۱۰ قانون موفقیت از زبان ایلان ماسک

رازهای موفقیت ایلان ماسک بنیان گذار اسپیس ایکس

ایلان ماسک (Elon Musk) از نظر آینده نگری بی همتا است. ایلان ماسک از آن دسته کارآفرین هایی است که می تواند دنیا را تغییر دهد. این کارآفرین آمریکایی، مبتکر و سرمایه گذاری فوق العاده است. شهرت ایلان ماسک بیشتر به خاطر نقش او به عنوان مدیر ارشد اجرایی شرکت تسلا موتورز، سازنده ماشین های الکترونیکی، است. البته افتخارات ماسک تنها به تسلا موتورز محدود نمی شود. ایلان ماسک، یکی از بنیان گذاران سیستم انتقال پول آنلاین یعنی پی پال و برنامه فضایی تجاری اسپیس ایکس (SpaceX) است. در واقع، ایلان ماسک را می توان ترکیبی از مخترع و سازنده دانست. او به خوبی با قوانین موفقیت آشنایی دارد و می تواند هر ایده ای را به بهترین شکل اجرا کند.

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله می خواهیم ۱۰ رمز موفقیت ایلان ماسک را بررسی کنیم. از شما می خواهیم با ما همراه باشید تا به اسرار پیروزی این فرد بی نظیر پی ببریم.

پادکست ۱۰ قانون موفقیت از زبان ایلان ماسک

۱ – چشم اندازی بزرگ و فوق العاده داشته باشید

اگر می خواهید رهبری بزرگ و تاثیرگذار باشید، باید چشم اندازی قدرتمند داشته باشید. رهبران موفق، چشم اندازهای قدرتمندی دارند. آن ها این چشم اندازهای متمایز را با دیگر افراد به اشتراک می گذارند و برای دستیابی به آن به دنبال طرح اجرایی می گردند. ایلان ماسک از آن دسته افرادی است که همواره دیدگاه های انقلابی و تحول آفرین داشته است.

فرق میان افراد عادی و رهبران قدرتمند، چشم انداز آن ها به مسائل مختلف است. مثلا وقتی ایلان ماسک به مشکل ترافیک فکر می کند، برای حل کردن آن، یک خط راه آهن پر سرعت با عنوان هایپرلوپ (Hyperloop) راه اندازی می کند که مسافران را ظرف ۳۰ دقیقه از لوس آنجلس به سن فرانسیسکو انتقال می دهد؛ سرعت این قطار ۸۰۰ مایل بر ساعت است. این نمونه ای از طرز تفکر ایلان ماسک است که از نظر ایده پردازی های بزرگ در دنیا بی نظیر می باشد.

۲ – اگر می خواهید ایده های خود را کامل کنید، از نظرات دیگران استفاده کنید

گفتیم که یکی از ایده های ایلان ماسک، راه اندازی قطاری افسانه ای به نام هایپرلوپ است. در ابتدا، ایلان ماسک این ایده را به عنوان ایده ای باز به عموم مردم ارائه کرد. هدف او از انجام این کار این بود که مردم درباره این موضوع نظر بدهند و بخش های مختلف ایده را کامل تر کنند. نتیجه این کار، کامل شدن ایده هایپرلوپ بود. رهبران بزرگ به دنبال راه هایی می گردند که برای حل مشکلات و مسائل از گروه های بزرگ کمک بگیرند.

فکرکردن

۳ – محصولات بزرگ، نتیجه بزرگ فکر کردن هستند؛ پس بزرگ فکر کنید

همه اقدامات ایلان ماسک بزرگ و متمایز هستند. پی پال، تسلا موتورز، اسپیس ایکس و سولارسیتی (SolarCity) همگی نتیجه بزرگ فکر کردن او هستند چون عادت دارد که محصولات بزرگ بسازد و به همه مردم توصیه می کند که محصولات بزرگ بسازند. یکی از وظایف ایلان ماسک در سال ۲۰۰۸، طراحی ماشین برقی اسپورت به نام Tesla Roadster بود. او بعد از ساختن این محصول بزرگ برنده جایزه شد و با فروش آن به ۳۱ کشور دنیا به سود بسیار خوبی رسید. این موضوع نتیجه ساخت محصولی بزرگ بود.

۴ – در کار خود به صداقت داشتن متعهد باشید

ایلان ماسک پیشنهاد می کند که افراد با صداقت و درستی کار کنند تا اعتبار بیشتری کسب کنند. خود او نیز در کارش به صداقت و راستگو بودن متعهد است. وقتی می خواست کار در شرکت تسلا را شروع کند، از دولت وام گرفت. مدت ها پیش، او قسمت بزرگی از وام حمایتی دولت را پرداخت کرد. ایلان ماسک به این موضوع باور دارند که راستگو بودن، از بهترین مسیرها برای رسیدن به موفقیت است.

۵ – اعتماد به نفس داشته باشید

رهبران بزرگ اعتماد به نفس و خود باوری دارند. این موضوع در ایلان ماسک به وضوح دیده می شود. او به قدری به خود و توانایی هایش ایمان دارد که برای رسیدن به اهداف خاص و متفاوتش دست به کار می شود. گاهی اوقات، ماسک از پولهای شخصی خود برای تامین مالی پروژه اش استفاده می کند. دلیل این موضوع این است که ایلان ماسک به موفقیت خود و کارهایش ایمان دارد و مطمئن است که شکست نمی خورد. در نتیجه از ثروت شخصی خود در کارهایش استفاده می کند.

۶ – وقتی خوب بودن یک ایده مشخص می شود که اجرا شود

اگر ایده های خوب اجرا نشوند، فقط در حد یک فکر باقی می مانند. اگر ایده های خوب به درستی اجرا شوند، موفقیت های بزرگ حاصل می شوند. ایلان ماسک به رهبران امروزی توصیه می کند که هم ابتکار عمل داشته باشند و هم عملگرا باشند. یکی از موضوعات در اجرای اهداف، توجه به توانایی ها و محدودیت ها است. اگر می خواهید به موفقیت برسید، باید به شرایطتان توجه کنید.

اجازه دهید برای شما مثالی بزنیم. گفتیم که قرار است ایده هایپرلوپ اجرا شود؛ اما در حال حاضر آقای ماسک اولویت های بزرگتری دارد؛ در نتیجه اجرای این پروژه را به دیگر افراد سپرده است.

۷ – از شکست های خود درس بگیرید

مانند تمام رهبران بزرگ تاریخ، ایلان ماسک به محض شکست خوردن از ادامه مسیر منصرف نمی شود. او به خوبی می داند که شکست خوردن، نوعی بازخورد است و مقدمه ای است برای رسیدن به موفقیت. ماسک در یکی از پروژه های خود یعنی فراهم کردن امکان پرواز به سیاره های دیگر، باور داشت که می تواند هزینه های سفرهای فضایی را کاهش دهد و کاری کند که مردم بتوانند به این مسافرت ها بروند.

وقتی او داشت روی این پروژه کار می کرد، در هنگام طراحی و آزمایش با مشکل مواجه شد و از برنامه ریزی اش عقب افتاد. زمان بندی اولیه این پروژه با شکست روبرو شد؛ زیرا موتور ماشین آتش گرفت. اما هیچ کدام از اتفاقات باعث دلسردی او نشد و او به جای ترک پروژه و انصراف از انجام آن، از شکست های خود درس گرفت و جزئیات را اصلاح کرد. در نتیجه استقامت داشتن ایلان ماسک، اولین موفقیت او در سال ۲۰۱۰ ظاهر شد و ساخت راکت فالکون با موفقیت به پایان رسید.

ایلان ماسک

۸ – بخواهید که دنیا را متحول کنید

یکی از خصوصیات منحصر به فرد ایلان ماسک این است که هرگز از دگرگونی و ایجاد تغییر و تحول نمی ترسد. ایده هایپرلوپ او، ذهنیت افراد را نسبت به مساله حمل و نقل به صورت کلی تغییر داد. ایلان ماسک به گونه ای متفاوت فکر می کند. او تمام واقعیات را نادیده می گیرد و چیزهای کاملا جدیدی می سازد. تمام افراد متخصص از طرز تفکر او متعجب شده اند. شرکت تسلا، یکی از شرکت های متفاوت در دنیا است که هر روز بهتر و بهتر می شود.

۹ – دائما در حال یادگیری باشید

دنیا را مانند دانشگاه دائمی خود بدانید. رهبران تاثیرگذار مانند ایلان ماسک به صورت دائم ایده می دهند. او می تواند ارتباط بین دو موضوع را به گونه ای ببیند و درک کند که دیگران قادر به دیدن آن نیستند. به همین دلیل است که تاکنون تعداد زیادی جهش های بزرگ و رو به جلو داشته است. او مطالعه و یادگیری مداوم را جزو کارهای مهم خود قرار داده است و به دیگران نیز توصیه می کند که دائماً در حال یادگیری و کسب تجربه باشند.

۱۰ – شبکه سازی کنید و ارتباطات خود را جدی بگیرید

عصر، عصر ارتباطات است. شبکه سازی، از جمله مهم ترین مهارت های یک انسان موفق و موثر است. ایلان ماسک به خوبی با اهمیت شبکه سازی و ایجاد ارتباطات سازنده آشنایی دارد. او در دوران دانشجویی خود با افراد جالبی که دوست داشت، تماس می گرفت یا آن ها را ملاقات می کرد. یکی از این افراد «پیتر نیکلسون»، مدیر اجرایی ارشد بانک نوا اسکوشیا بود.

این تماس تلفنی منجر به ملاقات وی با نیکلسون و گذراندن دوره کارآموزی در بانک شد. ایلان ماسک دوران کارآموزی خود را با موفقیت به پایان رساند. مدتی بعد، او از تجربه کار در بانک استفاده کرد و سرویس پرداخت دیجیتالی یعنی پی پال را راه اندازی کرد. این موضوع تاثیر شبکه سازی و ارتباطات در موفقیت ایلان ماسک را به خوبی نشان می دهد.

۱۰ نکته مهم برای رسیدن به موفقیت از زبان ایلان ماسک را خواندید. کسی که یکی از بزرگان در زمینه کارآفرینی است و جایگاه والایی در صنعت دارد. با الگوبرداری از افراد موفق، شما نیز می توانید سریع تر از پله های موفقیت بالا بروید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.