۱۹ روش استفاده از تفکر خلاق در محیط کار برای بهبود کسب و کار

روش های استفاده از تفکر خلاقانه در محیط کار

دنیای ما با سرعت زیادی در حال تغییر است. به همین منظور ما باید خود را به طور مداوم با فناوری های جدید و صنایع در حال تغییر، سازگار کنیم. کارفرمایان به دنبال کارکنانی هستند که بتوانند مشکلاتشان را حل کنند، خلاقانه فکر کنند و در هر شرایطی یک رهبر باشند.
دوستان عزیز سایت آگاه باشیم این ۱۹ روش به شما کمک می کند تا تفکر خلاق در محیط کار را تجربه کنید و از آن برای کسب اعتبار به عنوان یک رهبر در کسب و کار خود استفاده نمایید. با ما همراه باشید.

پادکست تفکر خلاقانه در محیط کار

۱ – جهت دستیابی به تفکر خلاق در محیط کار محدودیت هایی را برای خود ایجاد کنید

به منظور افزایش تفکر خلاق در محیط کار خود، به تعیین محدودیت برای خود بپردازید. در واقع فکر کردن در شرایط دشوار و سخت باعث ایجاد تفکر خلاقانه در محیط کار و یافتن راه حل های نوین می شود. تنظیم مقررات، بودجه یا هر نوع محدودیت دیگر در افزایش خلاقیت به شما کمک می کند. در این صورت راه حل های نوآورانه و خلاقانه ای در کسب و کارتان به ذهن شما خطور می کند.

۲ – همه چیز را تغییر دهید

اگر هر روز برای خود چالش جدیدی ایجاد کنید و کارهای روزانه و یکنواخت را با روش های متفاوتی انجام دهید، می توانید ایده ها و نظرهای جدیدی را ارائه کنید. به همین دلیل تغییر محیط پیرامون و شرایط در تقویت تفکر خلاق در محیط کار بسیار اهمیت دارد.
مثلا می توانید کارهای مشابه را در زمان های متفاوت انجام دهید و یا مثلا برای نهار یک غذای جدید را امتحان کنید. میز خود را به موقعیت دیگری منتقل کنید یا فضای کاری شخصی خود را تغییر دهید. هر یک از این تغییرات جرقه ای جدید در ذهن شماست و ایده های جدیدی را به وجود می آورد.

۳ – به حرف های دیگران گوش دهید و به آن ها توجه نمایید

هنگامی که شما نشان می دهید که به دیگران احترام می گذارید و به ایده ها و افکار آن ها گوش می دهید، به شما بیشتر اعتماد خواهند کرد. «گلن لوپیس» می گوید: «رهبرانی که به پیروان خود خوب گوش می دهند، قادرند روابطی قابل اعتماد، شفاف و منصفانه با آن ها برقرار کنند. چرا که در این صورت پیروان مطمئن می شوند که رهبران بهترین ها را برای آنان می خواهند.»

گوش دادن به همکاران باعث می شود روابط بهتری با آن ها برقرار کنید و هر دوی شما احساس کنید که می توانید خلاقیت بیشتری از خود نشان دهید. بحث در مورد ایده ها با همکاران نه تنها تفکر خلاق در محیط کار را افزایش می دهد، بلکه محیط کاری را نیز خلاقانه تر می کند.

تفکر خلاقانه در محیط کار

۴ – برای داشتن تفکر خلاق در محیط کار مربیان و منتقدان خوب را پیدا کنید

اگر می خواهید تفکر خلاقانه در محیط کار خود را بهبود ببخشید، باید یک مربی یا منتقد خوب پیدا کنید که بتواند بازخورد مثبتی به شما بدهد و به شما کمک کند تا به سمت جلو حرکت کنید. اگر مربی شما به کارش متعهد باشد، شما در مسیر پیشرفت قرار می گیرید و افراد احترام بیشتری برایتان قائل می شوند. قبل از انجام هر گونه فعالیتی باید چندین ایده خلاقانه داشته باشید. با مشورت کردن با مربیان خود می توانید راه هایی را برای پیشرفت مداوم خود پیدا کنید. «اد کاتمول» رئیس «پیکسار» که یک شرکت انیمیشن سازی است، می گوید:

در اوایل، تمام فیلم های ما بسیار ضعیف بودند. این یک موضوع بسیار ناراحت کننده بود. ولی من ترجیح دادم گفته های منتقدین را قبول کنم و بپذیرم که اولین نسخه های فیلم های ما بد است. من نمی خواهم با گفتن این مطلب خودم را ناامید کنم و یا دست از تلاش بکشم. فیلم های پیکسار در ابتدا خوب نبودند، پس وظیفه ی ما این است که آن ها را ارتقا دهیم. ما باید آن قدر در کسب و کار خود تلاش کنیم تا بتوانیم یک نسخه بی عیب و نقص منتشر کنیم. بنابراین شما هم از نظرات مربیان برای ایجاد طرح های جدید استفاده کنید.

۵ – تلاش کنید، ولی بدانید که ممکن است در مسیر کسب و کار خود با شکست های فراوانی مواجه شوید

بهترین راه برای به دست آوردن بهترین چیزها این است که تا زمانی که پیشرفت نکرده اید و موفق نشده اید، تلاش کنید. این کار تفکر خلاق در محیط کارتان را بهبود می بخشد؛ و شما می توانید به همکارانتان نشان دهید که به آسانی از کاری دست نمی کشید و علاقه ی شدیدی به پیشرفت دارید. شکست خوردن و تبدیل آن به مقدمه ای برای پیروزی، یکی از بزرگ ترین ویژگی های هر رهبر است.
بخش بازرگانی «هاروارد» گزارش داد:

طی تحقیقاتی که پروفسور «ساراس ساراواتاتی» در مورد نحوه تصمیم گیری کارآفرینان انجام داد، مشخص شد که افراد برای کشف رویکردهای جدید، فرصت ها یا مدل های تجاری اشتباهات زیادی را باید انجام دهند. او معمولا «هوارد اشولتز» را مثال می زند. زمانی که وی شرکت «جیورنل» را در سیاتل افتتاح کرد، شرکت «استارباکس» دارای یک فروشگاه بزرگ و مجهز بود و رقیبی جدی برای او به حساب می آمد. ولی اشولتز می گوید: ما برای این که در کسب و کار خود به روشی نوین دست پیدا کنیم، اشتباهات زیادی را مرتکب شدیم.

تفکر خلاق در محیط کار را با سازگاری تجربه کنید

۶ – تفکر خلاق در محیط کار را با سازگاری تجربه کنید

هنگامی که شما در مورد خلاقیت فکر می کنید، یک تصویر از هنرمندی دل شکسته و یا یک نویسنده ممکن است به ذهنتان برسد. بسیاری از افراد امروز خلاقیت را با انزوا، ناامیدی و ناسازگاری مرتبط می دانند.
زمانی که کاری خوب تلقی می شود، به این معنی نیست که آن کار حتما خلاقانه است. خلاقیت از طریق تلاش و سازگاری به دست می آید. اگر هر روز به طور پیوسته کار کنید، خلاقیتتان افزایش پیدا می کند و اعتبار بیشتری به دست می آورید.

به عنوان یک رهبر در محل کار، شما باید نه تنها در کارهای خود بلکه در کار سایر افراد نیز مشارکت و نظارت داشته باشید و به دنبال کسب اعتبار برای خود باشید و تا جایی که می توانید به تفکر خلاقانه کارمندان در محیط کار رونق ببخشید.

۷ – برای داشتن تفکر خلاق در محیط کار صداقت با خود و دیگران الزامی است

عدم صداقت در کارها یکی از راه های از دست دادن اعتبار است. پس همیشه با خود و اطرافیانتان صادق باشید. اگر همکارانتان احساس کنند که می توانند به شما اعتماد کنند، کارهای بیشتری را به شما پیشنهاد می دهند. صداقت پایه و اساس محکمی برای انجام هر کاری محسوب می شود.

در طی فرآیند خلاقیت، مهم است که با خودتان صادق باشید. دادن ایده های فوق العاده ممکن است دشوار باشد، ولی دشوارتر از آن این است که در همه ی شرایط و موقعیت ها صداقت داشته باشید.

۸ – افزایش تفکر خلاق در محیط کار، به وسیله همکاری با هم تیمی ها

کاترین ویلی فیلیپس می گوید: بهترین نتیجه ها معمولا از طریق کار گروهی به دست می آید. واقعیت این است که اگر می خواهید تیم یا کسب و کاری نوآورانه ایجاد کنید، به ایجاد تنوع نیاز دارید. تنوع، خلاقیت را افزایش می دهد. پس باید به مطالعه اطلاعات و نظریه های جدید بپردازید، تا بتوانید بهتر تصمیم گیری کنید و به حل مشکلات بپردازید.
به همکارانتان نشان دهید که چشم اندازتان و محقق ساختن آن چقدر برایتان اهمیت دارد. سپس با همکاری با یکدیگر، می توانید ایده های جدیدی بدهید و وضعیت قبلی خود را در کسب و کارتان بهبود دهید. همکاری با دیگران نه تنها باعث بهبود تفکر خلاقانه در محیط کاری شما می شود، بلکه پیوند بین شما و تیمتان را نیز محکم تر می کند.

طنز ، تفکر خلاق در محیط

۹ – از طنز استفاده کنید

به عنوان یک رهبر باید طوری با همکارانتان برخورد کنید که بتوانند به راحتی و با فکری باز کار کنند. شوخ طبعی به افراد کمک می کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشند و با تمایل بیشتری به کار بپردازند. برای بهبود اعتبار خود نزد دیگران و جلب حمایت آن ها در زمان های مناسب با آن ها شوخی کنید و به این ترتیب تفکر خلاق در محیط کار آن ها را تا جایی که می توانید افزایش دهید.

۱۰ – آسیب پذیر باشید

این ویژگی به دلیل صادق بودن با خود و دیگران به وجود می آید. به عنوان یک فرد خلاق باید ظرفیت پذیرش شکست را در خود به وجود آورید و توانایی اعتراف به شکست را داشته و همچنین توانایی پذیرش نظرات مخالف را داشته باشید.
گاهی اوقات شما می خواهید با برجسته کردن نقاط قوت، نقاط ضعف خود را بپوشانید، اما پذیرش نقاط ضعف باعث افزایش اعتبار شما می شود. زیرا همکارانتان متوجه می شوند که شما فردی انعطاف پذیر و انطباق پذیر هستید.

۱۱ – به عنوان فردی با تفکر خلاقانه در محیط کار، باید حتما مکالمات معنی داری داشته باشید

بهترین راه برای به دست آوردن نظریات جدید، صحبت کردن با دیگران است. دیدگاه شما به جهان هستی، تجربیاتی که در طول عمر به دست آورده اید را شکل می دهد. هرکس برای خود تجربیاتی دارد که چشم اندازش به جهان هستی را شکل می دهد. از طریق تعامل با افراد مختلف می توانید از تجربیات آن ها بهره مند شوید. سعی کنید نظریات آن ها را، حتی اگر مخالف نظر شماست را بشنوید و پذیرا باشید. سعی کنید بحث هایی پر محتوا در مورد موضوعات مختلف داشته باشید. اگر در مورد تجارب و نظریات خود با دیگران صحبت کنید، می توانید تفکر خلاق در محیط کارتان را بهبود ببخشید.

۱۲ – دائما در حال یادگیری چیزهای جدید باشید

برخی از بزرگترین ذهن ها در جهان مانند بیل گیتس، اپرا وینفری و مارک زاکربرگ گفته اند که هر هفته حداقل پنج ساعت از زمان خود را برای یادگیری چیزهای جدید اختصاص می دهند. آن ها دائما ذهن خود را پرورش می دهند و در مورد همه ی مسائل از جمله فیزیک هسته ای تا سیاست آموزش می بینند. همان طور که در مورد موضوعات مختلف مطالب جدیدی را یاد می گیرند، همواره به دنبال کشف روش هایی برای عملی کردن آموخته هایشان نیز هستند.

امروز سفر آموزشی خود را با پیدا کردن برخی از کتاب هایی که مایل به خواندن آن ها هستید و یا یافتن مقالات آنلاین با کیفیت بالا در مورد هر موضوعی شروع کنید. به اطلاعات جدیدی که در زمینه صنعت خودتان وجود دارد، توجه کنید و به فکر عملی کردن آن ها باشید. شما هرگز راه های مختلفی که نجوم می تواند به تلاش های بازاریابی در کسب و کار شما کمک کند را نمی دانید.

تفکر خلاق در محیط

۱۳ – با تجربه کردن همه چیز، تفکر خلاق در محیط کار را شدت ببخشید

استیو جابز یک بار گفت که خلاقیت از تجربه به دست می آید. تجربیات و ارتباطات بیشتر به شما برای پیدا کردن راه حل های جدید در کسب و کارتان کمک می کند. سعی کنید تا آنجایی که ممکن است همه چیز را تجربه کنید. شما مجبور نیستید برای کسب تجربه به سفر دور دنیا بروید. برای کسب تجربه به سادگی می توانید با افراد جدید ارتباط برقرار کنید و چیزهای جدید یاد بگیرید. مهارت های خلاقانه ی خود را بهبود ببخشید و تفکر خلاق در محیط کار را تمرین کنید.

۱۴ – به خودتان عشق بورزید

قبلا که جوان تر بودیم قبل از انجام هر کاری باید اطمینان پیدا می کردیم که انجام آن کار احساس خوبی به ما می دهد. گاهی اوقات مثلا پوشیدن یک جفت کفش جدید احساس خوبی به انسان دست می دهد. اگر ما بتوانیم روزهایی را به خودمان اختصاص دهیم، سپس می توانیم تمام انرژی خود را بر روی مردم اطرافمان متمرکز کنیم. این چیزی است که امروزه رهبران بزرگ دنیا انجام می دهند.

اگر زمانی را به استراحت و تجدید قوا اختصاص دهید، می توانید کارهای خلاقانه انجام دهید و به اطرافیانتان کمک کنید. مراقبت از خود تمام آن چیزی است که به آن احتیاج دارید: حمام داغ، رفتن به ورزشگاه، پیاده روی، کتاب خواندن و …! کارهایی را که به وسیله آن انرژی می گیرید را شناسایی کنید و به همان اندازه که نیاز دارید انجامشان دهید.

۱۵ – مالک اموال خود باشید

حسابداری، تفکر خلاق در محیط کار را تقویت می کند، زیرا شما می دانید دیگران کار شما را می بینند و می دانند که آیا شما این کار را خوب انجام داده اید یا نه. به عبارتی هرچه فشار کاریتان بیشتر باشد خلاقیتتان بیشتر نمود پیدا می کند. پروژه های خود را با توجه به مسئولیت های خود به طور جدی انجام دهید. اگر مالکیت پروژه هایتان را خودتان در دست بگیرید حتی اگر نتایج ناامید کننده در پی داشته باشند، همکارانتان احترام بیشتری برای شما قائل می شوند.

۱۶ – یک فرد با تفکر خلاق در محیط کار بازخورد ارائه می دهد و بازخوردهای دیگران را نیز می شنود

با نگاه به موفقیت ها و شکست های گذشته، می توانید ایده های جدیدی را برای کسب و کار خود دریافت کنید. بازخورد بخشی از فرآیند خلاقانه است و به شما کمک خواهد کرد که همچنان به کار خود ادامه دهید. یادگیری از گذشته مثال خوبی برای همکاران شماست و اعتبار شما را در میان همکارانتان بهبود می بخشد.

خلاقیت مستلزم این است که ما در حوزه های کاری خود تا آنجایی که ممکن است با اطمینان عمل کنیم. بازخورد بخش مهمی از فرایند تفکر خلاق در محیط کار است.

ارتباطات در محیط کار

۱۷ – یک بخش مهم از تفکر خلاق در محیط کار، ارتباطات است

کلیدی برای هر رابطه خوب ارتباطات است و این شامل روابط بین شما و همکارانتان نیز می شود. توجه داشته باشید که همکارانتان کارهای شما را نقد و بررسی می کنند و بهترین انتقادها را به شما ارائه می دهند. همچنین به مسائلی که همکارانتان در آن ها با هم در تعارض هستند، توجه کنید و راه حل مثبتی برای رفع آن ها پیشنهاد نمایید.

ارتباط موثر یکی از پیش نیازهای اصلی برای یک محیط کاری مناسب است. این جریان، اطلاعات را به طور سریع، واضح و دقیق بین افراد و گروه ها هدایت می کند. فقدان ارتباط مناسب می تواند به مقدار زیادی بهره وری را کاهش دهد و تفکر خلاق در محیط کار را مسدود کند. ارتباطات یا شبکه سازی یک مهارت است که به شدت دست کم گرفته شده و در محیط کاری فوق العاده مفید است. با تقویت این مهارت در خود می توانید به یک رهبر خلاق تبدیل شوید.

۱۸ – از فرصت ها استفاده کنید

ما می توانیم به کسانی که در کار خود مشکل دارند کمک کنیم. این کار ممکن است سخت و خسته کننده باشد. ولی شما برای پیروان خود رهبری قابل اعتماد باشید. همان طور که بالاتر گفتیم در فشار کاری بالا خلاقیت افراد بیشتر می شود. بنابراین سعی کنید با استفاده از تفکر خلاق در محیط کار، پروژه خود را به موقع به اتمام برسانید. همکاران شما می دانند که می توانند بر روی شما حساب کنند تا بتوانند این کار را در زمان مقرر انجام دهند.

۱۹ – به دیگران احترام بگذارید

مهم نیست که چقدر فرد موفقی هستید، اگر به اطرافیان خود احترام نگذارید، اعتبار خود را در محیط کار از دست می دهید. برعکس این قضیه نیز صادق است. اگر به دیگران احترام بگذارید، وجهه و اعتبار شما در میان همکارانتان افزایش پیدا می کند.

«جین داتون» استاد دانشگاه «میشیگان راس» تحقیقاتی در مورد ارتباط متقابل احترام و خلاقیت انجام داده است. او می گوید: «در طی مطالعاتی که انجام دادیم مشخص شد که احترام یکی از راه های تعامل با دیگران است، ولی مهم تر از آن یک کاتالیزور و پرورش دهنده خلاقیت محسوب می شود.»

با ایجاد یک محیط کاری دوستانه، نه تنها تفکر خلاق در محیط کار شما بهبود خواهد یافت، بلکه همه افراد در اطراف شما نیز رشد خواهند کرد. با احترام متقابل در محیط کاری ایده ها می توانند به پروژه هایی بی نظیر تبدیل شوند. تفکر خلاق در محیط کار و توانایی های رهبری بعضی از مهارت هایی است که همه ی افراد به دنبال داشتن آن ها هستند. از این ۱۹ نکته استفاده کنید و نتایج عالی به دست آورید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.