۷ تکنیک شگفت انگیز برای ایجاد یک گفتگوی گرم و صمیمانه

چگونه یک گفتگوی گرم و صمیمانه داشته باشیم

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم برای کمک به ارتقای مهارت های ارتباطی شما عزیزان و ایجاد یک گفتگوی گرم و صمیمانه به ۷ تکنیک خوب و کارساز اشاره کنیم. برای اطلاع از این تکنیک های فوق العاده در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – موضوعات مورد علاقه خود را محدود کنید

معمولا افرادی که گفتگوهای کوتاه را نوعی چالش برای خود می دانند، همواره به موضوعات کمی علاقه دارند و سعی دارند تنها در مورد موضوعات کمی صحبت کنند و مکالمات آنان در همان اندازه باقی خواهد ماند. در بسیاری از مواقع این تکنیک کارساز خواهد بود، اما باید بدانید در صورتی که این رفتار را ادامه دهید در ایجاد یک گفتگوی گرم و صمیمانه ناتوان خواهید بود.

اگر برای شروع یک مکالمه موضوعی را مطرح کنید و آن موضوع هرگز به یک موضوع تبدیل نشود، نباید نا امید شوید. بلکه باید به آن درجه برسید که دامنه موضوعات شما آنقدر گسترده باشد تا هر لحظه موضوع دیگری را جایگزین کنید. برای افزایش و گسترش این دامنه باید به طور مکرر مجله بخوانید و یا در وب سایت ها به گشت و گذار بپردازید.

همچنین باید این مسئله را در نظر بگیرید که کنجکاو بودن و این که شما شنونده خوبی باشید، می تواند کمک کند تا یک گفتگوی موفقیت آمیز را آغاز کنید. در واقع چیزی که شما از مکالمه فعلی خود یاد می گیرید، می تواند موضوع خوبی برای شروع مکالمه با افراد دیگر باشد.

گفتگوی گرم و صمیمانه

۲ – این که در مکالمات تصادفی اطلاعات عمومی داشته باشید بسیار موثر و نتیجه بخش خواهد بود

وقتی در یک رویداد بسیار مهم در حال گفتگوی گرم و صمیمانه هستید، این مسئله که شما در رابطه با موضوعات مختلف هر چند بسیار کم اطلاعات داشته باشید، می تواند نقش بسیار مهمی داشته باشد. دقت داشته باشید نیازی نیست که در حین صحبت کردن مقام برتر را به دست آورید، تنها آگاهی در آن زمینه و چگونگی صحبت شما در رابطه با آن موضوع و همچنین نظر دادن می تواند کفایت کند.

سعی کنید همواره روزنامه بخوانید و اخبار گوش کنید و یا در اینترنت به گشت و گذار بپردازید. این که شما در رابطه با مطالبی که می خواهید تا چه اندازه متخصص باشید اصلا اهمیتی ندارد؛ تنها داشتن اطلاعات بسیار کوتاه و مفید می تواند به موضوعات مورد بحث جذابیت ببخشد و در گفتگوی گرم و صمیمانه هیجان ایجاد کند.

۳ – همواره سعی کنید موضوعات مرتبط را انتخاب کنید

وقتی در نظر دارید یک گفتگو را با شخصی جدید در پیش بگیرید، باید یک موضوع بسیار جذاب و پر اهمیت را انتخاب کنید. دقت داشته باشید این مسئله که موضوع انتخابی شما به هر دوی شما ارتباط داشته باشد می تواند به اندازه کافی آن را جذاب نگه دارد. موضوع شما باید بتواند به این سوال پاسخ درستی بدهد: چرا در حال حاضر در حال صحبت درباره آن موضوع با من هستید؟ اگر در حال صحبت درباره ورزش و تیم محبوبتان هستید در حالی که طرف مقابل علاقه ای به ورزش ندارد، به این معنی است که شما در حال از دست دادن گفتگوی گرم و صمیمانه و حتی شبکه خود هستید.

این که بتوانید از طرف مقابل خود سوالات طبقه بندی شده بپرسید، می تواند کمک کند تا یک گفتگوی بسیار جذاب و دو طرفه را تشکیل دهید. این سوالات طبقه بندی شده عبارتند از: مشغول به انجام چه کاری هستید؟ کجا زندگی می کنید. در واقع وقتی افراد به این سوالات پاسخ می دهند، به عبارتی موضوع شما را تثبیت کرده اند و حال شما می توانید حول این موضوع، مکالمه ی جدیدی را آغاز کنید و برای ایجاد یک گفتگوی گرم و صمیمانه تلاش کنید.

۴ – یک مکالمه نیاز به صحبت کردن و گوش دادن دارد؛ هر دو را انجام دهید

مطمئنا در طول یک مکالمه با این وضعیت روبرو شده اید که در لحظه ای فرد از صحبت باز می ایستد و طرف مقابل گفتگو را ادامه می دهد. در واقع نکته ای که وجود دارد این است که شما باید بدانید که در کدام نقطه باید سکوت کنید و یا این که سوال جدیدی را مطرح نمائید.

این مسئله که به انتقال صحبت معروف است برای کسانی که در سخنوری بسیار ماهر هستند آسان بوده، زیرا آن ها به خوبی می دانند که در چه زمانی باید از صحبت دست بردارند و ادامه گفتگو را به طرف مقابل خود انتقال دهند. گفتگو کننده های بد در بسیاری از مواقع به صورت مداوم صحبت می کنند و یا زمانی که باید سکوت پیشه کنند صحبت های خود را از سر می گیرند.

برای ایجاد یک گفتگوی گرم و صمیمانه، اگر در حال گفتگو هستید، سعی کنید با مطرح کردن یک سوال و یا توقف در حین صحبت های خود فرصت انتقال را برای طرف مقابل خود ایجاد نمائید. در واقع هنگامی که شما صحبت های خود را متوقف می نمایید این فرصت را به طرف مقابل خود می دهید که برای شروع صحبت های خود اطمینان لازم را به دست آورد. حال نوبت شماست که با دقت به صحبت های او گوش دهید تا در فرصتی مناسب دوباره انتقال گفتگو را قبول کنید. این چرخه معمولا تا زمانی که به نتیجه ای دلخواه برسید ادامه خواهد داشت.

هدایت مکالمه

۵ – سعی کنید مکالمه را هدایت کنید

زمانی که در حال مکالمه هستید متوجه می شوید که تمایل بسیار شدیدی به تغییر موضوع دارید و این مسئله در اغلب موارد به تغییر خلق و خوی شما و همچنین خسته کننده بودن موضوع ارتباط دارد. اما باید بدانید که این مسئله نمی تواند تنها از جانب شما رخ دهد، زیرا کاملا می تواند بی ادبی تلقی شود. از همین رو باید این مسئله را به نوعی با او در میان بگذارید. دقت داشته باشید در برخی موارد این تغییر موضوع می تواند طرف مقابل را نیز خوشحال کند و تاثیر مثبتی روی گفتگوی گرم و صمیمانه شما داشته باشد.

شما با رعایت کردن مسائل زیر به راحتی می توانید مسیر مکالمه را تغییر دهید و هیچ مشکلی را نیز به وجود نیاورید. به عنوان مثال وقتی طرف مقابل در حال صحبت در رابطه با نوه های خود می باشد، شما می توانید موضوع را به سمت والدین، پیری و… سوق دهید. البته شما می توانید از تغییر مکالمه یک دفعه ای نیز استفاده کنید که البته این مسئله خیلی توصیه نمی شود، زیرا در اکثر مواقع طرف مقابل دلخور خواهد شد. نکته ی دیگری که اهمیت دارد این است که شما باید زمان تغییر موضوع را نیز تشخیص دهید و درست در زمان مهم آن را تغییر دهید.

۶ – با روشی مناسب مخالفت خود را اعلام نمائید

مطمئنا زمانی فرا می رسد که شما تمایل بسیار شدیدی برای حفظ گفتگوی گرم و صمیمانه خود با طرف مقابل دارید، از طرف دیگر علاقه بسیار زیادی دارید تا رابطه خود را با او حفظ کنید، اما با صحبت های او کاملا مخالف هستید. دقت داشته باشید شما به راحتی و بدون این که صدایی از خود منتشر کنید، می توانید مخالفت خود را اعلام کنید و هیچ گونه خطری را نیز متوجه خود نکنید. اما گاهی پیش می آید که احساس می کنید اکنون زمان آن است که احساسات و افکار و حتی نظرات خود را به دیگران بازگو کنید.

شما باید به این مسئله واقف باشید که باید به تمامی افکار و عقایدی که مردم از خود نشان می دهند، احترام بگذارید. سپس یک گام به جلو بردارید و سعی کنید تفکر طرف مقابل خود را از نقطه نظر آن ها درک کنید. مسلما شما تا موقعی که همانند آن ها فکر نکنید، نمی توانید با آن ها موافقت کنید و آن ها را درک کنید. از همین رو اگر در نظر دارید با افکار و عقاید طرف مقابل خود مخالفت کنید باید در ابتدا نظرات او را تایید و تصدیق کرده و سپس نقطه نظر خود را به آن اضافه کنید تا یک گفتگوی گرم و صمیمانه داشته باشید.

ترک مکالمه

۷ – هنگامی که متوجه می شوید مکالمه به پایان رسیده است آن را ترک کنید

هنگامی که یک گفتگوی گرم و صمیمانه به خوبی پیش می رود، هماهنگی بالایی در بین گفتگو کنندگان به وجود می آید. وضعیت بدن، زمانبندی، سرعت صحبت و حتی تنفس ها نیز مشابه می شود و سخن گویان اغلب نزدیک به هم قرار گرفته اند. آن ها همواره حرکات مشابهی دارند و در صورتی که مکالمه پایان می یابد، آن ها به صورت کاملا یکسان پایان مکالمه را درک می کنند و می دانند که دیگر نباید ادامه دهند. نکته ای که وجود دارد این است که اگر یکی از گفتگوکنندگان سعی داشته باشد تا به ادامه مکالمه بپردازد، مطمئنا ناراحت کننده و ناخوش آیند خواهد بود.

هنگامی که متوجه می شوید مکالمه به پایان رسیده است حرکت کنید. اگر این یک جلسه یک به یک باشد وقت آن جلسه را به اتمام برسانید و اگر در یک رویداد در حال گفتگو باشید، زمان دیدار با فرد دیگری فرا رسیده است و شما می توانید با تبادل کارت پایان آن مکالمه را اعلام کنید. همچنین می توانید با بیان جملاتی نظیر: صحبت کردن با شما برای من بسیار خوب بود، ولی افراد دیگری نیز وجود دارند که باید با آن ها صحبت کنم. سپس آرام آرام حرکت خود را ادامه دهید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.