۹ گام طلایی برای والدین جهت افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

والدین خوب برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوان خود از این روش ها استفاده می کنند

دوستان عزیز سایت آگاه باشیم در این مقاله قصد داریم به روش های صحیح تربیت فرزند و افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان بپردازیم. لطفا در ادامه با ما همراه باشید.

۱ – مسئولیت پذیری را در آن ها افزایش دهید

وقتی مسئولیتی را بر عهده نوجوانتان می گذارید، این حس را به آنان القا می کنید که در خانواده از اهمیت بالایی برخوردار هستند. با این کار اعتماد به نفس در نوجوانان شما افزایش پیدا می کند و با اراده بیشتری کارها را پیش می برند. مشارکت یکی از عوامل تاثیرگذار برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان محسوب می شود.

تمام ویژگی های عزت نفس در احساس مسئولیت پذیری مشخص است، هر چه افراد اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند، مسئولیتی که متقبل می شوند بیشتر خواهند بود. وقتی که بتوانید به حرف های نوجوانتان گوش دهید و این گوش دادن، حمایت و قدردانی شما را با خود به همراه داشته باشد، او به این نتیجه می رسد که انجام دادن برخی کارها و قبول مسئولیت خیلی سخت نیست؛ و باعث جذب اعتماد در خانواده می شود.

از همین رو بهتر است که والدین از گام های کوچک شروع کنند. آن ها در ابتدا باید مسئولیت های کوتاه را به نوجوان ها بسپارند و همواره مشوق آن ها باشند. این که والدین و بچه ها با هم اختلاف داشته باشند، امری بسیار عادی است. اما باید بدانید که قبول مسئولیت اغلب تغییراتی در خط مشی خانواده ایجاد می کند که باید آن ها را پذیرفت.

رفتار الگوسازی

۲ – رفتار مسئولانه را الگوسازی کنید

این که نوجوانان مسئولیت کاری را بر عهده بگیرند، انگار گامی مهم و بزرگ در مسیر زندگی خود برداشته اند. این که از آن ها انتظار داشته باشید که مسئولیتی را به صورت ناگهانی بر عهده بگیرند و آن را به خوبی انجام دهند، کاملا عقیده ای اشتباه است. شما ابتدا باید به عنوان یک الگو کارها را انجام داده، سپس کاری کنید که نوجوانتان به مرور در موقعیت این مسئولیت را بر عهده بگیرد و آن را به نتیجه برساند.

این که به نوجوانتان این اجازه را بدهید تا هنگامی که در انجام برخی از مسئولیت ها با شکست مواجه می شوید، شما را ببیند، در واقع این مسئله را به او یاد می دهید که شکست بخشی از زندگی است که نمی توان آن را تغییر داد؛ بلکه تنها می توان از آن درس گرفت.

برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان سعی کنید ابتدا از انجام کارهای کوچک خانه شروع کنید. به عنوان مثال از او بخواهید که لامپ، لاستیک و یا روغن ماشین را تعویض کند. این شرایط به مرور به او می آموزد که تا چه اندازه می تواند سودمند باشد.

۳ – با هم به توافق برسید

وقتی چیزی که از نوجوانتان می خواهید را به زبان بیاورید، این امکان را فراهم می آورد تا مسئولیت پذیری را در او تقویت کنید و همچنین آن کار با موفقیت بیشتری انجام شود. اگر مشکلی ایجاد شد، او هیچ نگرانی از بابت عصبانیت شما نداشته باشد، زیرا قبل از آن با هم به توافقاتی رسیده بودید.

برای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان شما باید سعی کنید همواره رفتار مشخصی با آن ها داشته باشید. آن ها به زودی وارد مرحله ی بزرگسالی می شوند و باید متعهد شوند که کارها را به بهترین شکل عملی کنند. به عنوان مثال به نوجوان خود بگویید: «از تو انتظار دارم به جای این که لباس هایت را در همه جای اتاق پخش کنی، آن ها را مرتب در کمد لباس ها بگذاری. می توانیم روی این موضوع با هم به توافق برسیم.» شما باید همیشه آماده گفتگو با او باشید. طرز فکر و رفتاری که می خواهید داشته باشید را مشخص کنید و نسبت به انجام آن ها انعطاف پذیر باشید.

۴ – روی مدیریت هزینه ها کار کنید

شما همواره برای هزینه هایی که در نظر دارید باید بودجه ای مشخص در نظر بگیرید. در اکثر مواقع توصیه می شود که در ابتدای هفته هزینه های مربوط به خود و فرزندتان را بنویسید و به او بگویید که چگونه هزینه های پیش آمده در طول ماه، موجب کاهش بودجه می شود. شما از این طریق می توانید به نوجوان خود نشان دهید که پول از کجا می آید، و او یاد می گیرد که چگونه رقم های کوچک می توانند رقمی عمده را تشکیل دهند. بنابراین برای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان، بهتر است از آن ها بخواهید که بخشی از بودجه را مدیریت کنند.

۵ – به کار بردن واژه ی مسئولیت

وقتی تصمیم می گیرید مسئولیت کاری را به نوجوانتان بسپارید، از واژه ی مسئول بودن حتما در جملات خود استفاده کنید. همواره سعی کنید مراقب جملات خود باشید و قبل از این که جملات را بیان کنید، حتما به آن ها فکر کنید.

۶ – حمایت از استقلال نوجوان ها

وقتی مسئولیت کاری را بر عهده ی نوجوان ها می گذارید زمانی توانسته اید از او حمایت کنید که اجازه دهید کارها را به روش خودش انجام دهد. مسئولیتی که شما دارید این است که قبل از سپردن مسئولیت به نوجوان خود، مهارت های لازم را در او پرورش دهید و سپس برای کسب اولین حرکت او دست به خطر بزنید.

«استقلال فردی؛ حسی است که به فرد اجازه می دهد در دنیا با اطمینان، با مسائل روبرو شود»

شاید این مسئله مقداری نامفهوم باشد، اما باید بدانید که نوجوانان برای این که بتوانند انتخاب ها و تعهدات خود را اداره کنند، باید مقداری خودآزار باشند. نوجوانان همواره خواستار استقلال هستند و این مسئله لازمه ی اعتماد به نفس در نوجوانان است، این که خودمختار باشند تا بتوانند از شما جدا شده و در جامعه سری بلند کنند. شاید هنوز تصور می کنید که آن ها بچه هستند، اما در زمانی دیگر آن ها را همچون یک فرد بالغ می بینید. اما شما باید این مسئله را قبول کنید که فرزندتان برای رسیدن به استقلال باید فردی قابل اعتماد و با استعداد باشد.

اعتماد به نفس در نوجوانان

۷ – مسیر مستقل شدن را به آن ها نشان دهید

در مرحله ی نوجوانی به طور خودکاری مقداری از حضور والدین در زندگی فرزندشان کاسته می شود. شما باید این واقعیت را بپذیرید که فرزند شما اکنون به دنبال این است که بتواند زندگی خود را اداره کند پس سعی کنید او را برای یک زندگی مستقل و خوب آماده کنید. شما باید تغییرات ظاهری او را بپذیرید، به تنهایی و خلوتش احترام بگذارید و در هر زمان که به شما نیاز دارد در کنارش حضور داشته باشید. همچنین هنگامی که او را وادار می کنید که به انجام کارهای خانه و یا مدرسه بپردازد باید بدانید که این کار در اکثر مواقع تعادلی را به همراه خواهد داشت و روند بزرگ شدن او را تصدیق می کند.

۸ – فرصت ها را از دست ندهید

وقتی که فرزندان شما مسئولیتی را بر عهده می گیرند، احساس استقلال در آن ها به شکل غیرقابل باوری افزایش پیدا می کنند، و همین موضوع باعث تقویت اعتماد به نفس در نوجوان می شود. به عنوان مثال شما می بینید که پسر نوجوانتان علاقه ی شدیدی به ظاهر خویش دارد، او علاوه بر این که از انواع ژل موهای معروف و لباس های مختلف استفاده می کند، به طور مرتب آن ها را اتو می کشد. از همین رو تصمیم می گیرید که به اتو کردن لباس هایش پایان دهید و همچنین مسئولیت خرید لوازم شخصی اش را به او واگذار کنید. در این بین تعریف کردن از ظاهر او را فراموش نکنید.

۹ – او را تنها نگذارید

به نوجوانتان این اجازه را بدهید که تغییرات خلقی خود را سپری کند. اگر برای مدتی ساکت شده است و یا حالتی پریشان و هیجانی دارد، سعی کنید خودتان را کنترل کرده و سوالات بی منطقی را مطرح نکنید. این دوران پر از تغییراتی است که در درون نوجوانان اتفاق می افتد. برای تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان، خوب است وقتی آن ها از مدرسه به خانه می آیند، سعی کنید ساعاتی آرامش بخش را برایشان فراهم کنید.

این کار شرایطی را برایش فراهم می آورد که مقداری از فشارهای مدرسه از شانه هایش برداشته شود و سپس شروع به انجام تکالیف مدرسه و سایر مسئولیت هایی که بر عهده اش گذاشته اید برود. او به خوبی درک می کند که شما برای نیازهایش احترام قائل هستید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.