۹ قانون و اصول شبکه سازی برای برقراری ارتباطات موثر

آشنایی با اصول شبکه سازی و ارتباطات موثر

برای برقراری ارتباطات موثر با افراد و آگاهی از اصول شبکه سازی درست، لازم است که برخی از قوانین را بشناسید. به همین منظور در این جا برای شما دوستان عزیز سایت آگاه باشیم به این قوانین و مقررات اشاره کرده ایم که با آگاهی آن ها بتوانید مهارت های ارتباطی خود را توسعه داده واز اصول شبکه سازی درست اطلاع پیدا کنید.

پادکست اصول شبکه سازی

۱ – افراد درست را شناسایی کنید

هرکسی در زندگی خود، اهداف خاصی دارد. اهداف حرفه ای و اهداف شخصی هرکس برایش اهمیت دارد. برای دستیابی به این اهداف، باید مهارت های ارتباطی خود را با دیگران ارتقا دهید. شما باید بتوانید ابتدا با مردم ارتباطی سازنده برقرار کنید و از شغل و حرفه آن ها مطلع شوید. افرادی که به همدیگر نیاز دارند را به یکدیگر وصل کنید.

بنابراین یکی از اصول شبکه سازی این است که باید بتوانید در حوزه های مختلف زندگی خود، ارتباط با افراد را حفظ کنید. اگر افرادی که می شناسید، به مهارت و تخصص فرد دیگری نیاز دارند، موجب آشنایی آن ها شوید. اطمینان حاصل کنید که افراد مناسب را به هم وصل می کنید و باعث می شوید که مشکلات و نیازهای دیگران سریع تر برطرف شود.

۲ – بین بخشنده ها و گیرنده ها تعادل داشته باشید

شاید شنیده باشید که در این دنیا به همان اندازه که می بخشید، به همان اندازه نیز دریافت خواهید کرد. همواره در این دنیا افرادی به عنوان بخشنده و افرادی به عنوان گیرنده وجود دارد. در این دنیا، با افرادی برخورد خواهید کرد که کمک های شما را دریافت می کنند و خوشحال می شوند؛ اما در ازای آن، چیزی به شما نخواهند داد. در اصول شبکه سازی های خود، منطقی نیست که روی این افراد تمرکز کنید. بهتر است به این افراد کمک کنید و انتظاری هم از آن ها نداشته باشید؛ اما شما باید بتوانید بین بخشنده ها و گیرنده ها تعادل برقرار کنید.

با شبکه سازهای توانمند ارتباط برقرار کنید، این مورد یکی از مهم ترین اصول شبکه سازی است. برای این که با انسان هایی ماهرتر و متخصص تر از خودتان آشنا شوید، لازم است با شبکه سازهای توانمند آشنا شوید. شبکه سازهای حرفه ای، ارزش بخشیدن را به درستی درک کرده اند و برای کمک به شما مشتاق هستند. وقتی شما با شبکه سازهای خوب و حرفه ای آشنا می شوید، می توانید با دیگر افراد خاص نیز ملاقات کنید، به این ترتیب، تعادلی طبیعی میان افراد گیرنده و افراد بخشنده در شبکه شما به وجود می آید.

اصول شبکه سازی

۳ – شخصی که دیگران را به او ارجاع می دهید بشناسید و سپس درباره ارتباط با او تصمیم بگیرید

وقتی شخصی را می بینید، احتمال دارد به تعداد زیادی از افراد فکر کنید که می توانید آن فرد را به آن ها معرفی کنید. شاید شما مشتاق آشنایی این فرد با دیگران باشید. از شما می خواهیم به یاد بیاورید که شبکه شما، دارایی و سرمایه اجتماعی ارزشمند شما است و شما باید درباره فردی که به مخاطبان خود معرفی می کنید مطمئن باشید و به توانایی های او اطمینان کامل داشته باشید.
بنابراین قبل از برقراری ارتباط و آشنایی کامل، وقتی را برای شناختن طرف مقابل اختصاص دهید. مطمئن شوید که درباره شخص معرفی شده، حس خوبی دارید. در این ارتباط ها ببینید که آیا آن شخص مطمئن است؟ آیا از اصول شبکه سازی به خوبی آشنایی دارد؟ آیا آن فرد شما را رو سپید خواهد کرد یا باعث شرمندگی شما می شود؟

چند هفته به آشنایی با آن فرد اختصاص دهید تا از همه ویژگی های خوب و بد او باخبر شوید. یادتان باشد که معرفی یک شخص بد و بی صلاحیت، ممکن است به ضرر شبکه شما تمام شود و به تمام زحماتی که برای تشکیل یک شبکه ارزشمند انجام داده اید لطمه می زند.

۴ – از انگیزه ها و علاقه مندی دیگران آگاهی داشته باشید

در هنگام برقراری ارتباط و شبکه سازی، با افرادی مواجه خواهید شد که دقیقا می دانند در زندگی می خواهند به کجا برسند و چه چیزی به دست بیاورند. این افراد، شاید چیزهایی را در زندگی خود ببخشند؛ اما مصمم هستند که در آینده به اهداف بزرگ خود دست پیدا کنند. شاید آن ها فورا به اهداف خود نرسند؛ اما قطعا به آرزوهایشان خواهند رسید. این افراد از انگیزاننده ها برای سریعتر رسیدن به خواسته هایشان استفاده می کنند.

بنابراین یکی از اصول شبکه سازی این است که با توجه به انگیزه های افراد با آن ها ارتباط برقرار کنید. شاید شما تصمیم بگیرید که با انسان های مصمم و بااراده وقت بگذرانید. از این موضوع آگاه باشید که ممکن است انگیزه این افراد از برقراری ارتباط با شما، منفعت بردن باشد. در این صورت، ارتباط شما به جای شبکه سازی، بیشتر به شکل یک تعامل درخواهد آمد. در هنگام ارتباط با دیگران، با توجه به شخصیت و انگیزه های آن ها با آنان ارتباط برقرار کنید.

۵ – نیازهای ارتباطی خود را به صورت دقیق مشخص کنید

وقتی با هدف دریافت کمک، شبکه سازی می کنید، شما باید روند کمک کردن به خودتان را برای دیگران آسان تر کنید. زمانی که دیگران بدانند دقیقا نیاز شما چیست، راحت تر می توانند برای کمک کردن به شما اقدام کنند.

پس یکی دیگر از اصول شبکه سازی این است که خیلی صریح و واضح به افراد بگویید که از آن ها انتظار چه کمکی را دارید. درباره این که فرد چگونه می تواند به شما کمک کند، خیلی صریح و واضح با او حرف بزنید. قبل از برگزاری جلسه ملاقات، بدانید که چه موضوعاتی را می خواهید بپرسید. اگر تقاضای شما درباره پیدا کردن شغل است، نوع کاری که در جستجوی آن هستید و مکانی که می خواهید کار کنید را به صورت دقیق بیان کنید و از کلی گویی بپرهیزید.

اگر درخواست شما با تجارت مرتبط است، درخواست تجاری خود را به طور دقیق مشخص کنید، مثلا بگویید که قصد سرمایه گذاری در موقعیتی خاص را دارید یا می خواهید از دیگران برای فروش بیشتر محصولات خود کمک بگیرید. هرچه روشن تر بتوانید درخواست خود را مطرح کنید، بهتر می توانید از دیگران کمک های لازم را دریافت کنید.

در کارها با دیگران مشارکت کنید

۶ – در کارها با دیگران مشارکت داشته باشید

وقتی با دیگر افراد در یک فعالیت مشترک شرکت می کنید، تلاش کنید که با دیگران مشارکت داشته باشید. مشارکت داشتن، باعث آسان شدن روابط می شود. به علاوه به شما کمک می کند سریع تر با دیگران ارتباط برقرار کنید و با آن ها صمیمی شوید.

پس یکی از اصول شبکه سازی این است که تنها به عملکردهای آن توجه نکنید. بهتر است که به صورت داوطلبانه و فعالانه، خود را درگیر گروه ها، فعالیت های یادگیری، سازمان های مذهبی یا کمینه ها شوید. حتی وقتی در گروه های شبکه سازی قرار دارید، خود را درگیر اجرا و سازماندهی فعالیت های گروه کنید. هرچه بیشتر درگیر فعالیت ها و ارتباط با افراد شوید، ایجاد روابط و ملاقات با دیگران برای شما راحت تر خواهد شد.

۷ – اگر به دنبال کسب دانش بیشتر هستید، دانش خود را در اختیار دیگران قرار دهید

بیشترین میزان یادگیری زمانی اتفاق می افتد که دانش خود را به دیگران انتقال می دهید. در دنیای امروزی، دانش یکی از ارزشمندترین داشته های هر فرد است. هرچه دانش شما بیشتر باشد، ارزشمندی شما بیشتر می شود. اگر نیاز دارید که اطلاعات جدید را دریافت کنید و دانش خود را بیشتر کنید، باید دانش کنونی خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

بنابراین یکی از اصول شبکه سازی این است که از شبکه های خود برای به روزرسانی دانش تان استفاده کنید. شما می توانید اطلاعاتی که دارید را با سخاوت و بخشش در اختیار دیگر افراد شبکه خود قرار دهید. این موضوع را به یاد داشته باشید که هر چه اطلاعات بیشتری به اشتراک بگذارید، اطلاعات بیشتری دریافت خواهید کرد. مطمئن شوید که شبکه شما، شامل افراد آگاه است، کسانی که آخرین دانش تخصصی و صحیح ترین اطلاعات و روندها را با شما به اشتراک می گذارند.

۸ – شبکه سازی چهره به چهره را تمرین کنید

امروزه فناوری های ارتباطی بسیار گسترده شده است و این موضوع، ارتباط فوری با دیگران را راحت تر کرده است. روش هایی از قبیل وبلاگ نویسی، ارسال ایمیل های انبوه و استفاده از سایت های شبکه سازی به شما کمک می کنند با دیگران ارتباط داشته باشید؛ اما هیچ ابزاری جایگزین ارتباط حضوری با دیگران نخواهد شد.

در شبکه سازی های خود، گاهی به صورت حضوری با دیگران ارتباط برقرار کنید. ایجاد روابط متقابل و قابل اعتماد از مهم ترین اهداف و اصول شبکه سازی است. وبلاگ ها، ایمیل های انبوه و سایت های شبکه سازی آنلاین ابزارهایی برای شبکه سازی آنلاین و محدود هستند. استفاده از این ابزارها را رها نکنید؛ اما یادتان باشد که برای شبکه سازی واقعی نیاز دارید با افراد ارتباط داشته باشید.

برای ارتباط واقعی با اشخاص، هم به صورت حضوری و هم با تلفن می توانید با آن افراد ارتباط برقرار کنید. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که با شخص تماس تلفنی برقرار کنید یا با آن افرادی که می خواهید با آن ها شبکه سازی کنید، قرار ملاقات بگذارید و به صورت حضوری آن ها را ببینید.

ارتباط برقرار کردن با دیگران

۹ – به صورت فعالانه با افراد ارتباط برقرار کنید

یکی از کارهای خوبی که شما می توانید در شبکه سازی های خود انجام دهید این است که افراد را به یکدیگر وصل کنید. هرچه اتصالات بیشتری انجام دهید، شبکه شما قوی تر و متنوع تر می شود.

یکی دیگر از اصول شبکه سازی این است که به عنوان یک فرد ارتباط دهنده فعالیت کنید. از هر فرصتی برای برقراری اتصال در شبکه خود استفاده کنید. به محض دیدن یک ارتباط خوب و اعتماد به افراد، یک تماس تلفنی برقرار کنید یا یک ایمیل ارسال کنید. حتی در زمانی که منتظر هستید تا فرد خاصی را ملاقات کنید، بها شخص دیگری تماس بگیرید و با او حرف بزنید. هر زمان که شخصی برای شبکه سازی به نظرتان خوب آمد، از این موقعیت استفاده کنید و فورا با او ارتباط برقرار کنید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.