۶ تکنیک کاربردی برای ایجاد یک گفتگوی تاثیرگذار

آیا می دانید یک گفتگوی تاثیرگذار باید چگونه باشد؟!

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم برای رشد و توسعه مهارت های ارتباطی شما عزیزان، به راهکارهایی اشاره کنیم که در جهت ایجاد یک گفتگوی تاثیرگذار به شما کمک فراوانی خواهد کرد. لطفا برای آشنایی با این راهکارها در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – کلمات کوتاه را جایگزین جملات طولانی کنید

همواره گفته می شود اگر در نظر دارید یک گفتگوی تاثیرگذار داشته باشید، بهتر است که از یک کلمه ساده برای بیان جملات خود استفاده کنید که درک آن برای مخاطب بسیار ساده باشد و تا جایی که می توانید کلمات ساده تر و کوتاهتری را جایگزین آن کنید، تا مخاطب بدون این که کوچکترین مکثی در خود جای دهد نسبت به معنی کلمات آگاهی پیدا کند.

این که شما از هر کلمه ای که می خواهید برای افرادی که از سطح درک پایینی برخوردار هستند استفاده کنید، اصلا صحیح نمی باشد. هرگز نباید این تصور را کنید که با استفاده از این گونه کلمات می توانید هوش و استعداد خود را جلوه گر کنید. برای داشتن یک گفتگوی تاثیرگذار ساده ترین فرم کلمات را برای صحبت کردن با مخاطب خود انتخاب کنید، این مسئله نه تنها در درک بهتر جملات به مخاطب کمک می کند، بلکه می تواند در کوتاه و مختصر بودن جملات شما نیز تاثیرگذار باشد و علاوه بر این که می توانید ارزش صحبت های خود را بالا ببرید، می توانید در گسترش ارتباطات خود بسیار موفق باشید.

معمولا کسانی از کلمات تزئینی و مبهم استفاده می کنند که به طور مداوم در حال صحبت هستند و به آن ها افراد پرگو گفته می شود. آن ها همواره در حال به کار بردن کلمات ثقیل در جملات خود هستند و به تدریج توانایی خود را در تشخیص زمان و مکان سخت گفتن از دست می دهند.

در واقع آن ها در زمانی که باید زیاد صحبت کنند تا طرف مقابل آن ها برای پذیرفتن موضوعی متقاعد شود، همه چیز را در چند جمله کوتاه خلاصه می کنند و در جایی که باید کم صحبت کنند آنقدر از کلمات گنده استفاده می کنند که حتی خودشان موضوع در حال بحث را به دست فراموشی می سپارند، از همین رو سنجیده صحبت کردن را در دستور کار خود قرار دهید تا یک گفتگوی تاثیرگذار داشته باشید.

کلمات اثربخش

۲ – از کلمات اثربخش استفاده کنید

همواره سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که نسبت به آن ها نگرش و روحیه ای مثبت دارید و می توانید با استفاده از آن ها طرف مقابل خود را متقاعد سازید. دقت داشته باشید منظور این نیست که با هر جمله ای که به زبان می آورید او را شگفت زده و متحیر کنید، بلکه جمله به کار رفته از جانب شما باید آنقدر زیبا و جذاب باشد که هم بتواند نظر او را به سمت خود جلب کند و هم به راحتی منظور شما را به طرف مقابل برساند.

شما باید به این مسئله آگاه باشید تا زمانی که تلاش نکنید و لغات جدیدی را یاد نگیرید، هرگز نمی توانید هیچ پیشرفتی در صحبت کردن و ایجاد یک گفتگوی تاثیرگذار داشته باشید. اگر همواره از کلمات تکراری استفاده کنید هیچ گاه نمی توانید در متقاعد ساختن فرد مورد نظر به موفقیت برسید. زیرا این سخنان هیچ جذابیت و اثربخشی بر روی او نخواهد داشت و به همین دلیل توجه او را جلب نمی کند.

همواره توصیه می شود در حالی که از کلمات ساده در جملات خود استفاده می کنید، مترادف آن کلمه را نیز در ذهن خود داشته باشید تا در حین صحبت کردن در صورتی که کلمه مورد نظر خود را فراموش کردید، بتوانید از مترادف آن استفاده کرده و آن را جایگزین کنید. در ضمن همیشه از کلماتی استفاده کنید که مورد پسند دیگران است. اگر به این روش عمل کنید، تعادل خاصی بین گفت و گوهای کسل کننده، کلمات تکراری و جملات طولانی ایجاد می شود و شما می توانید به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن هم از بهترین کلمات استفاده کنید و هم منظورتان را به راحتی تفهیم کنید و یک گفتگوی تاثیرگذار داشته باشید.

۳ – کلمات توصیفی و تصویری، در روحیه مخاطب اثر می گذارد

برای ایجاد یک گفتگوی تاثیرگذار همواره سعی کنید در جملات خود از کلمات جذاب، رنگین و توصیفی استفاده کنید تا در عین سادگی تصویری خاص در ذهن مخاطب به وجود آورید. در واقع زمانی که شما از این کلمات جذاب استفاده می کنید یک صفت مناسب نیز به آن نسبت دهید. در واقع هنگامی که شما به طور مرتب از یک واژه و جمله تکراری استفاده کنید گفتگو برای مخاطب شما خسته کننده می شود، اما زمانی که هر بار در جمله خود از صفات ویژه و گیرایی برای برخی کلمات استفاده کنید، می تواند باعث شود که شنونده ارتباط بیشتری با شما برقرار کند.

از کلمات تکراری جلوگیری کنید

۴ – از به کارگیری عبارات تکراری اجتناب کنید

همواره سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که می دانید در نگرش و روحیه طرف مقابل تاثیر بسیار زیادی دارد و می تواند در ایجاد گفتگوی تاثیرگذار نقش زیادی ایفا کند. این جمله به این معنی نیست که شما در هر جمله ای که به زبان می آورید طرف مقابل را شگفت زده و یا متحیر کنید، بلکه شما باید آنقدر زیبا و جذاب سخن بگویید که هم نظر او را به سمت خود جلب کنید و هم به راحتی منظورتان را به او برسانید.

آگاه باشید، تا زمانی که تلاش نکنید و لغات جدیدی را یاد نگیرید، هرگز در صحبت کردن و ایجاد یک گفتگوی تاثیرگذار هیچ پیشرفتی نخواهید داشت. اگر همواره از کلمات تکراری استفاده کنید، نمی توانید در متقاعد کردن دیگران موفق شوید؛ زیرا سخنان نمی تواند اثربخشی بر روی آن ها داشته باشد و نظر آن ها را به سمت شما جلب کند.

از همین رو توصیه می شود که از به کار بردن واژه هایی همچون حقیقتا به شدت دوری کنید. هنگامی که این واژه را در جملات خود استفاده می کنید در واقع نظر مخاطب به این واژه جلب می شود و هیچ علاقه ای به شنیدن ادامه جملات شما ندارد.

پس از این که نسبت به این مسئله آگاهی پیدا کردید، نکته دیگری که اهمیت دارد این است که باید نسبت به بیان هر جمله ای که می گویید آگاهی کاملی داشته باشید. این روش به شما کمک می کند که از به کار بردن واژگان و عبارات تکراری اجتناب کنید تا سنجیده و دقیق سخن بگویید و یک گفتگوی تاثیرگذار داشته باشید.

۵ – نامفهوم و مبهم سخن نگویید

برای این که یک گفتگوی تاثیرگذار داشته باشید، هیچ گاه از اصطلاحات ناآشنا و کلمات مبهم و پیچیده استفاده نکنید. دقت داشته باشید این که در جملات خود از چه واژه ها و کلماتی استفاده می کنید کاملا به خودتان مربوط می شود؛ اما مسئله ای که باید نسبت به آن آگاهی داشته باشید این است که کلمات به کار رفته کاملا ساده و از نظر معنایی نیز ساده تر از آن چیزی هستند که حتی تصورش را می کنید. زیرا تنها در آن صورت است که می توانید اطمینان داشته باشید که به نتیجه دلخواه دست پیدا خواهید کرد.

همچنین هرگز به این مسئله توجه نکنید که چون ۹۰ درصد مخاطبان شما منظورتان را متوجه می شوند، پس می توان نتیجه گرفت که فقط باید به اندازه درک آن ها صحبت کرد و باقی مانده افراد از سطح درک پایینی برخوردار می باشند. از همین رو باید دقت داشته باشید که همواره به گونه ای سخن بگویید که در درجه اول همان ۱۰ درصدی که سطح درک پایینی دارند، به عمق صحبت های شما پی ببرند و سپس می توانید مطمئن باشید که باقی مانده افراد نیز منظور شما را به خوبی درک کرده اند و توانسته اند از پس آن بربیایند.

گفتگوی تاثیرگذار

۶ – هر کلمه را با دقت و تمرکز انتخاب کنید

نکته ی آخری که باید در ایجاد یک گفتگوی تاثیرگذار به آن اشاره کنیم، این است که باید هر کلمه ای که به زبان می آورید را با نهایت دقت انتخاب کنید. در واقع مخاطب شما به هیچ وجه نمی تواند تشخیص دهد که منظور شما از جمله ای که بیان کردید چیست؛ مگر این که آن را به درستی و با ساده ترین کلمات به کار برده باشید.

از همین رو همواره توصیه می شود که در به کار بردن کلمات خود دقت لازم را داشته باشید و قبل از سخن گفتن مسئله را کاملا تجزیه و تحلیل نمائید و سپس با ارائه دلیل و مثال، جمله تان را تفهیم کنید. هرگز فراموش نکنید که شما باید با نحوه صحیح صحبت کردن و چگونگی یک گفتگوی تاثیرگذار آشنا شوید و بدانید که چگونه باید به طور شفاهی یا از طریق نوشتن، زبان خود را برای جلب نظر مخاطب به کار گیرید. این روش یکی از بهترین روش های موجود برای برقراری ارتباط با مخاطبان می باشد.

هنگامی که از کلمات ساده و قابل فهم در جملات خود استفاده می کنید، باعث می شود که تصویری از آن چیزی که مد نظر دارید در ذهن مخاطب ایجاد شود و او را با شور و اشتیاق بیشتری به سمت صحبت کردن با شما سوق دهد. از همین رو هرگاه تصمیم گرفتید که در رابطه با مسئله ای صحبت کنید در ابتدا تصویری از آن چه که می خواهید به زبان بیاورید را در ذهن خود شکل دهید، تا زمانی که تصویری در ذهنتان نداشته باشید هیچ گاه نمی توانید تصویر مورد نظر را در ذهن مخاطب ایجاد کنید و همین مسئله می تواند باعث سوق دادن رابطه شما به سمت تاریکی شود. کاملا درست است که به کار بردن یک کلمه اشتباه تصویری غلط در ذهن مخاطب ایجاد می کند.

هنگامی که مخاطب شما فردی فارسی زبان است، ولی شما در حین صحبت کردن به طور مداوم کلمات انگلیسی را به کار می برید او نمی داند که منظور شما از به کارگیری واژه مربوطه چیست از همین رو هیچ گاه میل و رغبتی پیدا نمی کند تا دوباره با شما هم صحبت شود. از همین رو به خاطر داشته باشید که انتخاب هر کلمه به گیرنده بستگی دارد. این نکته را بدانید که کلمات ابزار مناسب و ضروری برای برقراری ارتباط محسوب می شوند از همین رو در انتخاب آن ها دقت کنید تا یک گفتگوی تاثیرگذار داشته باشید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.