کسب و کار موفق و چگونگی ایجاد آن

کارآفرینی و ایجاد کسب و کارهای موفق از نظر برایان تریسی

برایان تریسی یکی از خبره ترین و شناخته شده ترین استادان در زمینه تجارت است که افراد و کارآفرین های زیادی توانسته اند با استفاده از آموزش های او به موفقیت در زمینه کسب و کار خود دست پیدا کنند. برایان تریسی سالانه با هزاران نفر درباره کسب و کار موفق، استراتژی های سودمند، اثربخشی فروش و مهارت های مدیریت صحبت می کند. خود برایان این درس ها را به سختی فرا گرفته و اکنون آن را در اختیار دیگران قرار می دهد. بدون شک اطلاعات آقای تریسی در این زمینه ها نتیجه بخش هستند و می توانند به شما برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار موردنظرتان کمک بزرگی کنند.

پادکست کسب و کار موفق و چگونگی ایجاد آن 

مطالب پیش روی شما بیش از حد تصور در نتیجه گرفتن کمکتان خواهد کرد، زیرا برایان تریسی در طول سال ها و کار کردن با هزاران شرکت ثابت کرده که این ایده ها ساده و عملی هستند. اشخاص، کارآفرین ها و شرکت هایی که از این آموزش ها به درستی استفاده کرده اند، موفق شده اند نقدینگی و فروش خود را افزایش داده و از هزینه های اضافی خود بکاهند. در برخی موارد این اتفاق تنها در چند هفته افتاده است که برای یک کسب و کار موفق بسیار قابل توجه است.

حتماً به گوشتان خورده که حدود ۸۰ درصد کسب و کار ها در دو سال اول شکست می خورند و سرمایه کارآفرین ها از بین می رود. بهتر است این را هم بدانید که بیش از ۹۰ درصد کسب و کارهایی که توسط افراد آگاه در این زمینه، شروع به کار کرده اند بیشتر از پنج سال به فعالیت خود ادامه داده و کاملاً موفق بوده اند. شما هم باید به دنبال همین موضوع باشید و آگاهانه و با برنامه عمل کنید. به عقیده برایان تریسی افراد موفق در کسب و کار شما معمولاً انسان های زرنگ تر یا بهتری نیستند، بلکه افرادی عادی هستند که زودتر از رقبای خود دست به کار شده و عملکرد صحیحی داشته اند.

تصمیم واضح و داشتن هدف در کسب و کار موفق

مهم ترین کلمه در موضوعات مربوط به موفقیت در کسب و کار کلمه وضوح است. باید کاملاً برایتان روشن و واضح باشد که از ایجاد یک کسب و کار چه می خواهید. باید کاملاً برای شما واضح باشد که چه می کنید و دلیل کارتان چیست. تعریف حماقت این است که کاری را بارها و بارها تکرار کنیم و انتظار کسب نتایج متفاوت از آن داشته باشیم. افراد موفق بسیار هدف گرا هستند و دقیقاً می دانند که چه هدفی داشته و چه می خواهند. آن ها هر روز و هر ساعت برای رسیدن به هدفشان تلاش می کنند، بنابراین در جنبه های مختلف زندگی دستاوردهای بیشتری نسبت به یک فرد معمولی دارند. شما هم تنها در صورتی که بدانید در کسب و کار موفق خود به دنبال چه هستید پیروز خواهید شد. هر چه درباره هدفتان و نحوه ی رسیدن به آن بیشتر فکر کنید، عملکردتان نیز بهتر می شود.

برای دسترسی به هدف در کسب و کار موفق خود باید یک سری اعمال را انجام دهید. اغلب افراد حتی هدف واضحی در ذهنشان ندارند. شما نباید این گونه باشید و از همان ابتدا یک هدف مشخص و واضح برای خود تعیین کنید. سعی کنید این هدف را جایی بنویسید زیرا اگر این کار را نکنید، در حد یک آرزو و خیال باقی خواهد ماند. زمانی را برای رسیدن به هدفی که نوشته اید تعیین کنید و تمامی کارهایی که لازم است انجام دهید را به صورت فهرست دربیاورید. سپس لازم است برای فعالیت های خود اولویت تعیین کنید، یعنی بدانید چه کارهایی را باید زودتر انجام دهید و کدام کارها اهمیت کم تری دارند. مرحله بعد عمل گرایی است یعنی باید هر روز طبق برنامه خود پیش رفته و برای رسیدن به آن چه که می خواهید، بی وقفه تلاش کنید.

کسب و کار ، کارآفرین

آیا شما یک کارآفرین هستید؟!

بر اساس توضیحات برایان تریسی، تعداد بسیار زیادی از مردم نمی توانند کارآفرین خوبی باشند؛ به همین دلیل به انجام دادن کاری در شرکت یا سازمان های بزرگ راضی هستند. شما باید بدانید که آیا به درد کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار موفق شخصی می خورید و می توانید در کارتان موفق شوید یا خیر. انگیزه اصلی بسیاری از افراد برای کارآفرین شدن پول نیست، بلکه آن ها به دنبال آزادی هستند. اشتیاق شما برای آزادی شخصی باید آن قدر زیاد باشد که بتوانید بر سختی های پیش رویتان غلبه کنید. زیرا هیچ چیز با ارزشی به سادگی به دست نمی آید. یک کارآفرین موفق معمولاً ۶۰ ساعت در هفته مشغول کار است. به عبارتی شش روز در هفته را تا دیر وقت کار می کند و وقت چندانی برای استراحت ندارد. اگر در رسیدن به هدف مصمم هستید، خود را برای سال ها کار و تلاش آماده کنید.

دو عنصر بسیار مهم و اساسی در کارآفرینی ریسک پذیری در رابطه با پول و وقت و مورد دیگر، داشتن استقامت و صبر کافی برای تحمل سال ها سختی برای رسیدن به هدف نهایی است. تعداد زیادی از افرادی که شغل کارمندی و حقوق بگیری خود را رها کرده و سعی می کنند کسب و کار خودشان را ایجاد کنند، پس از مدتی به این نتیجه می رسند که اشتباه کرده و تحمل مشکلات تمام نشدنی و سختی های این کار را ندارند.

شما باید واقعا کارتان را دوست داشته باشید و از سختی های آن نترسید؛ به طوری که حاضر باشید سال ها وقت و سرمایه ی خود را صرف آن کنید، حتی اگر در ابتدای کار سود چندان یا موفقیت قابل توجهی به دست نیاورید. ایمان به هدف و علاقه به آن مسئله ای کاملاً جدی است که کارآفرین موفق را از سایر افراد جدا می کند.

انتخاب حوزه کاری مناسب در کسب و کار

انتخاب حوزه کاری مناسب در کسب و کار موفق

برایان تریسی بر این باور است که نوع کاری که انجام می دهید باید حتماً با شخصیت و روحیات شما سازگار باشد. برخی از افراد در یک کار شکست می خورند اما پس از ورود به کاری دیگر، به موفقیت های خوبی دست می یابند. شما باید به کار یا محصولتان اهمیت زیادی بدهید و برای آن ارزش قائل باشید. بنابراین باید با توجه به استعداد، علایق و توانایی هایی که دارید کسب و کار موفق خود را شروع کنید.

توجه کنید در صورتی موفق می شوید که کسب و کار و فعالیت خود را واقعا دوست داشته باشید و از وقت گذاشتن برای آن لذت ببرید. همیشه به دنبال کالاهایی باشید که بشود ارزان، سریع و با کیفیت بهتر آن را عرضه کرد. در واقع به جای این که محصولی کاملاً جدید معرفی کنید، می توانید به دنبال بهتر و پیشرفته تر کردن یک محصول یا خدمتی که در بازار موجود است بروید.

همچنین باید چشمتان به دنبال محصول یا خدماتی باشد که مردم نیاز دارند اما کسی آن را عرضه نمی کند. با افراد دیگر صحبت کرده و در کار یا رشته خودتان به جست و جو بپردازید. همیشه دنبال فرصت هایی در اطرافتان باشید که دیگران نتوانسته اند به خوبی از آن استفاده کنند و کار خود را پر قدرت و با اطمینان جلو ببرید.

شناخت مشتری در کسب و کار موفق

در بخش فروش همیشه این سوال پیش می آید که مشتری اصلی چه کسی است. کسب و کار هایی که نمی توانند به این سوال پاسخ درستی بدهند، شکست می خورند به این دلیل که این افراد، محصول خود را برای کسانی عرضه می کنند که وجود نداشته و یا تعدادشان آن قدر کم است که عملاً سودی ندارد.

شما باید مشتری خود را با جزئیات بشناسید. این که چه کسی است و چند سال دارد. تحصیلاتش چیست و چقدر درآمد دارد. علاقه و باورها و نگرش او چیست. همچنین باید بدانید که محصول شما چه نیازی را از مشتری برطرف کرده و تا چه اندازه به کار او می آید. باید از خود بپرسید مهم ترین مزیتی که باعث می شود افراد به سمت شما آمده و مشتری شوند چه چیزی است.

اگر می خواهید محصولتان بهتر به فروش برود، باید با حفظ کیفیت، ارزان تر بوده، استفاده از آن راحت و ساده باشد و سریع تر به دست مشتری برسد. اگر این موارد رعایت شود می توان انتظار داشت که فروش مناسبی داشته باشید.

در کسب و کار با برنامه و درست عمل کنید

در کسب و کار با برنامه و درست عمل کنید

به موضوعات از دید یک شخص ثالث نگاه کنید. به خودتان سخت بگیرید و ایده هایتان را دقیق تر بررسی کنید. هرچه وقت بیشتری را برای تفکر عمیق و پاسخ دادن به سوالاتتان صرف کنید، می توانید بهتر و سریع تر به جبران اشتباهات خود بپردازید و در مدت زمان کوتاهی، کسب و کار خود را به تجارتی بزرگ و سودآور تبدیل کنید.

امروزه مشتریان به دنبال چیزهایی هستند که سریع تر، بهتر و ارزان تر باشد. به علاوه، آن ها چیزی می خواهند که نیازشان را راحت تر برطرف کند و برتر از چیزی باشد که هم اکنون در حال استفاده از آن هستند. باید همیشه فکر کنید و ببینید که کاری را برای چه انجام می دهید. هدفتان چیست و قصد دارید چه تغییری در زندگی مشتری ایجاد کنید؟! هر کار موفقی یک هدف و رسالت خاص دارد و چه هدفی بهتر از کمک به مردم برای بهبود بخشیدن زندگی شان.

هر محصول یا خدمتی که ارائه می شود، باید حداقل یک برتری خاصی داشته باشد تا در بازار رقابت دیده شود. باید بدانید که مزیت شما در رقابت چیست. توانایی شما در شناسایی دقیق حوزه رقابت، تعیین کننده همه کارهایی است که در زمینه کسب و کار انجام می دهید. برایان تریسی در این رابطه می گوید:

اخیراً با خطوط دریایی کارائیب کار می کردم. آن ها رقابت را با سایر کشتی های تفریحی تعریف نمی کنند، بلکه حوزه رقابت آن ها همه افرادی است که عادت دارند در هر کجای دنیا تعطیلاتشان را روی خشکی بگذرانند. فقط ۵ درصد مردم کشتی تفریحی سوار شده اند، بنابراین تمام فعالیت بازاریابی و فروش، ۹۵ درصد مردمی که تاکنون سوار نشده اند را هدف گرفته است.

شما هم نباید وقت را تلف کنید. یک برگ کاغذ برداشته و چند دلیل برای این که کسی به محصولات شما توجه کند و آن ها را بخرد، بنویسید. این دلایل را با خانواده یا اطرافیان خود در میان گذاشته و با آن ها مشورت کنید. در نهایت باید روی مزیت هایی متمرکز شوید که مطمئن هستید مشتری می تواند فقط از طریق شما به آن برسد. این مزیت ها را باید بسیار تبلیغ کنید و مشتری را به سمت خود بکشانید.

از اشتباهات رایج دوری کنید

در طول سال ها هزاران کسب و کار شکست خورده و ورشکست شده بررسی شده اند و می توان مشاهده کرد که اغلب آن ها به خاطر وجود دلایل مشابهی دچار شکست شده اند. یک مشکل اصلی، نداشتن هدف مشخص در هر بخش است و زمانی که یک شرکت نتواند برنامه مناسبی برای کسب و کار موفق تهیه کند، این اتفاق می افتد. یک دلیل دیگر، عدم صبر و نداشتن تحمل کافی است! چون برخی از افراد می خواهند همه چیز را در زمان کوتاهی به دست آورند که امری دور از دسترس است.

یک دلیل دیگر وجود طمع در افراد است که می خواهند با قیمت گذاری بالا، پول زیادی به دست آورند. بهتر است در ابتدا به سود منصفانه راضی باشید تا به تدریج اعتبار کسب کنید و زمانی که تقاضا برای محصول یا خدمات شما افزایش یافت، قیمت را هم بالا ببرید.
نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، کیفیت پایین محصول است که در این شرایط، فروش سخت و در ادامه غیرممکن می شود. قطعا محصولی که استانداردهای کیفی را نداشته باشد، فروش مناسبی هم نخواهد داشت.

ادامه دارد …

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.