کشف نیازهای عاطفی متفاوت زن و مرد

خلاصه نوشته: نیازهای زن و مرد همانند سایر خصوصیات شان که با یکدیگر فرق دارد، متفاوت است. توجه به نیازهای عاطفی زن و مرد در زندگی مشترک بسیار مهم است و در صورتی که طرفین درک درستی از این نیازها داشته باشند قطعا رضایت بیشتری از زندگی مشترک خواهند داشت و زندگی موفق تری دارند.

نیاز عاطفی زن و مرد

مردها و زن ها از این قضیه آگاهی ندارند که نیازهای عاطفی شان با همدیگر تفاوت هایی دارد یا نه! و به همین دلیل نمی دانند چگونه می توانند همدیگر را حمایت کنند. در رابطه ی زناشویی مردها دقیقا همان چیزهایی که خودشان نیاز دارند را به زن اهدا می کنند و زن ها هم رفتاری مانند مردها دارند و تمام نیازهایی که خودشان احساس می کنند را به مرد تقدیم می کنند. در حقیقت جفت آن ها فکر می کنند که نیازهای خودشان نیازهای دیگری هم هست و همین باعث می شود که در رابطه خوشنود و راضی نباشند.

مرد و زن احساس می کنند بیشتر از آنچه که باید به طرف مقابل اهدا می کنند ولی به اندازه ی کافی مورد تقدیر و تشکر واقع نمی شوند. آن ها محبت و عشق خود را با خلوص نیت کامل ابراز می کنند اما از این قضیه آگاهی ندارند که این محبت موردنیاز و دلخواه طرف مقابل نیست.

پادکست کشف نیازهای عاطفی متفاوت زن و مرد

مثلا زن احساس می کند که با پرسیدن سوال های مختلف از مرد می تواند او را خوشحال کند اما در حقیقت این سوال ها باعث ناراحتی مرد می شود و مرد احساس می کند توسط زن محدود شده است، به همین دلیل سعی می کند از زن دوری کند. زن تعجب می کند چون اگر مرد کسی چنین رفتاری را با خود زن داشته باشد، زن احساس خوشحالی می کند و از او تشکر می کند و به همین دلیل مرد را فردی بی اهمیت و بی اعتنا نسبت به خود و رابطه می داند.

حال مردها هم زمانی که زن را درگیر یک مشکل می بینند سعی می کنند راه حل های مختلفی به او بدهند و مسئله را غیر جدی و ساده در نظر بگیرند. آن ها فکر می کنند که با ارائه ی راه حل های مختلف توانسته اند مشکل زن را حل کنند اما در حقیقت باعث می شوند که زن ناراحت شود و نتواند به مشکل خود فکر کند.

چنین رفتاری از سوی مرد باعث می شود که نه تنها مشکلات زن کمتر نشود بلکه عصبانی تر هم بشود، زیرا زن ها به راه حل نیازی ندارند بلکه آن ها دنبال هم دردی و امید از سوی مرد هستند. بنابراین اگر هر دوی آن ها نیازهای عاطفی همدیگر را نشناسند، در رابطه زناشویی شان دچار مشکلات متعددی خواهند شد.

نیاز عاطفی زن و مرد

شش نوع نیاز عاطفی زن و مرد

اشتراک نیازهای عاطفی زن و مرد محبت و دوستی است اما هرکدام دارای نیازهای خاصی هستند که اهمیت بالایی دارد و دیگری باید چنین نیازهایی را بشناسد.
مردها به اعتماد، پذیرش، قدردانی، تحسین، تایید و تشویق نیاز دارند و آن ها را از زن می خواهند و زن ها هم به دلسوزی، توجه، درک، احترام، ایثار، اعتماد و اطمینان نیاز دارند.

مرد و زن باید با چنین نیازهایی آشنا شوند و آن ها را ابراز کنند. بیشتر نیازهای زن احساسی و محبت است و نیازهای مرد از قدرت و تشویق برگرفته شده است. از این طریق، آن ها می توانند دلیل ناراحتی و خشم یکدیگر را در رابطه تشخیص داده و رابطه ای خوب را تشکیل دهند.

درک و شناخت نیازهای عاطفی اساسی

البته هر مرد و زنی به دوازده نیاز مورد نظر، احتیاج دارند اما اولویت آن نیازها برایشان متفاوت است و با توجه به همان آن ها را دسته بندی می کنند. مثلا مردها هم به نیازهای اصلی زن، احتیاج دارند اما آن ها در مرحله ی بعد از نیاز خودشان مورد توجه قرار می گیرد. ارضای نیازهای اصلی برای زن و مرد بسیار مهم است و ابتدا باید بتوانند نیازهای اصلی خودشان را به دست آورند تا بتوانند به نیازهای بعدی فکر کنند.

یعنی مرد زمانی می تواند به نیازهای زن توجه کند که نیازهای اصلی خودش بر طرف شده باشد و در مقابل زن هم زمانی می تواند نیازهای مرد را برطرف کند که نیازهای خودش رفع شده باشد و از آن لحاظ هیچ کمبودی احساس نکند. درک نیازهای یکدیگر، به حفظ رابطه کمک می کند و آسایش و آرامش را در رابطه بیشتر می کند.

گاهی زن ها یا مردها نیاز های طرف مقابل را فراموش می کنند و همین موضوع باعث ایجاد دعوا و ناراحتی میان آن ها می شود

آن ها باید نیازهای طرفین را به خاطر بسپارند و سعی کنند برای رفع آن ها، تمرین کنند. یکی از نکات مهم در روابط، دو طرفه بودن نیازها است.

مثلا اگر مرد سعی کند به زن توجه کند زن هم سعی می کند توجه خود را به مرد نشان دهد و این نیاز در هر دوی آن ها رفع می شود. حال برای تمامی نیازها می توان از چنین روشی استفاده کرد و سعی کرد نیازهای طرفین را خنثی نمود. اگر مرد بتواند نیازهای زن را برطرف کند، زن هم سعی می کند توجه بیشتری به مرد نشان دهد، در نتیجه تلاش می کند که نیازهای عاطفی مرد را برطرف نماید.

البته گاهی وقت ها پیش می آید که زن یا مرد توجهی به نیاز طرف مقابل ندارد و تنها به نیاز خودش فکر می کند و همین مسئله هم باعث می شود که نه تنها نیاز خودش برطرف نشود، بلکه نیازهای طرف مقابل نیز ارضا نشود. همین باعث می شود که بین زن و مرد جدایی بیفتد و حتی ممکن است کارشان به طلاق برسد یا رابطه زناشویی شان دیگر مانند قبل نشود.

رازهای داشتن یک زندگی زناشویی موفق

یکی از رازهای داشتن یک زندگی زناشویی موفق توجه به نیازهای عاطفی یکدیگر است. هر یک از طرفین انتظار دارند که به نیازهای عاطفی آن ها توجه شود. در صورتی که زن و مرد با نیازهای عاطفی طرف مقابل خود آشنا باشند و درک درستی از این نیازها داشته باشند قطعا رابطه بهتری با یکدیگر خواهند داشت و میزان سوء تفاهم ها و اختلافات نیز کاهش می یابد. زوجین نیاز به تلاش مستمر برای پاسخ گویی به نیازهای عاطفی طرف مقابل و بهبود روابط خود دارند. از جمله نیازهای عاطفی زنان و مردان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

نیازهای زنان

 • صادق و رو راست بودن
 • مورد توجه و محبت قرار گرفتن
 • حمایت مالی
 • همسری پشتیبان و دلسوز
 • توجه کردن به مشکلات آن ها
 • مورد احترام واقع شدن از سوی همسر
 • توجه نشان دادن به احساسات و عقاید آنها
 • تشکر و قدردانی از زحمات آن ها
 • در آغوش گرفته شوند
 • اعتماد به نفس و امنیت

نیازهای مردان

 • داشتن همسری زیبا و جذاب
 • داشتن یک شریک جنسی خوب
 • داشتن منزلی سرشار از آرامش وعشق
 • داشتن یک همسر وفادار و حمایت کننده
 • یک دوست یا همدم اهل تفریح
 • مورد تحسین، احترام واقع شدن
 • اعتماد و دادن مسئولیت های بزرگ به آن ها
 • همچنین از تفاوت های عاطفی زن و مرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:
  زنان رابطه گرا هستند اما مردان جسم گرا می باشند.
  زنان نیازمند تعلق پذیری هستند در حالی که مردان خواهان موفقیت می باشند.
  زنان بر اساس احساسات تصمیم می گیرند اما مردان بر پایه اندیشه.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.