زندگینامه کلینت ایستوود ،بازیگر و کارگردان مشهور و موفق هالیوودی

با بیوگرافی کلینت ایستوود بازیگر مطرح هالیوود آشنا شوید

کلینت ایستوود بازیگر و کارگردان مطرح سینمای آمریکا است. او از معدود هنرمندان هالیوودی است که در هر دو حرفه ی بازیگری و کارگردانی، اوج موفقیت و محبوبیت را تجربه کرده است. او در هشتاد و هشت سالگی، همچنان پر انرژی و توانمند مشغول به فعالیت است و تا چند وقت دیگر با آخرین فیلمش، در جشنواره فیلم اسکار به رقابت می پردازد.

کلینت ایستوود متولد ۱۹۳۰ در سانفرانسیسکو است. او تا به امروز چهار جایزه اسکار به دست آورده که همگی آن ها در موقعیت کارگردانی بوده است. دو عدد از این اسکارها برای بهترین فیلم و الباقی برای بهترین کارگردانی است. البته کلینت ایستوود در اکثر فیلم هایی که در مقام کارگردان حضور داشته نیز، ایفای نقش نموده است. شاید هیچ علاقه مند به سینمایی نباشد که سه گانه ی مشهور او را به یاد نیاورد (یک مشت دلار – برای چند دلار بیشتر – خوب، بد، زشت).

کارنامه هنری کلینت ایستوود در مقام کارگردانی و تهیه کنندگی بسیار غنی، طولانی و موفقیت آمیز است که در انتهای این مقاله تنها توانسته ایم به بخشی از آن ها اشاره کنیم. از فیلم های شاخصی که او در آن ها در نقش کارگردان و بازیگر حضور داشته است، می توان به پل های مدیسون کانتی، عزیز میلیون دلاری و گرند تورینو اشاره کرد. او پس از گذشت پنجاه سال از اولین حضورش در دنیای هنر، یکی از محبوب ترین و معتبرترین هنرپیشگان و کارگردانان در میان منتقدین و علاقه مندان سینما است.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم برای آشنایی بیشتر و کسب اطلاع از زندگی نامه کلینت ایستوود در ادامه با ما همراه باشید.

دوران کودکی و نوجوانی

برخلاف بسیاری از هنرمندان موفق هالیوودی، کلینت ایستوود در یک خانواده کاملا عادی و نا آشنا با دنیای هنر به دنیا آمد. خانواده او ریشه هایی آلمانی، انگلیسی، اسکاتلندی و ایرلندی دارند. جالب است بدانید کلینت در هنگام تولد، پنج کیلو و دویست گرم بوده است. به علت شغل پدرش، کلینت در دوران کودکی شهرهای متفاوتی را برای زندگی تجربه کرد. او سال های پر تلاطمی را در دوران تحصیلی دبستان و راهنمایی پشت سر گذاشت که البته همین چالش ها او را به سمت هنر بازیگری سوق داد.

کلینت ایستوود

آغاز فعالیت و ورود به دنیای بازیگری

کلینت ایستوود ۲۰ سال حضور خود در سینما را تنها به بازیگری اختصاص داد. بدون شک دو نقش هَری و کابوی بی نام او، از نقش های فراموش نشدنی سینمای کلاسیک هالیوود است. اما حقیقتا درخشش کلینت ایستوود به دوران کارگردانی او مربوط است. نابخشوده محصول سال ۱۹۹۲، آغاز درخشش کلینت ایستوود در قامت یک کارگردان بود. این فیلم به صورت همزمان موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد. بسیاری آن را یکی از بهترین فیلم های ژانر وسترن تاریخ سینما می دانند.

نابخشوده تقریبا در تمامی لیست های منتشر شده با عنوان بهترین فیلم های تاریخ سینما، جایگاهی ثابت دارد. کلینت ایستوود پس از نابخشوده فیلم های موفق بسیاری ساخت، اما تا سال ۲۰۰۳ و تا زمان اکران رودخانه میستیک، هیچ کدام از آن ها نتوانست موفقیت نابخشوده را تکرار نماید. رودخانه میستیک با بازی تحسین شده شان پِن و تیم رابینز، توانست کلینت ایستوود را برای بار دوم صاحب جایزه بهترین فیلم اسکار نماید و همچنین نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی کند.

او که به نمایش فوق واقعی از حقایق موجود و همچنین پایان بندی های تلخ معروف است، در این فیلم هم از خود یک درام بی نظیر اما با پایان بندی تلخ به جای گذاشته است. تنها سه سال دیگر زمان لازم بود تا هالیوود شاهد دو شاهکار دیگر از کلینت ایستوود باشد. این بار نیز او با محوریت یک داستان جنگی به روایت دو فیلم با نام های نامه هایی از ایوجیما و پرچم های پدرانمان، تحسین منتقدین را برانگیخت. فیلم هایی که تنها مارتین اسکورسزی با شاهکارش با نام رَفتگان، توانست در مقابلش قد علم کند.

نامه های ایوجیما در چهار عنوان نامزد دریافت جایزه اسکار شد. اما نهایتا جوایز اصلی نصیب رفتگان مارتین اسکورسزی گردید. کلینت ایستوود تقریبا در این سال ها هر چند دوره یک بار نامزد دریافت جایزه اسکار بوده است. اما هنوز هم جای اسکار بهترین بازیگری در کارنامه هنری او خالی است. در انتهای این بیوگرافی به لیست برخی از معتبرترین جوایز او اشاره می کنیم.

زندگی شخصی کلینت ایستوود

کلینت اولین بار در سال ۱۹۵۳ با مَگی جانسون، پس از چند سال آشنایی ازدواج کرد که البته این ازدواج دوام زیادی نداشت و او با وُکسان تِنِس آشنا شد. حاصل این ازدواج دختری با نام کیمبِر بود. کلینت ایستوود از مگی جانسون نیز دو فرزند با نام های کیل و اَلیسون دارد. او به چند زبان به خوبی صحبت می کند و یک پیانست حرفه ای است. وی در جنگ کره نیز حضور داشته و این موضوع تاثیر خود را در بسیاری از فیلم های کلینت ایستوود گذاشته است.

برعکس چهره خشن و پرخاشگر در فیلم هایی که او در ابتدای دوران حرفه ای بازیگری اش در آن ها حضور داشته است، کلینت ایستوود بسیار مرد آرامی است. جالب است بدانید دوباره برعکس بسیاری از نقش هایش او به هیچ وجه سیگار نمی کشد و اتفاقا سبک زندگی و تغذیه ای کاملا سالم دارد.

کلینت ایستوود

فهرست آثار هنری کلینت ایستوود

بازیگری و کارگردانی – سینما

همان طور که در ابتدای مقاله گفتیم به دلیل تعدد فیلم های این بازیگر و کارگردان معتبر دنیای هالیوود، در ادامه تنها به معتبرترین فیلم هایی که وی در آن ها به عنوان بازیگر، کارگردان و یا هر دو حضور داشته است، اشاره می کنیم.

۱۹۵۸ – کمین در گذرگاه سیمارون

۱۹۶۴ – بخاطر یک مشت دلار

۱۹۶۵ – بخاطر چند دلار بیشتر

۱۹۶۶ – خوب، بد، زشت

۱۹۶۸ – فریب کوگان

۱۹۷۱ – فریب خورده

۱۹۷۱ – هَری کثیف

۱۹۷۴ – رعد و برق

۱۹۷۷ – دستکش آهنی

۱۹۷۹ – فرار از آلکاتراز

۱۹۸۲ – فایر فاکس

۱۹۸۳ – ضربه ناگهانی

۱۹۸۵ – سوارکار رنگ پریده

۱۹۹۰ – تازه وارد

۱۹۹۲ – نابخشوده

۱۹۹۳ – در خط آتش

۱۹۹۵ – پل های مدیسون کانتی

۱۹۹۷ – قدرت مطلق

۲۰۰۲ – کارِ خون

۲۰۰۳ – رودخانه میستیک

۲۰۰۴ – دختر میلیون دلاری

۲۰۰۶ – پرجم های پدران ما

۲۰۰۶ – نامه های ایوجیما

۲۰۰۸ – گرند تورینو

۲۰۱۱ – راه کوروساوا

۲۰۱۴ – تیرانداز آمریکایی

۲۰۱۸ – قطار ۱۵:۱۷ به مقصد پاریس

او نقش های بسیاری هم در سینمای خانگی و سریال های تلویزیونی ایفا کرده که در برخی از آن ها نیز به عنوان کارگردان نقش داشته است.

فهرست جوایز و افتخارات کلینت ایستوود

– کلینت ایستوود نیز یکی از رکورد داران دریافت جوایز سینمایی است. او علاوه بر چهار جایزه اسکار، سه جایزه گلدن گلوب، یک جایزه جشنواره فیلم کن؛ ۱۰ بار نامزد دریافت جایزه اسکار و ۱۲ بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده است.

– ۱ بار برنده جایزه جشنواره فیلم کن

– ۵ بار نامزد دریافت جایزه جشنواره فیلم کن

– ۳ بار نامزد دریافت جایزه بفتا

– ۳ بار دریافت جایزه سزار

* تقریبا در تمامی لیست های منتشر شده از بهترین و یا محبوب ترین هنرمندان هالیوود، نام کلینت ایستوود در میان اولین شخصیت ها وجود داشته است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.