را انجام دهید. در مرحله چهارم، شما باید همواره چند سوال اساسی از خودتان بپرسید تا تمرکزتان در طول روز حفظ شود.

اولین سوال این است که با ارزش ترین فعالیت های من کدام هستند؟ این سوال را از خودتان و از همکارانتان بپرسید. سوال دوم این است که چه کاری را فقط و فقط من می توانم انجام دهم که در صورت موفقیت، تغییر بزرگی ایجاد خواهد کرد؟ سوال سوم که شاید بهترین آن ها باشد این است که در این لحظه با ارزش ترین راه استفاده از وقتم چیست؟ سوال سوم را بارها از خود بپرسید و بدانید که چه کاری برایتان ارزشمند است و باعث استفاده درست از زمان می شود.

گام یا مرحله آخر از موفقیت این است که حس تعصب نسبت به کار را در خود به وجود آورید. به طوری که همه کارها را به خوبی و به سرعت انجام دهید و در این زمینه به فرد مشهوری تبدیل شوید. توجه به همین نکته به تنهایی می تواند شما را در مسیر کسب و کار موفق قرار دهد و نتایج بسیار خوبی داشته باشد.

کسب و کار موفق

همیشه در حال یادگیری باشید

ما در عصر اطلاعات زندگی می کنیم و یادگیری مداوم کم ترین کاری است که باید در رسیدن به کسب و کار موفق خود انجام دهیم. همه رهبران بزرگ اهل یادگیری هستند؛ بنابراین برای این که در حوزه رقابتی خود و سایر رقبا به یک کسب و کار موفق برسید، باید از نظر دانش و مهارت از رقیبان خود پیشی بگیرید و همیشه از آن ها جلوتر باشید.

امروزه پردرآمدترین افراد در کسب و کارهای مختلف، روزانه دو الی سه ساعت از وقت خود را صرف مطالعه می کنند. اگر فرض کنیم که روزی یک ساعت مطالعه می کنند این معادل یک کتاب در هفته و حدود پنجاه کتاب در طول سال است. با مطالعه در زمینه کاری خود، هم اطلاعات به روزتری به دست می آورید و هم به یکی از زرنگ ترین و پردرآمدترین افراد در آن کار تبدیل می شوید.

یک راه مناسب برای افزایش اطلاعات و یادگیری این است که در اتومبیل خود به برنامه های صوتی مفید گوش فرا دهید. افراد معمولاً وقت زیادی را در حال رانندگی و یا در ترافیک می گذرانند. می توان از همین وقت استفاده کرد و فایل های صوتی زیادی که معادل چندین کتاب است را گوش داد و مطالب زیادی را فرا گرفت. البته باید حواستان جمع باشد و این موضوع باعث بی احتیاطی شما در حین رانندگی نشود.

در نهایت می توانید در سمینارها و دوره های مختلف شرکت کنید و نظرات دیگران را هم بشنوید. سعی کنید هر روز بهتر شوید و اطلاعات خود را بیشتر از قبل کنید. شیوه های جدید و مختلف را امتحان کنید و از هر چیزی که به یادگیری بهتر شما در ایجاد یک کسب و کار موفق و خوب کمک می کند، استفاده کنید.

استخدام کند و اخراج سریع

حداقل ۹۵ درصد از موفقیت در کسب و کار شما وابسته به افرادی است که استخدام می کنید. در مراحل ابتدایی کار، میزان اخراج و استخدام زیاد خواهد بود. قانون موفقیت در این بخش ساده است یعنی این که سریع اخراج و به کندی استخدام کنید. می توان گفت که بهترین زمان برای اخراج یک فرد، همان موقعی است که این موضوع به ذهن شما می رسد.

همیشه از خود بپرسید که اگر این شخص را استخدام نکرده بودم، با توجه به مواردی که دیده ام و شناختی که از او پیدا کرده ام، آیا باز هم او را استخدام می کردم؟ اگر پاسخ شما به این سوال منفی است، باید ببینید که چگونه و به چه سرعتی از شر این فرد خلاص شوید. بهتر است به دنبال افرادی باشید که شخصیت خوب و برخورد مناسبی دارند و به سختی تلاش می کنند. افرادی که نسبت به کارشان متعهد هستند و حاضرند آن را از روی علاقه انجام دهند.

اگر متوجه شدید که در استخدام کسی اشتباه کرده اید، آن کارمند را سریعاً اخراج کنید زیرا یکی از دلایل اصلی شکست خوردن کسب و کار ها، ناتوانی مدیران در اخراج فرد نالایق است. ترس از این که مبادا به احساسات آن شخص لطمه وارد شود، موضوعی است که نباید به آن چندان توجه کنید. شما باید کسب و کار موفق خود و افرادی زیادی که ممکن است در آینده از آن سود ببرند را در نظر بگیرید.

هر کاری برای تضمین موفقیت انجام دهید

بر اساس بررسی های انجام شده بر روی هزاران کسب و کار موفق، الزاماتی وجود دارد که با برآورده کردن آن ها موفقیت شما نیز تضمین می شود. اولین مورد این است که محصولتان کاملاً مطابق خواسته و نیاز فعلی بازار باشد. این موضوع احتمالاً مهم ترین اصل موفقیت در کسب و کار به شمار می آید. دومین الزام این است که قبل از شروع کسب و کار موفق ، برنامه منظم و کامل از اهداف خود تهیه کنید و تمام قدم هایتان را حساب شده بردارید.

قبل از سرمایه گذاری و خرج پول، همه جوانب و مسائل را بررسی کنید و همچنین نیاز است که تحلیل کاملی از وضعیت بازار داشته باشید. نکته بعدی این است که بودجه بندی مناسبی داشته باشید یعنی این که خرج و درآمدها را به دقت بررسی کنید و در انجام هر کاری صرفه ‎ جویی را در نظر بگیرید تا بتوانید پیشرفت کنید. حساب تمام پول ها را داشته باشید حتی اگر ارزش آن بسیار کم باشد. پول مهم ترین موضوع برای یک کسب و کار موفق است و می توان آن را به اکسیژن برای مغز انسان تشبیه کرد. بنابراین حتماً به این بخش توجه کافی داشته باشید.

نکته اساسی این است که در افراد اصلی و کلیدی، ویژگی هایی مانند لیاقت و توانایی انجام صحیح کارها وجود داشته باشد و شرح وظایف به وضوح مشخص شده باشد تا هر کس بداند که دقیقاً چه کاری را در چه زمانی باید انجام دهد. اهمیت دادن به مشتری و تاکید و تمرکز بر بخش فروش نیز یکی از نکات بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم این مطلب گزیده ای از تجربیات برایان تریسی در زمینه کسب و کار موفق بود که بدون شک با عمل به آن می توانید به سوی پیشرفت و موفقیت در زمینه کاری خود، قدم بردارید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.