۱۰ هشداری که نشان می دهد کمبود اعتماد به نفس دارید

نشانه های کمبود اعتماد به نفس در افراد

اعتماد به نفس می تواند به عنوان اعتقادی به توانایی های فردی و حفظ یک حس شایستگی تعریف شود. به عبارت دیگر، کمبود اعتماد به نفس می تواند به عنوان فقدان ایمان به توانایی ها و صلاحیت های فردی تعریف شود. اعتماد به نفس می تواند به عنوان محرکی برای موفقیت و رشد و توسعه فردی باشد، در حالی که کمبود عزت نفس می تواند مانع از آن شود.
دوستان عزیز سایت آگاه باشیم برای جلوگیری از سقوط در الگوهای کمبود عزت نفس پیشنهاد می کنیم که از علائم هشدار دهنده زیر یاری بجویید تا به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید. با در ادامه این مقاله ما همراه باشید.

پادکست کمبود اعتماد به نفس

۱ – زمانی که در مکان های عمومی تنها هستید، گوشی خود را بررسی می کنید

شما خود را برای ماندن در مکان های عمومی که دوستان کمی در آن جا دارید یا اصلا دوستی ندارید و کاملا تنها و غریبه هستید، ناتوان می دانید. در عوض به شدت تمایل پیدا می کنید که گوشی همراهتان هرا بررسی کنید تا خودتان را کمی اجتماعی تر نشان دهید. برای برطرف کردن این ضعف پیشنهاد می کنیم که برای تایید و اعتماد به نفس نسبت به خود، تمرین «من دوست داشتنی هستم» را امتحان کنید.

۲ – در جریان یک اختلاف برای تسکین فرد دیگر، شما عقب نشینی می کنید

اغلب این شما هستید که در گفت و گوها عقب نشینی می کنید؛ در حالی که با تبادل دیدگاه ها می توانید از درگیری جلوگیری کنید. با توصیف خود می توانید از تجربه های سخت پیشگیری کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. برای رفع این نقطه ضعف استفاده از جملات تاکیدی مانند «نظرات من مهم هستند» یا «من صادقانه زندگی می کنم» را امتحان کنید تا به صورت چشمگیری اعتماد به نفس خود را افزایش دهید.

کمبود اعتماد به نفس

۳ – قادر نیستید بدون آرایش کردن و آراستگی از خانه خارج شوید

شما از آرایش کردن و آراستگی یک حس اعتماد به نفس کاذب کسب می کنید. به جای احساس عزت نفس از درون، احساس می کنید برای این که احساس خوبی درمورد خودتان داشته باشید، نیاز دارید که همیشه و در هر شرایطی آراسته باشید. برای بالا بردن اعتماد به نفس خود در این زمینه پیشنهاد می کنیم که روزانه استفاده از جمله تاکیدی «من زیبا هستم» را امتحان نمایید تا علاوه بر افزایش اعتماد به نفس به رشد و توسعه فردی خودتان کمک کنید.

۴ – انتقاد سازنده را به صورت کاملا شخصی انجام می دهید

بعد از این که همکار شما انتقاد سازنده ای پیرامون عملکرد کاریتان به شما ارائه داد، در حمام یا هنگام رانندگی خودخوری می کنید؛ زمانی که از انتخاب شما در یک زمان انتقاد می کنند، بر سر دوستان و اعضای خانواده تان فریاد می زنید. یا این که به جای دریافت انتقاد به صورت عینی، احساسی عمل می کنید. پیشنهاد ما به شما در این مورد این است که قبل از پاسخ به انتقاد دیگران، تا ۳ بشمارید تا آرامش خود را مجدد به دست آورید.

۵ – از بیان دیدگاه های خود در گفت و گوها می ترسید

با تامل قبل از حرف زدن می توان فرصتی برای فکر بیشتر خرید، به جای این که بدون هیچ ایده ای وارد بحث شوید. شما ممکن است خود را دارای لکنت زبان پنداشته و خود را درگیر گفت و گوهای منفی درونی تان کنید. در این شرایط بهتر است هنگامی که می خواهید خود را بیشتر توصیف کنید به تنفس تان دقت کنید، تا از تفکر بیش از حد به احساسات منفی درونی بپرهیزید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

کمبود اعتماد به نفس

۶ – در تصمیم گیری های ساده بسیار مردد و دودل هستید

یکی از نشانه های اعتماد به نفس پایین این است که ذهن خود را قبل از رسیدن به یک تصمیم ساده، مانند فعالیتی که می خواهید با یک دوست انجام دهید یا نوع غذایی که می خواهید بخورید، تغییر می دهید. سپس زمانی که به تصمیم دیگری می رسید، ذهن تان را بارها و بارها تغییر می دهید. در این موقعیت ها پیشنهاد ما به شما این است که برای افزایش اعتماد به نفس خود جمله تاکیدی «من قاطع هستم و زندگی من در کنترل خودم قرار دارد» را بلند تکرار کنید تا با این روش به رشد و توسعه فردی دست پیدا کنید.

۷ – نمی توانید صلاحیت های واقعی خود را مدیریت کنید

زمانی که یک نفر یک صلاحیت واقعی به شما می دهد، به جای پذیرش صلاحیت با مهربانی، آن را بر می گردانید. توصیه ی ما این است که در این شرایط از جمله تاکیدی «من ارزش عشق را دارم» یا «من قابلیت های خوب زیادی دارم» را تمرین کنید تا بیشتر از قبل به اعتماد به نفس و رشد و توسعه فردی خودتان کمک کنید.

۸ – خیلی زود تسلیم می شوید

یکی از نشانه های مهم کمبود اعتماد به نفس این است که به جای شروع سخت کوشانه اهداف و رویاهای خود، تسلیم آن ها می شوید. در موفقیت خود اعتماد به نفس لازم را ندارید؛ بنابراین همه را با هم رها می کنید. در این شرایط بهتر است از جمله تاکیدی «من یک جست و جو کننده موفق هستم، نه یک پرهیز کننده ناتوان» را تمرین کنید تا به خوبی بر این ضعف خود غلبه نمایید.

کمبود اعتماد به نفس

۹ – خودتان را با دیگران مقایسه می کنید

به افرادی که آن ها را موفق تر نسبت به خود می پندارید توجه زیادی می کنید و در نتیجه اجازه را می دهید که ارزش خود را از دست دهید. به جای این که فقط و فقط به مسئله بپردازید، مدام به مسئله سایرین نگاه می کنید. پیشنهاد ما این است که از جمله تاکیدی «من بیش از اندازه کافی هستم» را بگویید تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

۱۰ – اگر همیشه خمیده راه می روید قطعا کمبود اعتماد به نفس دارید

کمتر پیش می آید که حالت ایستاده کامل از خود به نمایش می گذارید؛ تمام قد نمی ایستید، در عوض به بدن خود اجازه می دهید که رو به پایین خم شود، این مسئله این پیام را منتقل می کند که شما به خودتان غره نیستید. در این شرایط پیشنهاد می کنیم که هر روز چند دقیقه برای تمرکز بر روی حالات بدن خود وقت بگذارید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.