چگونگی کمک کردن به افراد عصبی – بخش سوم

چگونه می توان به افراد عصبی کمک کرد؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در ادامه ی بخش های قبلی، با ارائه ی مثالی جدید به ارائه ی راهکارهایی به چگونگی کمک کردن به افراد عصبی و آشفته می پردازیم، تا با استفاده از آن ها بتوانیم در جهت رشد و توسعه فردی این عزیزان گامی برداشته باشیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

پادکست کمک کردن به افراد عصبی

برای مثال به خانمی توجه کنید که یک منشی بسیار حرفه ای می باشد و هم زمان علاقه ی فراوانی به کارش دارد، اما به دلیل انتقادهای بد موقع و گاها بی مورد همسرش، نمی تواند به اندازه ی قبل در شغلش موثر باشد؛ به همین دلیل علاقه ی زیادی که به شغلش دارد را از دست خواهد داد و در نهایت ممکن است به این نتیجه برسد که به نفعش است تا استعفا دهد! حتی به دلیل تاثیر مثبت درآمد او بر اقتصاد خانواده، همسرش ممکن است با استعفای او از کارش کاملا مخالف باشد. در واقع در این شرایط دیگر ابراز احساسات ان خانم هیچ تاثیری نخواهد داشت به گونه ای که کم کم به شخصی ناراحت و افسرده و عصبی تبدیل می شود که خود را مقصر تمامی این اتفاقات می داند.

همان طور که در مطالب قبلی در مورد چگونگی کمک کردن به افراد عصبی، صحبت شد در این نوع مثال نیز باید از همسر به عنوان درمان کننده ی کمکی استفاده کرد. در این شرایط اگر با همسر آن خانم صحبت کنید، ممکن است بیشتر وقتتان را برای صحبت کردن در مورد شکایت های عصبی واری صرف کنید که آن شخص از خانم خود دارد و حتی بدون آن که دلیلی منطقی وجود داشته باشد آن خانم می خواهد شغل خود را کنار بگذارد.

در واقع آن مرد، به خوبی می داند که خانمش با مهارت تمام کارش را انجام می دهد و هم چنین علاقه ی زیادی به کارش دارد به صورتی که خودش هم به این موضوع اعتراف کرده و می گوید: خانم من در کارش بسیار موفق است، بنابراین زمانی که کار می کند فردی شاداب تر و سرزنده تر از زمانی است که مشغول انجام کارهای داخل خانه باشد و حتی کمتر حس عصبی بودن در او دیده می شود. در واقع چنین همسری نمی داند که خانمش به چه دلیلی می خواهد از کار خود استعفا دهد.

برای کمک کردن به افراد عصبی و چنین شخصی، باید در قدم اول به او اطمینان خاطر بدهید که مضمون صحبت های او تا حدودی درست بوده است و در این شرایط همسر او اگر از شغل خود استعفا دهد، تنها کاری کرده است که باعث می شود اعتماد به نفسی که به وسیله حضور موثرش در محل کار به دست می آورده را تخریب نماید و به جای حل مشکلش، از آن فرار کرده است و تمامی این ها عاملی برای ایجاد حس بی ارزشی و تبدیل شدن به فردی عصبی در خانم آن فرد خواهد بود.

کم کم دیگر ممکن است آن خانم حس ناخوشایندی نسبت به خود داشته، دیگر خودش را دوست نداشته باشد و حتی ممکن است به مرحله ای برسد که تمامی علت ها و معلول ها جای یکدیگر قرار گرفته و صورت مسئله به طور کلی پاک شود، در نتیجه منبع یک اصلی که باعث ایجاد حس افسردگی و یا عصبی بودن شده است کم کم نادیده گرفته می شود.

کمک کردن به افراد عصبی

تاثیرات کمک کردن به افراد عصبی در شرایط مختلف

در این حالت آن مرد پس از آن که متوجه شود شما با این مسئله که اشاره ای به بنیاد مشکل شده و با نحوه ی بررسی و رسیدگی به این اتفاق کاملا موافق هستید، احساس رضایت و خشنودی خواهد کرد و مسلما می تواند با آرامشی بیشتر و با خیالی آسوده روانه ی منزل شود؛ در نتیجه چنین شخصی تلاش می کند با روش هایی که شما به او یاد داده اید با همسر خود برخورد نماید و در نتیجه می تواند رفتار خانمش را به گونه ای نظاره گر باشد که خود از قبل انتظار داشته است. در واقع چنین شخصی از روش ها، کمک ها و راهکارهایی که به او یاد داده اید به عنوان باروت تفنگی علیه همسر خودش استفاده می کند تا بتواند از عصبی شدن او جلوگیری نماید.

این شخص مطلب را به طور دقیق متوجه شده است اما بهتر است تا به کمک او بعدهای دیگر قضیه را نیز مورد بررسی قرار دهید. مثلا می توانید به او بگویید که خانمش رفتاری غیرمنطقی و عصبی دارد چرا که می خواهد از کار خود بدون توجه به فوایدی که برایش دارد، استعفا دهد. آیا خود او نیز با همین دیدگاه به قضیه نگاه می کند؟ آیا واقعا این امکان وجود دارد که دیگر نمی تواند به اندازه گذشته در کارش موثر واقع شود؟ و در واقع همین مسئله به تنهایی باعث شده است تا کم کم همسرش اعتماد به نفسی که داشته است را از دست بدهد و در نتیجه عدم اعتماد به نفس بر تمامی بخش های دیگر زندگی او تاثیر منفی گذاشته است. آیا این امکان وجود دارد که این احساس، فشار زیادی بر او وارد می کند و باعث می شود تا به سمت کاری اقدام نماید که هیچ گونه فایده ای از لحاظ مالی و یا جهات دیگر برای او نداشته بلکه بالعکس ضرر هم داشته باشد؟

زمانی که تک تک این ها را به آن مرد یادآور شوید کم کم او نیز متوجه این مسائل خواهد شد؛ پس سعی کنید به سمت پله های بالاتر قدم بردارید و صحبت های خود را ادامه دهید. مثلا به او بگویید که همسرش به این مسائل آگاه می باشد زمانی که در گذشته نه چندان دور فرد موفق و موثری در کارش بوده است، شما پیوسته از وی در زمینه های مختلف کارهای خانه و خارج از خانه، انتقاد می کردید و از آن مرد بپرسید که آیا این مسئله از دید او درست است یا خیر؟! با این سوالات کم کم آن مرد متوجه این مسائل شده و حق را به شما می دهد و این یعنی شما برای کمک کردن به افراد عصبی موفق عمل کرده اید.

حال از او بپرسید که آیا همسرش در جریان میزان عصبانیت شوهرش از بابت استعفا می باشد؟! اگر جواب وی مثبت باشد به او متذکر شوید که اگر بخواهید از دید خانمش به تمامی این مسائل نگاه کنید متوجه می شوید که خانمش دیگر نمی تواند با انجام کارهای مفید و مثبت، خود و همسرش را راضی نماید و از کمترین مقدار توجهی که نیاز دارد از شوهرش دریافت نماید محروم می باشد و مسائلی مثل جلب رضایت و عشق شوهرش را که مورد انتظارش است به دست نمی آورد. سوال آخرتان این باشد که چگونه انتظار دارد خانمش تمامی خواسته های او را انجام دهد اما در مقابل حس ناخوشایندی به او دست داده و کم کم از شوهرش سرخورده شود؟!

مجدد از دید خانمش به مسئله نگاه کنید و به او یادآور شوید که آیا رفتار همسرش در این زمینه عاقلانه بوده است که به دلیل رفتارهای نادرست شوهرش، او را تنبیه کرده تا بتواند پاسخی برای رفتارهای ناشی از بی عدالتی همسر خود بدهد؟! حال که تمامی مسائل را با جزئیات دقیق بررسی کرده اید، سعی کنید به این تفکر برسید که مسائل همین گونه هستند که مطرح شده اند و در نتیجه آن مرد به صورت خواسته و یا ناخواسته در این مسئله مقصر بوده است.

پس به این مسئله توجه داشته باشید که با این روش، با بررسی دقیق تمامی مسایل، می توانید راهکاری برای این گونه افراد بیابید و به کمک آن ها بروید تا تعداد افراد افسرده و عصبی هر روز کمتر گردد.

کمک کردن به افراد عصبی

شناخت ترس ها، گام مهمی در کمک کردن به افراد عصبی می باشد

برای کمک کردن به افراد عصبی باید بدانید که این افراد اغلب از یک ترس مبالغه آمیزی رنج می برند، پزشکان به این حالت تشویش می گویند. ترس واقعی هنگامی به وجود می آید که احتمال وقوع خطری را از خود دور می کنید. مثل ترس از عبور از عرض خیابان، از همین رو به دو طرف خیابان نگاه نمی کنید. واهمه ی غیرمتعارف، دلواپسی و دلهره ی بیش از حد یا همان تشویش خاطر، ترسی است که افراد عصبی همراه با هر کاری به دل خود راه می دهند. در واقع همراه با هر کاری یک خطر را می بینند. آن ها حتی از راه رفتن در پیاده رو نیز واهمه دارند، زیرا به این فکر می کنند که هر لحظه امکان دارد اتومبیلی کنترل خود را از دست بدهد و به آن ها برخورد کند!

اغلب مردم به دلیل این که مورد تایید اطرافیان خود نیستند از صدمات جسمی و روانی رنج می برند. اگر بخواهیم انسان ها را نسبت به دوران بشر اولیه مقایسه کنیم باید بدانید که امروزه با صدمات جسمی کمتری روبه رو هستیم، اما گاهی با صدمات روحی روبه رو می شویم که جبران آن بسیار سخت است. از این رو گفته می شود که صدمات جسمی کمتری را متحمل می شویم زیرا می توانیم از خدمات پزشکی و پلیس بهره مند شویم و ابزارآلات بسیاری برای محافظت در برابر خطر وجود دارد هر چند در بخشی از دنیا اختراع و توسعه ابزار جنگ اتمی به رشد ترس های مدرن کمک کرده است.

یکی دیگر از ترس هایی که در انسان ها وجود دارد و شما برای کمک کردن به افراد عصبی باید از آن آگاهی داشته باشید، عدم تایید در زندگی اجتماعی می باشد، باید بدانید که این مسئله از گذشته تاکنون وجود داشته و روز به روز در حال پیشرفت است. داشتن رفتار معقول امروزه یکی از نشانه های داشتن شخصیتی والا می باشد، زیرا در صورتی که بخواهند ما را با دیگران مقایسه کنند نباید از آن ها کمتر باشیم. در واقع این مسئله هنگامی که بخواهیم خودمان را با زمان پدران مان مقایسه کنیم باعث می شود در اثبات این قضیه محکم تر گام برداریم.

100%
نظرسنجی
  • به مطلب بالا امتیاز دهید بدهید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.