۹ راهکار برای دستیابی به کلیدهای اعتماد به نفس

آشنایی با کلیدهای اعتماد به نفس و به کارگیری آن ها

مطمئنا افرادِ دارای اعتماد به نفس را در همه جا و در اطراف خود می بینید. در حال قدم زدن در یک رستوران هستند و از کسی تقاضای شماره تلفنش را می کنند یا دیدگاه های خود را به راحتی در جلسه شورای شهر بیان می کنند، سوال های خود را بدون هیچ واهمه ای از رئیس خود می پرسند. همه این افراد دارای اعتماد به نفس هستند، آیا شما هم خواستار دانستن کلیدهای اعتماد به نفس هستید؟!

پادکست کلیدهای اعتماد به نفس

تصورات غلط در مورد افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند

وقتی کلمه « موفقیت » به گوشتان می خورد اولین کسی که به ذهن تان می آید کیست؟ یکی از شخصیت های تلویزیونی یا یک نفر در زندگی واقعی که بدون ترس و استرس سخن می گوید و کارها را به درستی انجام می دهد؟! اعتماد به نفس به موفقیت گره زده شده است. فرض های زیادی در رابطه با افرادِ دارای اعتماد به نفس وجود دارد، اول این که این افراد این گونه به دنیا آمده اند و ذاتا می توانند خوب سخن بگویند و کارها را به نحو احسن به پیش ببرند و به خاطر این موهبت خدادادی آن ها قادر به انجام هر کاری هستند، در حالی که شما اینگونه نیستید.

خوشبختانه این فرضیه درست نیست، هیچ کس بدون اعتماد به نفس یا با آن، به دنیا نیامده بلکه اعتماد به نفس یک توانایی اکتسابی است. همه ما مانند یک لوح سفید به دنیا آمده ایم، شرایط اجتماعی و همه فاکتورهای دیگر باعث می شوند که ما ذهنیت خاصی را اتخاذ کنیم. شما می توانید همین الان اراده کنید که اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و مانند یک سوییچ آن را روشن کنید تنها تفاوت آن، این است که این سوییچ برای همیشه روشن باقی نمی ماند، بلکه ممکن است مدت کوتاهی بعد از اتخاذ این تصمیم از بین برود. به همین منظور در ادامه این مقاله برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم شرح می دهیم که چگونه ذهنیتِ اعتماد به نفس به وجود می آید و همچنین کلیدهای اعتماد به نفس به دست می آیند و نگه داشته می شود.

فرضیه دیگر این است افرادِ دارای اعتماد به نفس هرگز نمی ترسند. این فرضیه نیز نادرست است. این افراد مانند همه ما می ترسند، افکار محدود کننده و ترس هایی دارند که باعث می شود گاهی اوقات احساس اعتماد به نفس نداشته باشند. آن چه آن ها را از این افکار و ترس دور نگاه می دارد توانایی شان در برخاستن در برابر آن ها و پیش رفتن شان با وجود این ترس هاست.
فرض سوم این است که این افراد در تمام زمینه های زندگی شان احساس اعتماد به نفس دارند، این فرضیه الزاما درست نیست.

برای مثال کسی که با اعتماد به نفس از رئیس خود درخواست ترفیع می کند، لزوما نمی تواند با اعتماد به نفس از کسی تقاضای یک قرار ملاقات کند و یا برعکس. اعتماد به نفس لزوما دانستنِ تمام چیزها نیست، بلکه به معنای این است که شما می توانید همه چیز را بفهمید و می توانید با هرچه در مقابل شماست، رویارویی کنید. در اینجا چند راهکار برای ایجاد و افزایش اعتماد به نفس به شما عزیزان ارائه می دهیم و همچنین کلیدهای اعتماد به نفس را ذکر می کنیم. مانند تمام کارهای ذهنیِ دیگر این راه ها تنها زمانی جوابگو خواهند بود که شما آن ها را عمیقا باور داشته باشید و به آن ها عمل کنید.

آگاهی از نقاط قوت

۱ – آگاهی از نقاط قوت خود

بسیاری از ما فرصتی جداگانه برای شناسایی نقاط قوت خود اختصاص نمی دهیم، در حالی که شناختن این نقاط ابزار مهمی برای افزایش اعتماد به نفس است. کتاب ها و منابع آنلاین بسیاری وجود دارد که به شما در شناختن نقاط قوت خود کمک می کند.

کلیدهای اعتماد به نفس و موفقیت در استفاده از این استراتژی این است که نقاط قوت خود را بشناسید و به صورت مداوم آن ها را به خود یادآوری کنید، لیستی از این نقاط قوت تهیه کنید و آن را در یک مکان قابل دسترس مانند کیف پول خود، میز کار یا آینه اتاق خود بگذارید، با این کار مدام آن ها را به خود یادآوری می کنید و از آن ها استفاده می کنید. پیش بردن کارها با تکیه بر نقاط قوت تان باعث می شود نسبت به توانایی های خود احساس اعتماد به نفس داشته باشید و آن را به صورت مداوم افزایش دهید.

۲ – چرخه اعتماد به نفس و کسب توانایی

هرچه شما کاری را بیشتر انجام دهید در انجام آن موفق تر خواهید بود، برای مثال برای شروع دوچرخه سواری شما بارها به زمین می خورید، اما هرچه بیشتر این کار را تمرین و تکرار کنید، در آن مهارت بیشتری به دست می آورید و بالاخره می توانید بدون زمین خوردن دوچرخه سواری کنید. این مثال در مورد چرخه اعتماد به نفس و کسب توانایی نیز صدق می کند، که می توانید آن را در دیگر حوزه های زندگی خود به کار ببرید.

این چرخه را در موقعیت هایی که باعث احساس ناراحتی و عدم اعتماد به نفس در شما می شوند امتحان کنید، مثلا اگر تنها غذا خوردن در رستوران را دوست ندارید آن را به مدت ۲ تا ۳ هفته تکرار کنید، در ابتدا راحت نیستید و احساس اعتماد به نفس ندارید اما بعد از ۳ هفته با تضمین می توان گفت که احساس اعتماد به نفس در شما به وجود خواهد آمد. یا اگر از صحبت کردن در جمع می ترسید آن را انجام دهید، خواهید دید که بعد از مدتی دیگر احساس ترس نخواهید داشت و به رشد و توسعه فردی دست پیدا خواهید کرد.

۳ – بدترین اتفاقی که می افتد چیست؟

گاهی اوقات این صدا در سرِمان، ما را از انجام کارها باز می دارد. صدایی که از ما می پرسد: آیا مطمئنم؟ آیا این موضوع برای من مناسب است؟ آیا من توانایی انجام این کار را دارم؟ آیا من همه چیزهایی که برای درست انجام دادن این کار نیاز است را می دانم؟ اگر موفق نشوم چه؟ اگر به من بخندند چه؟ و …

اما اگر به جای این سوال ها از خود بپرسیم بدترین اتفاقی که خواهد افتاد چیست؟ ممکن است یک چشم انداز و راه متفاوت برای فراموش کردن سوال های قبل و خاموش کردن آن صدا در ذهن مان ایجاد شود. زمانی که از کسی تقاضای قرار ملاقات می کنیم بدترین اتفاقی که می تواند بیفتد، چیست؟ نه می شنویم و مسلما این پایان دنیا نیست. ذهن خود را محدود نکنید و از دریچه نامحدودها به دنیا نگاه کنید. دفعه بعد که ذهن تان سوال های بازدارنده ای از شما پرسید تاکتیک «بدترین اتفاقی که خواهد افتاد چیست؟» را امتحان کنید.

موفقیت های گذشته

۴ – موفقیت های گذشته

جک کنفیلد می گوید: هر چه بیشتر موفقیت های گذشته تان را یادآور شوید برای گام هایِ بعدیِ موفقیت قدم هایتان استوارتر می شود. جک، ماهیت این استراتژی را با این نقل قول به خوبی بیان می کند. حتی کوچک ترین موفقیت ها نیز باید مورد توجه قرار گیرند و هر گام کوچکی که در راستای هدف بزرگی است قابل توجه و مهم است.

گاهی اوقات ما در دستیابی به هدف های مان فراموش می کنیم گام های کوچک و دستاوردهای کوچکی که در این مسیر به دست می آوریم نیز اهمیت دارند. همه موفقیت هایی که در گذشته کسب کرده اید باید در ذهن شما به صورت مستمر احیا شود و یادآور توانایی هایتان باشد تا به رشد و توسعه فردی در زندگی دست پیدا کنید.

۵ – آماده سازی یکی از مهمترین کلیدهای اعتماد به نفس است

برای انجام کارهای خاص، به موقع آماده شدن مانع از ایجاد افکار مزاحم می شود. آماده شدن برای سخنرانی که جهت ادای آن احساس اعتماد به نفس ندارید یا قرار ملاقاتی با رئیس خود یا هر چیز دیگری قطعا یک تاکتیک مطمئن برای افزایش اعتماد به نفس و یافتن کلیدهای اعتماد به نفس است.

۶ – از کسانی که از شما تعریف و تمجید می کنند تشکر کنید.

زمانی که کسی از شما به هر دلیل، برای کاری که انجام داده اید، حرفی که زده اید و یا … تعریف و تمجید می کند واکنش شما چیست؟ آیا شانه خود را بالا می اندازید و می گویید کاری نکردم؟ من لایق تمجید شما نیستم؟ من کاری نکردم و شانسی بود؟ همه این پاسخ ها باعث تضعیف اعتماد به نفس شما می شوند. شما به اندازه کافی خود را باور ندارید که تعریف و تمجید دیگران را بپذیرید،

برای یافتن کلیدهای اعتماد به نفس باید از این فکر بیرون بیایید و تعریف های دیگران را قبول کنید. زمانی که در قبال تعریف کردن دیگران، از آن ها تشکر می کنید با این کار اعتماد به نفس خود را نشان داده اید و اگر این کار را به صورت آگاهانه تکرار کنید، باعث می شود ملکه ذهن تان شود و به سطح بیشتری از اعتماد به نفس دست پیدا کنید و یکی از کلیدهای اعتماد به نفس را به دست آورید.

۷ – تا قبل از به دست آوردن کلیدهای اعتماد به نفس ادای آن را درآورید!

دو دیدگاهِ مخالف پیرامون این تاکتیک وجود دارد برخی ها معتقدند این استراتژی باعث افزایش اعتماد به نفس و خبرگی شما می شود، اما گروه دیگر این کار را اخلاقی نمی دانند، ما یک رویکرد بینابین را به شما پیشنهاد می کنیم. برای مثال هنگامی که در مورد به دست آوردن یک شغل این کار را انجام می دهید این به معنای عدم صلاحیت شما یا جعل کردن آن نیست، بلکه به معنای این است که شما خواهان آن شغل هستید و باور دارید که می توانید نقش خود را به خوبی ایفا کنید و این نگرش را در ظاهر به خوبی نشان می دهید.

شما نمی توانید آرزوی خواننده ای بزرگ شدن را داشته باشید و تمام کاری که می کنید فقط این باشد که در حمام بخوانید! اما اگر شما خواننده ای قابل و توانا هستید، و با استفاده از این روش به دنبال فرصت های جدید تری باشید، این کار اشتباه نیست.

قدرت تصدیق

۸ – قدرت تصدیق یکی دیگر از کلیدهای اعتماد به نفس است

جملات تصدیق و تاکید کننده، اظهارات ساده، مثبت و به خصوصی هستند که در زمان حال و با هدف تغییر دادن افکار شخصی نوشته می شوند. این جملات در تقویتِ باورهایی که شما برای دست یابی به کلیدهای اعتماد به نفس نیاز دارید، کمک کننده هستند. این جملات باعث می شود ذهن ما باز شود و افکار منفی را از خود دور نگاه داریم.

بهترین چیز در مورد این اظهارات، نامحدود بودن آن هاست و هر کدام از آن ها می توانند برای شما و الگوی فکری که سعی در شکستن آن دارید منحصر به فرد باشد. کلید دستیابی به موفقیت و رشد و توسعه فردی از طریق این جملات و تکرار مداوم آن هاست. شما می توانید با ایستادن در جلوی آینه و تکرار آن ها قدرتی دو چندان به این جملات بدهید و یکی دیگر از کلیدهای اعتماد به نفس را به دست آورید. نمونه هایی از این اظهارات و جملات عبارتند از:

– من به توانایی خودم در به دست آوردن هر چیزی که از ذهنم می گذرد ایمان دارم.

– هر روز که می گذرد چیزهای شگفت انگیز بیشتری در مورد خودم می فهمم.

– من خودِ واقعی ام را دوست دارم و این باعث می شود دیگران نیز مرا دوست بدارند.

– من به طور کامل به خودم اعتماد دارم.

– من هر چیزی را که بخواهم می توانم به دست بیاورم.

– توانایی من برای تسخیر چالش های من بی حد و حصر است.

– پتانسیل من برای موفقیت بی نهایت است.

– من به ارزش های خودم ایمان دارم.

– اعتماد به نفس من افزایش پیدا می کند.

۹ – قدردانی

در جامعه امروزه که به سرعت در حال پیشرفت است، ما در زندگی روزمره خود گم شده ایم و تمایل به تمرکز بر موارد منفی و آزار دهنده ای داریم که زندگی را به یک چالش تبدیل می کنند و از تمرکز بر چیزهای مثبت غافل مانده ایم. قدردانی از تمام موهبت هایی که در زندگی داریم، وظیفه ماست و ما فراموش می کنیم که این نعمت ها هر چند کوچک باشند، زندگی ما را زیبا می کنند.

برای به دست آوردن کلیدهای اعتماد به نفس یکی از عادت هایی که ما باید در خود شکل بدهیم اختصاص دادن زمانی برای قدردانی است، دفترچه ای را به این کار اختصاص دهید و هر شب ۲ تا ۳ دقیقه وقت بگذارید و ۳ تا ۵ چیزی که باید برای آن ها قدردان باشید را یادداشت کنید، نوشتن آن ها را فراموش نکنید زیرا قدرت نوشته ها بسیار بیشتر از گفته هاست.

چیزهایی که در این دفترچه می نویسید و به خاطر آن ها شکرگذار هستید حتما نباید بزرگ باشند، چیزهای کوچک مانند وعده های غذایی خود، آغوش فرزندان تان و چیزهای بزرگ مانند ترفیع شغلی همه چیزهایی هستند که باید به خاطر آن ها شکرگذار بود. بعضی روزها به خاطر زنده بودن یا سلامتی شکرگذار خواهید بود، هیچ محدودیتی برای تعداد چیزهایی که می توانید از آن ها سپاس گذار باشید وجود ندارد. این کار را به یکی از عادات خود تبدیل کنید و شاهد تغییرات زیادی که در رفتار و زندگی شما ایجاد می شود باشید؛

همچنین هنگامی که بدانید چه زندگی فوق العاده ای دارید اعتماد به نفس تان نیز افزایش پیدا می کند و کلیدهای اعتماد به نفس را در دست می گیرید. همان طور که قبلا نیز گفتیم همه این تاکتیک ها زمانی مثمر ثمر خواهند بود که تلاش شما آگاهانه و به صورت مداوم باشد تا در بطن زندگی شما جریان پیدا کنند و تلاش شما زمانی خود را نشان می دهد که شاهد افزایش اعتماد به نفس در خود باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.